У НААУ прокоментували «втручання» адвокатів у процеси мобілізації
Нещодавно після чергового скандалу у Волинському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки заявили, що адвокати не повинні втручатися у процеси мобілізації та проходження військово-лікарської комісії. Заяву вже прокоментували у Національній асоціації адвокатів України.
Про це йдеться у матеріалі видання «Закон і Бізнес».
Нагадаємо, у ТЦК навели чотири аргументи:
- Процедури мобілізації та медичного огляду мають спеціалізований характер і вимагають відповідних знань та навичок, якими володіють уповноважені посадові особи та медичні фахівці.
- Втручання адвокатів може призвести до порушення об'єктивності та незалежності процесу мобілізації та медичного огляду.
- Процеси мобілізації та медичного огляду мають важливе значення для національної безпеки, і їхнє дотримання повинно бути поза впливом будь-яких зовнішніх осіб чи організацій.
- Відповідно до пункту 58 Постанови №560 (мається на увазі Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабміну від 16.05.2024 №560, - прим. Ред.), особи, які мають право на відстрочку, подають особисто документи на ім'я голови комісії ТЦК та СП.
На думку заступника голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Ігоря Колесникова, позиція Волинського ТЦК стосовно адвокатів не витримує жодної критики, засвідчує найвищий рівень правового нігілізму в державі за часів незалежності України, а також може містити ознаки злочину, передбаченого 397 (Втручання в діяльність захисника чи представника особи) Кримінального кодексу, який не можна виправдати умовами воєнного стану.
«Адвокатура є конституційним інститутом, без якого неможливе правосуддя, без якого Україна не сприймається як правова держава. Це аксіома, - переконаний він. - І саме на адвокатуру Конституцією покладено завдання з надання професійної правничої допомоги. А це право громадян не підлягає обмеженню навіть в умовах воєнного стану. І, попри шалений тиск, адвокати сьогодні продовжують здійснювати захист законних прав громадян України, в тому числі і під час мобілізації».
Він нагадав, що відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, зокрема:
- представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб в органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань;
- ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами;
- складати та подавати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи;
- доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб.
«Називати реалізацію адвокатом своїх професійних прав із захисту прав людини «втручанням» в «обʼєктивні і незалежні» процедури мобілізації - це чистої води Орвелівщина, за якою намагаються приховати реальні проблеми держави і суспільства, - говорить І.Колесников. - Складнощі з отриманням документів, надмірна бюрократизація, непрофесійність чиновників, в тому числі, працівників ТЦК, - хіба не ці причини змушують наших громадян звертатися за професійною правничою допомогою до адвокатів? Коли військовозобов’язані відчувають себе незахищеними, коли не можуть скористатися допомогою на тлі порушення їхніх прав і свобод, - як це позначається на мотивації виконання конституційного обов’язку із захисту Вітчизни? Ось питання, над якими варто передусім нам замислитися».
Також заступник голови Комітету НААУ зауважив, що ігнорування ТЦК гарантій адвокатської діяльності, крім національного законодавства, також порушує міжнародні стандарти, визначені ООН в Основних принципах про роль юристів. А це свідчить про тиск та втручання в професійну діяльність, що унеможливлює належний захист прав та свобод людини і громадянина.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
За кордоном
Як українському адвокату за кордоном платити податки
Через війну в Україні чимало адвокатів виїхали за кордон та почали вести діяльність у європейських країнах. Що слід знати у питанні оподаткування діяльності, як визначати податкове резидентство?
Навчання
Змінено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів
Адвокати, діяльність яких була зупинена через набрання законної сили вироком або накладення дисциплінарного стягнення, зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень (професійну кваліфікацію). Аби такі адвокати після відновлення діяльності були готові здійснювати на належному професійному рівні захист, надавати правничу допомогу, а також виконувати свої професійні обов’язки.
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.