"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Отримати компенсацію за нерухомість на ТОТ стане простіше

У Верховній Раді схвалили ідею компенсації за знищене або пошкоджене майно на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих РФ в обмін на відмову від права власності. Втім, пропонована процедура не позбавлена недоліків.
Відповідний проект Закону №11161 від 10.04.2024 «Про внесення змін до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією» був прийнятий за основу 4 червня і зараз готується до другого читання.
Проектом пропонується доповнити ст. 4 Закону нормою про те, що у разі розташування об’єкту нерухомого майна на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією (щодо яких не визначено дати припинення активних бойових дій або тимчасової окупації) отримувач подає заяву за загальною процедурою. Але при цьому не подаватимуться документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) самого об’єкта нерухомого майна до і після знищення або пошкодження. Також при цьому не проводитимуть фізичний огляд об’єктів.
Утім, під час заповнення заяви про надання компенсації за пошкоджене чи знищене нерухоме майно, особі доведеться відмовитися від права власності на таке майно на користь держави, «шляхом вчинення дій, які свідчать про її відмову від права власності».
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань будівельного права, проаналізувавши проект, погодилися із необхідністю захисту такої категорії громадян, які внаслідок окупації чи ведення активних бойових дій втратили житло. Відтак, вважають у НААУ, перелік отримувачів компенсації за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна, визначений ст. 2 Закону, має бути доповнений фізичними особами, які є власниками нерухомого майна на таких територіях.
Також адвокати звернули увагу на те, що ст. 347 Цивільного кодексу передбачає два види відмови від власності: подання заяви та вчинення дій, які про це свідчать. Оскільки законодавець не конкретизував перелік дій, які має вчинити особа, щоб підтвердити відмову від права власності, реалізація закону у запропонованій редакції його проекту призведе до неоднозначного тлумачення та ймовірних наступних зловживань як з боку отримувачів компенсації, так і з боку суб’єктів владних повноважень. Тому варто було б замінити «вчинення дій, які свідчать про її відмову» на «написання письмової заяви про відмову від права власності на користь держави».
Повністю із зауваженнями і пропозиціями НААУ до проекту Закону №11161 можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

Дискусія
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу
Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

Cудова практика
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС
Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

Дискусія
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…
У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

Навчання
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства
Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

Законодавство
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…
Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.