7 земельних позицій Верховного Суду: огляд практики за травень | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

7 земельних позицій Верховного Суду: огляд практики за травень

Cудова практика
12:20 Вт 10.06.25 3470 Переглядів
Версія для друку

Земельні спори — одні з найчисельніших у судах, але правова визначеність у цій сфері досі залишається викликом. Суперечки щодо категорії земель, порядку їх використання, договорів оренди чи розпорядження майновими правами часто ускладнюються відсутністю сталої судової практики.

Щоб допомогти юристам орієнтуватися у ключових підходах, Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань аграрного, земельного та довкілевого права підготував Огляд практики Верховного Суду із земельних питань за травень 2025 року. Автором збірки виступив заступник голови комітету Дмитро Навроцький.

Огляд містить докладний опис семи позицій Верховного Суду, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду, Касаційного цивільного суду та Великої палати:

  • режим забудови територій визначається в генеральних планах населених пунктів, зокрема у планах зонування та детальних планах територій, які є основними видами містобудівної документації на місцевому рівні;
  • у зв'язку з наданням законодавцем права користувачу земельної ділянки відчужувати право оренди без погодження з власником земельної ділянки до ліквідаційної маси боржника можуть бути включені і майнові права, що належать боржнику та які міг відчужити сам боржник, оскільки кошти, виручені від їх продажу, можуть спрямовуватися на задоволення вимог кредиторів, які пред'явлені до боржника; позовні вимоги про розірвання договору оренди землі та припинення права оренди земельної ділянки у разі їх задоволення вплинуть та змінять розмір ліквідаційної маси боржника, у тому числі й обсяг грошових зобов'язань боржника, у зв'язку з чим підлягають розгляду у порядку господарського судочинства;
  • позовна вимога про розірвання договору довгострокового тимчасового користування лісами є належним та ефективним способом захисту;
  • акт віднесення земельної ділянки до певної категорії не можна кваліфікувати як «встановлення пільги»; судове рішення, яке зобов'язує «повторно розглянути заяву», не захищає права і свободи та не привносить правової визначеності;
  • за наслідками розгляду відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою обов'язковим є прийняття рішення про надання дозволу або вмотивовану відмову у його наданні з наведенням усіх підстав такої відмови;
  • здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим при прийнятті рішення про провадження планованої діяльності згідно із затвердженим законом переліком, а також при розширенні та зміні діяльності;
  • власник може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім його набувачем, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене до того, як воно потрапило у володіння останнього набувача.

Переглянути Огляд практики ВС із земельних питань можна за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Cудова практика

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

11:16 Вт 24.06.25 176
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної комісії ВККС

Самоврядування

ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…

Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

17:03 Пн 23.06.25 299
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни до СК

Законодавство

Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…

Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

11:56 Пн 23.06.25 244
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест судової практики

Cудова практика

Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…

Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

10:07 Пн 23.06.25 1900
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова діяла в межах закону

Дискусія

Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…

17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

16:45 Пт 20.06.25 1419
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

Гарантії діяльності

НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

14:16 Пт 20.06.25 734
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для правозастосування

Дискусія

Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…

Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

13:52 Пт 20.06.25 731
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт викинувся з вікна

Гарантії діяльності

Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…

19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.

13:10 Пт 20.06.25 46632

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл