"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Зростання тиску на адвокатів - це погіршення стану дотримання прав людини у країні

Останні законодавчі зміни порядку мобілізації та військового обліку запровадили додаткові обов’язки для військовозобов’язаних чоловіків. Зокрема, вони мають до 16 липня уточнити свої дані. Але представники ТЦК не чекають цієї дати. Вже сьогодні вони вимагають надати відповідні підтвердження під час перевірок військово-облікових документів. Це спричиняє конфліктні ситуації, а відтак - порушення прав людини. Тут виникає питання про роль адвокатів, які надають професійну правничу допомогу.
Проблеми адвокатської діяльності в умовах воєнного стану обговорюють члени Ради адвокатів України під час засідання, що проходить сьогодні, 7 червня, у Закарпатській області.
Відкриваючи захід, голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова нагадала про випадки порушення прав та гарантій адвокатської діяльності з боку військової влади.
Зокрема, напередодні засідання у Харкові сталося побиття адвоката представниками ТЦК. Цей інцидент докладно розглянула на позачерговому засіданні рада адвокатів регіону. У травні на Одещині захисника, що виконував свої обов’язки, затримали під час обшуку та силоміць доправили до ТЦК. У Києві під час обшуку в адвоката всупереч ухвали слідчого судді вилучили ноутбук та телефон. А Закарпатський ТЦК у своїй публікації звинуватив адвокатів, що сприяють громадянам в оформленні одноразової грошової допомоги та призначенні пенсій, у зароблянні грошей на горі родин героїв.
Подібні випадки пов’язані із свавіллям органів влади набули системного характеру. Статистика свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників. І Національна асоціація адвокатів України в межах повноважень реагує на порушення прав і гарантій адвокатської діяльності та вживає заходів до їх усунення.
Бо втручання у діяльність, насильство відносно захисників, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, в тому числі, які містять адвокатську таємницю, - це все дії, які не лише перешкоджають адвокатській діяльності, але й порушують права людини на захист та отримання правничої допомоги. Тож зростання тиску на адвокатів та інститут адвокатури загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні.
Л.Ізовітова нагадала, що саме цю позицію НААУ донесла у зверненнях до міністра оборони Рустема Умєрова та Омбудсмана Дмитра Лубінця. Також було підготовлено та направлено керівництву Верховної Ради та профільним комітетам проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за перешкоджання праву особи на захист. А ініціативу НААУ про встановлення відповідальності за порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта вже зареєстровано у ВР. Також було створено робочу групу з числа членів РАУ, яка опрацьовує наявні матеріали, проаналізує законодавство та розробить алгоритм реагування адвокатів на протиправні дії державних органів. Свою допомогу у підготовці рекомендацій мають надати і ради адвокатів регіонів.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі
Якщо судові засідання призначаються день в день або на розгляд матеріалів справи адвокату надається кілька годин – чи є це порушенням права на захист з точки зору практики Європейського суду з прав людини? Приклади конкретних кейсів розглянули на вебінарі.

Навчання
Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару
Адвокатська практика стрімко змінюється під впливом технологій. Чи може штучний інтелект допомогти адвокату в щоденній роботі? Практичні поради правникам дали під час семінару.

Навчання
Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok
Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.

Навчання
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат
Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

Анонс
У НААУ проведуть тиждень трудового права
З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

Законодавство
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…
Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Анонс
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…
2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.