Коли на порушення прав дітей суд реагує ухвалою?
Реагуючи на порушення прав дітей у випадках, коли виноситься окрема ухвала, судами ініціюється внесення змін до нормативно-правових актів задля забезпечення умов, які б унеможливили існування помилок у роботі поліцейських, державних або приватних виконавців, посадовців органів влади та місцевого самоврядування, закладів освіти та інших установ.
Про це заявила голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час круглого столу «Правові засоби захисту прав і свобод дитини в Україні».
Захід організований до Міжнародного дня захисту дітей ГО «Десяте квітня», УВКБ ООН та Центром «Адвокат дитини» ВША НААУ.
Л.Гретченко презентувала доповідь на тему «Реалізація повноважень у сфері захисту прав дітей: заходи реагування на виявлені порушення в діяльності органів влади та місцевого самоврядування», в якій висвітлила практику винесення судами окремих ухвал у різних видах проваджень за участі дітей чи стосовно їхніх прав та інтересів.
Адвокат наголосила, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому. Відповідні процесуальні повноваження суду закріплені у ст.ст. 249 КАС, 262 ЦПК, 246 ГПК. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, за відсутності спеціальних норм у КУпАП суди реагують на виявлені порушення шляхом винесення окремої ухвали, застосовуючи загальні принципи верховенства права та аналогію закону відповідно до норм процесуальних кодексів, які містять такий інститут судового реагування, як окремі ухвали.
Виявлені судом порушення в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб слугують підставою для постановлення окремої ухвали, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним і фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Окрема ухвала може бути винесена у таких категоріях справ:
- булінг та ухилення від виконання батьківських обов'язків;
- усиновлення, позбавлення батьківських прав, відібрання дитини;
- проведення виконавчих дій і примусового продажу житла, в якому зареєстровані неповнолітні діти захисника України, у той час як така особа боронить територіальну цілісність держави від агресора.
За словами адвоката, представленою вибіркою судових рішень адвокат продемонстровано приклади реагування судів на виявлені недоліки та порушення, наявність яких унеможливлює реалізацію прав дитини, закріплених Конвенцією про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, Конституцією України, Сімейним кодексом, законами «Про охорону дитинства», «Про освіту», іншими актами.
Випадками, в яких суди реагують окремою ухвалою, є:
- необ'єктивний підхід до з'ясування обставин справи;
- формалізм при оформленні матеріалів справи, неналежне виготовлення копій документів тощо;
- недоліки порядку збирання доказів, їх невідповідність суті спору, невстановлення особи, яка вчинила правопорушення;
- формальне ставлення посадових осіб до своїх обов'язків і невиконання заходів у межах своєї компетенції;
- самоусунення посадових осіб від реалізації покладених законом повноважень;
- непослідовність політики, дій і рішень суб'єктів владних повноважень, їх невідповідність законодавству;
- невиконання судових рішень в інтересах дітей;
- дії по відчуженню житлової нерухомості, в якій зареєстровано місце проживання дитини, попри наявність рішення комісії про відмову тощо.
Л.Гретченко зазначила, що рекомендації суду скеровані на усунення непослідовної політики суб`єктів владних повноважень, забезпечення їх обов'язку дбати про найкращі інтереси дітей, не створювати ситуацію, у якій вчиняються одночасно взаємовиключні процедури, зобов'язання органів опіки та піклування, органів поліції, прокуратури, міністерств і відомств, голів міських, селищних рад для прийняття відповідних заходів щодо захисту прав неповнолітньої дитини та усунення причин і умов, що сприяли порушенню закону.
«Професійне, добросовісне та сумлінне виконання своїх обов`язків посадовими особами та іншими працівниками, які задіяні в роботі системи державних органів, органів місцевого самоврядування, є запорукою якісного забезпечення прав дітей і їх захисту», - підсумувала голова Комітету НААУ.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Куди ведуть нові напрями житлової політики України?
Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.
БПД
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…
У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.