Коли на порушення прав дітей суд реагує ухвалою? | НААУ

Коли на порушення прав дітей суд реагує ухвалою?

Дискусія
15:38 Ср 05.06.24 4900 Переглядів
Версія для друку

Реагуючи на порушення прав дітей у випадках, коли виноситься окрема ухвала, судами ініціюється внесення змін до нормативно-правових актів задля забезпечення умов, які б унеможливили існування помилок у роботі поліцейських, державних або приватних виконавців, посадовців органів влади та місцевого самоврядування, закладів освіти та інших установ.

Про це заявила голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час круглого столу «Правові засоби захисту прав і свобод дитини в Україні».

Захід організований до Міжнародного дня захисту дітей ГО «Десяте квітня»,  УВКБ ООН та Центром «Адвокат дитини» ВША НААУ.

Л.Гретченко презентувала доповідь на тему «Реалізація повноважень у сфері захисту прав дітей: заходи реагування на виявлені порушення в діяльності органів влади та місцевого самоврядування», в якій висвітлила практику винесення судами окремих ухвал у різних видах проваджень за участі дітей чи стосовно їхніх прав та інтересів.

Адвокат наголосила, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому. Відповідні процесуальні повноваження суду закріплені у ст.ст. 249 КАС, 262 ЦПК, 246 ГПК. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, за відсутності спеціальних норм у КУпАП суди реагують на виявлені порушення шляхом винесення окремої ухвали, застосовуючи загальні принципи верховенства права та аналогію закону відповідно до норм процесуальних кодексів, які містять такий інститут судового реагування, як окремі ухвали.

Виявлені судом порушення в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб слугують підставою для постановлення окремої ухвали, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним і фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Окрема ухвала може бути винесена у таких категоріях справ:

  • булінг та ухилення від виконання батьківських обов'язків;
  • усиновлення, позбавлення батьківських прав, відібрання дитини;
  • проведення виконавчих дій і примусового продажу житла, в якому зареєстровані неповнолітні діти захисника України, у той час як така особа боронить територіальну цілісність держави від агресора.

За словами адвоката, представленою вибіркою судових рішень адвокат продемонстровано приклади реагування судів на виявлені недоліки та порушення, наявність яких унеможливлює реалізацію прав дитини, закріплених Конвенцією про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, Конституцією України, Сімейним кодексом, законами «Про охорону дитинства», «Про освіту», іншими актами.

Випадками, в яких суди реагують окремою ухвалою, є:

  • необ'єктивний підхід до з'ясування обставин справи;
  • формалізм при оформленні матеріалів справи, неналежне виготовлення копій документів тощо;
  • недоліки порядку збирання доказів, їх невідповідність суті спору, невстановлення особи, яка вчинила правопорушення;
  • формальне ставлення посадових осіб до своїх обов'язків і невиконання заходів у межах своєї компетенції;
  • самоусунення посадових осіб від реалізації покладених законом повноважень;
  • непослідовність політики, дій і рішень суб'єктів владних повноважень, їх невідповідність законодавству;
  • невиконання судових рішень в інтересах дітей;
  • дії по відчуженню житлової нерухомості, в якій зареєстровано місце проживання дитини, попри наявність рішення комісії про відмову тощо.

Л.Гретченко зазначила, що рекомендації суду скеровані на усунення непослідовної політики суб`єктів владних повноважень, забезпечення їх обов'язку дбати про найкращі інтереси дітей, не створювати ситуацію, у якій вчиняються одночасно взаємовиключні процедури, зобов'язання органів опіки та піклування, органів поліції, прокуратури, міністерств і відомств, голів міських, селищних рад для прийняття відповідних заходів щодо захисту прав неповнолітньої дитини та усунення причин і умов, що сприяли порушенню закону.

«Професійне, добросовісне та сумлінне виконання своїх обов`язків посадовими особами та іншими працівниками, які задіяні в роботі системи державних органів, органів місцевого самоврядування, є запорукою якісного забезпечення прав дітей і їх захисту», - підсумувала голова Комітету НААУ.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Самоврядування

Змінено вимоги до скарг суддів на адвокатів

До судових рішень, ухвал, окремих ухвал або постанов, що подаються суддями до КДКА на дії адвокатів, не застосовуються вимоги, встановлені до заяви (скарги) щодо неналежної поведінки адвоката.

16:24 Вт 22.10.24 1096

Законодавство

Чи варто обмежити дискрецію суду в питанні поновлення строків?

Оцінка поважності причин пропуску процесуального строку належить до виключної дискреції суду, що вирішує відповідне процесуальне питання. Наявність чи відсутність поважних причин для пропуску оцінюється сьогодні за внутрішнім переконанням суду.

13:23 Пн 21.10.24 2751

ЄРАУ

В ЄРАУ відкрили емейли адвокатів

Інформацію про адресу електронної пошти адвокатів, розміщену в Єдиному реєстрі адвокатів України, відкрили для публічного доступу.

12:36 Пн 21.10.24 4873

Самоврядування

Учасникам засідань ВКДКА дали доступ до матеріалів їхніх справ у…

Відтепер учасники дисциплінарних проваджень (скаржники та адвокати) мають можливість знайомитися з усіма матеріалами справи через захищене хмарне сховище ще до початку розгляду скарги у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Логін та пароль для доступу надаватиме секретаріат ВКДКА разом із запрошенням на засідання.

12:46 Пт 18.10.24 7140

Захист військових

Посадовий оклад військовослужбовця: як визначається розмір

Посадовий оклад є одним з трьох основних видів грошового забезпечення військовослужбовця. Його розмір залежить від займаної посади і визначеного тарифного розряду.

10:34 Чт 17.10.24 9425

Самоврядування

Спрощено вимоги до представництва у дисциплінарних провадженнях

Повноваження представника скаржника у дисциплінарному провадженні щодо адвоката можуть посвідчуватися ордером. Додавати до нього витяг із договору, у якому зазначати повноваження або обмеження прав на вчинення окремих дій, а також засвідчувати цей витяг підписом сторін договору більше не треба.

10:47 Ср 16.10.24 9144

Cудова практика

Про співмірність витрат на правничу допомогу зі складністю справи…

Вирішуючи питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд має пересвідчитись, що заявлені витрати є співмірними зі складністю провадження, а наданий адвокатом обсяг послуг і витрачений час відповідають критерію реальності таких витрат.

16:23 Вт 15.10.24 9184

Законодавство

Електронний ордер пропонують закріпити на рівні закону

Ордер може бути згенерований у «Особистому кабінеті адвоката» на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, та бути підписаний шляхом накладення електронного цифрового підпису адвоката.

15:32 Вт 15.10.24 9253

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл