Правнича допомога – це не заробіток на горі, а гарантія реалізації прав людини, - НААУ
Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони України Рустема Умєрова у зв’язку із публікацією «Заробіток на горі родин загиблих героїв», що була розміщена на офіційних ресурсах Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У НААУ відзначили, що подібні публікації мають ознаки порушення основних гарантій незалежності адвокатури та позбавлення громадян конституційного права на правовий захист, дискредитацію професії та статусу адвоката. Також вони несуть негативні наслідки не тільки для адвокатури, а для держави в цілому, оскільки викликають сумніви у дотриманні Україною принципів верховенства права та направленості політики на захист прав людини.
Нагадаємо, Служба звʼязків з громадськістю ТЦК повідомила про випадки, коли недоброчесні адвокати, користуючись емоційним станом родин загиблих воїнів, пропонують свої послуги ніби в допомозі з контролю над оформленням одноразової грошової допомоги та призначення пенсій, а також що подібні дії адвокатів несуть корисливий характер. У ТЦК також наголосили, що всю інформацію можна самостійно і безкоштовно отримати у них.
Утім, самі ж громадяни в коментарях під дописом поставили у провину небажання чи ухилення від надання самими ТЦК правничої та соціальної допомоги постраждалим особам та їх родинам:
«Мій побратим… загинув ще у листопаді 23 року, так його дружина ледве одержала документи про смерть і до цього часу навіть статусу дружини загиблого не має, а про виплати наразі і не йдеться бо то ще той гіморой, а ви тут розказуєте що все можна оформити і все робиться так як закон пише, може досить локшину вішати, бо чесно можу розказати більше але…».
«А ви знаєте, скільки часу ваші підлеглі це оформлюють? Ви боїтесь адвокатів, оскільки саме вони здатні поставити вас на місце і притягнути до відповідальності. Тому свої жалюгідні комплекси не треба викладати як офіційну позицію ТЦК».
Але можливо саме непрофесійність працівників ТЦК, складнощі в отриманні необхідних документів та штучна бюрократизація процедури змушують людей звертатися за правничою допомогою до адвокатів? Між іншим, у Вищій школі адвокатури організовують спеціальні вебінари для адвокатів, які роз’яснюють законодавство з цих питань та покликані усунути існуючі проблеми. І надання правничої допомоги адвокатами безумовно усуває ті корупційні ризики, що можуть виникати під час оформлення документів у ТЦК.
У НААУ переконані, що застосовані в публікації висловлювання «недоброчесні адвокати», «дії адвокатів часто несуть корисливий характер» є неприпустимим грубим порушенням честі, гідності та ділової репутації представників адвокатської спільноти та спрямоване на підрив професійної репутації, авторитету та престижу кожного адвоката України.
Конституція декларує, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Згідно зі ст. 59 Основного Закону кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Тож, зафіксувавши це, держава надала адвокатурі право захищати громадян від порушення їхніх конституційних прав, свобод та інтересів.
НААУ закликала міністра оборони вжити передбачених законодавством заходів для запобігання будь-якому втручанню з боку працівників ТЦК, яке може перешкоджати громадянам отримувати професійну правничу допомогу, гарантовану Конституцією України.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.