"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Міжнародна діяльність адвоката: ключові правила

Зважаючи на постійне розширення географії українського бізнесу, а також інвестиційний потенціал нашого ринку для іноземних партнерів під час повоєнного відновлення країни, особливого значення набувають питання правового супроводження міжнародної діяльності.
Інтеграція в рамках Європейського Співтовариства і Європейського Економічного Простору, а також розширення міжнародної діяльності правників свого часу спричинили розробку загальних правил діяльності адвокатів, які займаються міжнародною практикою в ЄЕП. І 28 жовтня 1988 року на пленарній сесії Ради адвокатів та юридичних товариств Європи (CCBE) був ухвалений Кодекс поведінки європейських адвокатів.
Згідно із Кодексом, міжнародна діяльність адвоката включає в себе:
- професійні контакти адвокатів країн-членів за винятком контактів, здійснюваних адвокатами однієї країни;
- професійну діяльність адвоката однієї з держав-членів, здійснювану ним в іншій державі-члені, незалежно від його фізичного перебування в цій державі.
Загальними вимогами щодо здійснення адвокатом професійної діяльності є:
- абсолютна незалежність і відсутність будь-якого впливу на адвоката як у судових провадженнях, так і в позасудових справах;
- неупередженість у суді;
- дотримання стандартів заради інтересів клієнта, які превалюють перед власними інтересами адвоката;
- дотримання професійних честі, гідності та порядності;
- конфіденційність збереження усіх відомостей, які стали відомі в процесі здійснення адвокатської діяльності.
При цьому, здійснюючи міжнародну діяльність, адвокат з іншої держави-члена може бути зобов’язаний дотримуватися професійних правил держави-члена перебування у разі участі у судових слуханнях у справі, зобов’язаний дотримуватися правил поведінки, прийнятих у цьому суді, зберігаючи належну повагу і ввічливість до суду, захищати інтереси клієнта чесно і безстрашно.
У процесі співробітництва адвокати держав-членів зобов’язані брати до уваги можливі відмінності між законодавчими системами та професійними організаціями, компетенціями й обов’язками адвокатів у відповідних державах-членах.
Кодексом також окреслено порядок дій при вирішенні спорів між адвокатами різних держав-учасниць. Зокрема, адвокат не повинен вчиняти будь-яких юридичних дій, спрямованих проти колеги з іншої держави-члена, без попереднього повідомлення асоціації адвокатів або правового товариства, членами яких вони обидва є.
Довідково: CCBE була заснована в 1960 році як міжнародна асоціація, яка просуває погляди європейських адвокатів із захисту правових принципів, на яких базується демократія та верховенство права.
Сьогодні ця організація представляє понад мільйон європейських юристів перед європейськими та іншими міжнародними установами. Найважливішими місіями CCBE є регулювання професії, захист верховенства права, прав людини та демократичних цінностей. Також до сфери особливої уваги включені питання доступу до правосуддя, оцифрування процесів правосуддя.
Членами ССВЕ є адвокатури та правничі товариства з 46 країн Європейського Союзу, Європейського економічного простору та Європи. Організація складається з 32 країн-членів та 14 країн-асоційованих членів і країн-спостерігачів.
У листопаді 2022 року під час пленарної сесії ССВЕ Національна асоціація адвокатів України отримала статус асоційованого члена та була нагороджена відзнакою з прав людини за видатну та невтомну відданість на користь прав людини та верховенства права в Україні.
Матеріал підготувала адвокат, представник НААУ у Чеській Республіці Олена Максименко.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).