Адвокатура України з 2012 року не здійснює правових функцій держави, а є саморегулівним інститутом, - експерт-конституціоналіст | НААУ

Адвокатура України з 2012 року не здійснює правових функцій держави, а є саморегулівним інститутом, - експерт-конституціоналіст

Самоврядування
12:11 Пт 05.04.24 7344 Переглядів
Версія для друку

За час свого існування українська адвокатура пройшла шлях від повної підпорядкованості державі за радянських часів, через делегування державою публічних функцій у 1990-х, і до повної інституційної незалежності, професійності і самоврядності після 2012 року.

На це звернула увагу експерт-конституціоналіст Марина Ставнійчук у статті «Адвокатура України: європейське майбутнє чи знову у радянщину?!», оприлюдненій виданням New Vioce (колишнє «Новое время»), передають «Українські новини».

Вона нагадала, що наприкінці існування СРСР прагнення адвокатського середовища полягали у здоланні тотального державного контролю та забезпеченні вільного та рівного доступу до професії. І з ухваленням у незалежній Україні Закону «Про адвокатуру» (№2887-XII від 19.12.92) спільнота домоглася припинення підпорядкованості і залежності від Міністерства юстиції.

Саме тоді утворилася система кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури. Указом Президента від 05.05.93 № 155 були затверджені Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури. А на їх підставі - зареєстровані комісії як юридичні особи публічного права, яким делегували публічні повноваження.

Втім, за наполяганням і неодноразовим нагадуванням європейських партнерів українська адвокатура у 2012 році стала самоврядною. За новим Законом № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» інститут вже сам мав затверджувати основні регулюючі документи. І фактично інститут адвокатури повністю втратив функції, як такі, що були делеговані державою.

Рішення та інші акти Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабміні та обласних КДКА визнавалися чинними до прийняття відповідних актів новими органами адвокатського самоврядування. Також старі комісії (юридичні особи публічного права) мали продовжувати роботу лише до першого засідання нових.

На думку Марини Ставнійчук, інститут адвокатури у цілому є специфічним. Хоча сьогодні він і не здійснює правових функцій держави, водночас, у сфері професійної складової громадянського суспільства діє публічно.

Публічно-правові функції, делеговані державою у правовідносинах, що пов’язані із правосуддям, здійснюють інші суб'єкти: суд та прокуратура, що є суб'єктами, реально уповноваженими на виконання функцій держави. Водночас органи адвокатського самоврядування, хоча в силу закону і виконують низку регулятивних, кваліфікаційних і дисциплінарних функцій, за колом осіб вони обмежені лише своїми членами. Відтак, говорити про уповноваження на виконання функцій держави тут недоречно.

Окремі висновки Верховного Суду щодо того, що деякі органи адвокатського самоврядування, зокрема КДКА та ВКДКА, є уповноваженими суб'єктами на виконання функцій держави, експерт-конституціоналіст називає досить спірними. На її погляд такі висновки не повною мірою відповідають букві Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та свідчать скоріше про досі радянський підхід окремих високих суддів до розуміння функцій держави, яка раніше охоплювала усі відносини, в тому числі громадянське суспільство.

Марина Ставнійчук резюмує, що саме завдяки реформі 2012 року адвокатура України, яка стала самоврядною, саморегулівною, позбулася усіх державних функцій. Органи адвокатського самоврядування більше не уповноважувалися на виконання функцій держави, що забезпечило реальну незалежність професійної діяльності адвокатів щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать

Гарантії діяльності

Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать

Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.

11:47 Ср 15.01.25 152
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін

Законодавство

Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін

Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.

10:41 Вт 14.01.25 169
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК

Гарантії діяльності

Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК

Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.

15:36 Пн 13.01.25 2881
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував адвокатський запит

Cудова практика

Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…

Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.

10:41 Пн 13.01.25 1258
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Призначення

Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.

19:51 Пт 10.01.25 647
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?

Дискусія

В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…

З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).

15:14 Пт 10.01.25 489
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Законодавство

Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.

17:27 Чт 09.01.25 1390
Внесок адвоката 2025: як платити

Самоврядування

Внесок адвоката 2025: як платити

Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.

15:25 Ср 08.01.25 7232

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл