Адвокатура України з 2012 року не здійснює правових функцій держави, а є саморегулівним інститутом, - експерт-конституціоналіст | НААУ

Адвокатура України з 2012 року не здійснює правових функцій держави, а є саморегулівним інститутом, - експерт-конституціоналіст

Самоврядування
12:11 Пт 05.04.24 7011 Переглядів
Версія для друку

За час свого існування українська адвокатура пройшла шлях від повної підпорядкованості державі за радянських часів, через делегування державою публічних функцій у 1990-х, і до повної інституційної незалежності, професійності і самоврядності після 2012 року.

На це звернула увагу експерт-конституціоналіст Марина Ставнійчук у статті «Адвокатура України: європейське майбутнє чи знову у радянщину?!», оприлюдненій виданням New Vioce (колишнє «Новое время»), передають «Українські новини».

Вона нагадала, що наприкінці існування СРСР прагнення адвокатського середовища полягали у здоланні тотального державного контролю та забезпеченні вільного та рівного доступу до професії. І з ухваленням у незалежній Україні Закону «Про адвокатуру» (№2887-XII від 19.12.92) спільнота домоглася припинення підпорядкованості і залежності від Міністерства юстиції.

Саме тоді утворилася система кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури. Указом Президента від 05.05.93 № 155 були затверджені Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури. А на їх підставі - зареєстровані комісії як юридичні особи публічного права, яким делегували публічні повноваження.

Втім, за наполяганням і неодноразовим нагадуванням європейських партнерів українська адвокатура у 2012 році стала самоврядною. За новим Законом № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» інститут вже сам мав затверджувати основні регулюючі документи. І фактично інститут адвокатури повністю втратив функції, як такі, що були делеговані державою.

Рішення та інші акти Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабміні та обласних КДКА визнавалися чинними до прийняття відповідних актів новими органами адвокатського самоврядування. Також старі комісії (юридичні особи публічного права) мали продовжувати роботу лише до першого засідання нових.

На думку Марини Ставнійчук, інститут адвокатури у цілому є специфічним. Хоча сьогодні він і не здійснює правових функцій держави, водночас, у сфері професійної складової громадянського суспільства діє публічно.

Публічно-правові функції, делеговані державою у правовідносинах, що пов’язані із правосуддям, здійснюють інші суб'єкти: суд та прокуратура, що є суб'єктами, реально уповноваженими на виконання функцій держави. Водночас органи адвокатського самоврядування, хоча в силу закону і виконують низку регулятивних, кваліфікаційних і дисциплінарних функцій, за колом осіб вони обмежені лише своїми членами. Відтак, говорити про уповноваження на виконання функцій держави тут недоречно.

Окремі висновки Верховного Суду щодо того, що деякі органи адвокатського самоврядування, зокрема КДКА та ВКДКА, є уповноваженими суб'єктами на виконання функцій держави, експерт-конституціоналіст називає досить спірними. На її погляд такі висновки не повною мірою відповідають букві Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та свідчать скоріше про досі радянський підхід окремих високих суддів до розуміння функцій держави, яка раніше охоплювала усі відносини, в тому числі громадянське суспільство.

Марина Ставнійчук резюмує, що саме завдяки реформі 2012 року адвокатура України, яка стала самоврядною, саморегулівною, позбулася усіх державних функцій. Органи адвокатського самоврядування більше не уповноважувалися на виконання функцій держави, що забезпечило реальну незалежність професійної діяльності адвокатів щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 344

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 1899

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 3265

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 8129

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 9417

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 8920

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 9409

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2024 року.

13:43 Ср 10.07.24 7672

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл