Для системи БПД має бути запроваджена інша модель, - Лідія Ізовітова | НААУ

Для системи БПД має бути запроваджена інша модель, - Лідія Ізовітова

БПД
11:42 Вт 19.03.24 5850 Переглядів
Версія для друку

Моніторинг поточного стану функціонування системи безоплатної правничої допомоги показує існування істотних і концептуальних проблем з реалізації цієї допомоги в Україні.

На цьому наголосила голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова під час презентації Звіту НААУ з актуальних питань функціонування системи БПД.

Вона зауважила, що система БПД завжди була об’єктом особливої уваги інституту адвокатури. Адже за останні десять років РАУ прийняла понад сімдесят рішень, що стосуються питань діяльності цієї системи.

Очільниця НААУ пояснила, чому інститут адвокатури приділяє стільки уваги проблемам БПД і здійснює моніторинг стану.

«Перш за все, ми спостерігаємо,  чи  належно і якісно забезпечуються правовою допомогою громадяни, по-друге - чи забезпечені державою  належні умови адвокатам для реалізації їх незалежної професійної діяльності. Також, моніторимо, чи забезпечені державою  професійні права адвокатів у системі та чи гарантована незалежність адвокатури від держави за сучасної моделі системи безоплатної правової допомоги, - прокоментувала вона. - Адже безоплатну вторинну правову допомогу,  до якої  належить захист, підозрюваних, обвинувачених, затриманих та арештованих, -  надають саме адвокати».

Безоплатна вторинна правова допомога є видом державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Тож звіт фактично демонструє, як держава забезпечує ці гарантії.

Серед проблем, виявлених у процесі моніторингу, Л.Ізовітова назвала:

  • втручання у правову позицію адвоката через нав’язування розроблених системою БПД власних стандартів та  алгоритмів захисту;
  • втручання у професійну діяльність адвоката шляхом  спонукання до розкриття адвокатської таємниці;
  • порушення незалежності адвоката у спосіб здійснення перевірки якості, своєчасності та повноти надання адвокатами правничої допомоги працівниками центрів БПД, що за своєю сутністю є перевіркою адвокатського досьє, яке становить адвокатську таємницю.  

Окремо голова НААУ, РАУ виділила проблеми економічної складової діяльності, особливо з оплатою праці адвокатів. «Крім низького розміру оплати, існує проблема постійних затримок, нестабільності та  непередбачуваності строків виплат, - пояснила Л.Ізовітова. - Вже середина березня і за 2,5  місяці  2024 року адвокати в системі безоплатної правничої допомоги ще не отримали жодної копійки!».

Вона також звернула увагу, що видатки бюджету на забезпечення самої системи безоплатної правової допомоги завжди є значно більшими, ніж на оплату адвокатам.

Так, за наявною інформацією у 2022 році видатки бюджету на систему БПД складали 606 млн грн. При цьому на оплату роботи адвокатів було передбачено лише 385 млн. гривень. У 2023 році ситуація схожа: для системи БПД – 491 млн., на роботу адвокатів - 311 млн.

«НААУ неодноразово звертала  увагу  на  недоцільність витрачання значних коштів  державного бюджету на організацію діяльності БПД, розмір яких перевищує розмір коштів, які направляються безпосередньо  особам, що цю допомогу надають, - прокоментувала цифри Л.Ізовітова, зауваживши, що такий стан «урядування» має спонукати державу до пошуку виходу із існуючої ситуації.

«Звіт, який сьогодні презентується, демонструє необхідність законодавчих змін  та запровадження іншої організаційної моделі системи безоплатної правової допомоги і адвокатура готова долучитись до  їх розробки», - резюмувала голова НААУ, РАУ.  

Звіт з актуальних питань функціонування системи БПД було направлено Президенту, Голові Верховної Ради, Прем’єр-міністру, міністру юстиції, Генпрокурору, Омбудсману, голові Рахункової палати, до Офісу Ради Європи в Україні, Міжнародної асоціації юристів послам європейських країн та інших установ і організацій.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Самоврядування

Змінено вимоги до скарг суддів на адвокатів

До судових рішень, ухвал, окремих ухвал або постанов, що подаються суддями до КДКА на дії адвокатів, не застосовуються вимоги, встановлені до заяви (скарги) щодо неналежної поведінки адвоката.

16:24 Вт 22.10.24 1096

Законодавство

Чи варто обмежити дискрецію суду в питанні поновлення строків?

Оцінка поважності причин пропуску процесуального строку належить до виключної дискреції суду, що вирішує відповідне процесуальне питання. Наявність чи відсутність поважних причин для пропуску оцінюється сьогодні за внутрішнім переконанням суду.

13:23 Пн 21.10.24 2751

ЄРАУ

В ЄРАУ відкрили емейли адвокатів

Інформацію про адресу електронної пошти адвокатів, розміщену в Єдиному реєстрі адвокатів України, відкрили для публічного доступу.

12:36 Пн 21.10.24 4874

Самоврядування

Учасникам засідань ВКДКА дали доступ до матеріалів їхніх справ у…

Відтепер учасники дисциплінарних проваджень (скаржники та адвокати) мають можливість знайомитися з усіма матеріалами справи через захищене хмарне сховище ще до початку розгляду скарги у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Логін та пароль для доступу надаватиме секретаріат ВКДКА разом із запрошенням на засідання.

12:46 Пт 18.10.24 7140

Захист військових

Посадовий оклад військовослужбовця: як визначається розмір

Посадовий оклад є одним з трьох основних видів грошового забезпечення військовослужбовця. Його розмір залежить від займаної посади і визначеного тарифного розряду.

10:34 Чт 17.10.24 9425

Самоврядування

Спрощено вимоги до представництва у дисциплінарних провадженнях

Повноваження представника скаржника у дисциплінарному провадженні щодо адвоката можуть посвідчуватися ордером. Додавати до нього витяг із договору, у якому зазначати повноваження або обмеження прав на вчинення окремих дій, а також засвідчувати цей витяг підписом сторін договору більше не треба.

10:47 Ср 16.10.24 9144

Cудова практика

Про співмірність витрат на правничу допомогу зі складністю справи…

Вирішуючи питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд має пересвідчитись, що заявлені витрати є співмірними зі складністю провадження, а наданий адвокатом обсяг послуг і витрачений час відповідають критерію реальності таких витрат.

16:23 Вт 15.10.24 9184

Законодавство

Електронний ордер пропонують закріпити на рівні закону

Ордер може бути згенерований у «Особистому кабінеті адвоката» на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, та бути підписаний шляхом накладення електронного цифрового підпису адвоката.

15:32 Вт 15.10.24 9253

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл