Для системи БПД має бути запроваджена інша модель, - Лідія Ізовітова | НААУ

Для системи БПД має бути запроваджена інша модель, - Лідія Ізовітова

БПД
11:42 Вт 19.03.24 5596 Переглядів
Версія для друку

Моніторинг поточного стану функціонування системи безоплатної правничої допомоги показує існування істотних і концептуальних проблем з реалізації цієї допомоги в Україні.

На цьому наголосила голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова під час презентації Звіту НААУ з актуальних питань функціонування системи БПД.

Вона зауважила, що система БПД завжди була об’єктом особливої уваги інституту адвокатури. Адже за останні десять років РАУ прийняла понад сімдесят рішень, що стосуються питань діяльності цієї системи.

Очільниця НААУ пояснила, чому інститут адвокатури приділяє стільки уваги проблемам БПД і здійснює моніторинг стану.

«Перш за все, ми спостерігаємо,  чи  належно і якісно забезпечуються правовою допомогою громадяни, по-друге - чи забезпечені державою  належні умови адвокатам для реалізації їх незалежної професійної діяльності. Також, моніторимо, чи забезпечені державою  професійні права адвокатів у системі та чи гарантована незалежність адвокатури від держави за сучасної моделі системи безоплатної правової допомоги, - прокоментувала вона. - Адже безоплатну вторинну правову допомогу,  до якої  належить захист, підозрюваних, обвинувачених, затриманих та арештованих, -  надають саме адвокати».

Безоплатна вторинна правова допомога є видом державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Тож звіт фактично демонструє, як держава забезпечує ці гарантії.

Серед проблем, виявлених у процесі моніторингу, Л.Ізовітова назвала:

  • втручання у правову позицію адвоката через нав’язування розроблених системою БПД власних стандартів та  алгоритмів захисту;
  • втручання у професійну діяльність адвоката шляхом  спонукання до розкриття адвокатської таємниці;
  • порушення незалежності адвоката у спосіб здійснення перевірки якості, своєчасності та повноти надання адвокатами правничої допомоги працівниками центрів БПД, що за своєю сутністю є перевіркою адвокатського досьє, яке становить адвокатську таємницю.  

Окремо голова НААУ, РАУ виділила проблеми економічної складової діяльності, особливо з оплатою праці адвокатів. «Крім низького розміру оплати, існує проблема постійних затримок, нестабільності та  непередбачуваності строків виплат, - пояснила Л.Ізовітова. - Вже середина березня і за 2,5  місяці  2024 року адвокати в системі безоплатної правничої допомоги ще не отримали жодної копійки!».

Вона також звернула увагу, що видатки бюджету на забезпечення самої системи безоплатної правової допомоги завжди є значно більшими, ніж на оплату адвокатам.

Так, за наявною інформацією у 2022 році видатки бюджету на систему БПД складали 606 млн грн. При цьому на оплату роботи адвокатів було передбачено лише 385 млн. гривень. У 2023 році ситуація схожа: для системи БПД – 491 млн., на роботу адвокатів - 311 млн.

«НААУ неодноразово звертала  увагу  на  недоцільність витрачання значних коштів  державного бюджету на організацію діяльності БПД, розмір яких перевищує розмір коштів, які направляються безпосередньо  особам, що цю допомогу надають, - прокоментувала цифри Л.Ізовітова, зауваживши, що такий стан «урядування» має спонукати державу до пошуку виходу із існуючої ситуації.

«Звіт, який сьогодні презентується, демонструє необхідність законодавчих змін  та запровадження іншої організаційної моделі системи безоплатної правової допомоги і адвокатура готова долучитись до  їх розробки», - резюмувала голова НААУ, РАУ.  

Звіт з актуальних питань функціонування системи БПД було направлено Президенту, Голові Верховної Ради, Прем’єр-міністру, міністру юстиції, Генпрокурору, Омбудсману, голові Рахункової палати, до Офісу Ради Європи в Україні, Міжнародної асоціації юристів послам європейських країн та інших установ і організацій.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 985

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 1370

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 1990

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 2218

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2024 року.

13:43 Ср 10.07.24 3673

БПД

Міністр юстиції Ізраїлю поставив під сумнів існування БПД у країні?

Ізраїльські адвокати мають представляти інтереси терористів «Нухби» (військово-морський підрозділ ХАМАСу) протягом періоду їх тримання під вартою. У звʼязку із цим судова адміністрація країни звернулася до Міністерства юстиції із вимогою переказати кошти на оплату послуг захисників.

12:58 Ср 10.07.24 3809

Законодавство

Створення системи військової юстиції: про особливий статус…

Розглядати адвокатуру як частину системи військової юстиції недоречно. Бо це суперечить основоположним принципам інституту, незалежного від держави.

11:11 Ср 10.07.24 3317

За кордоном

Про гроші в політиці в епоху глобалізації дискутували експерти

Гроші залишаються важливим ресурсом для політики та роботи з виборцями. Зі свого боку глобалізація та діджиталізація змінюють не тільки порядки проведення виборчих кампаній, а й те, як громадськість сприймає та контролює цей процес.

13:21 Вт 09.07.24 4433

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл