Два роки медіації в Україні: здобутки і проблеми обговорили судді, медіатори та адвокати
«Найбільша проблема, особливо сімейних спорів, які розглядаються в судах, – це відсутність у сторін уміння комунікувати, розбиратися в своїх інтересах, визначати свої ризики, і через це – неможливість доходити до мирової угоди».
Таку думку висловила заступник голови Комітету НААУ з питань сімейного права Світлана Савицька під час круглого столу «Судова влада та медіація: точки перетину», який нещодавно відбувся у Верховному Суді. Спільний із проектом ЄС «Право-Justice» захід приурочили до другої річниці прийняття Закону «Про медіацію».
Адвокат подякувала суддям за те, що вони обізнані у темі медіації і сприяють а іноді і наполягають на тому, аби сторони вирішували або спробували вирішувати питання мирним шляхом. Втім, на її погляд, хоча медіація є ефективним інструментом у сімейних спорах, судді все ж мають враховувати, що існують також «немедіабельні» випадки, у яких не можна примушувати сторони домовлятися.
Дослідження на тему «Два роки застосування Закону «Про медіацію»: здобутки та виклики» представили президентка Української академії медіації Луїза Романадзе та її заступниця Світлана Сєргєєва.
Серед основних здобутків вони відзначили наявність інформаційних матеріалів і навчальних продуктів з питань медіації різної спрямованості, підготовлених, у тому числі, у Національній асоціації адвокатів України та Вищій школі адвокатури.
Нагадаємо, сьогодні комітети НААУ активно включені у популяризацію цієї теми. Проводяться освітні заходи та заходи з підвищення кваліфікації для адвокатів. З питань медіації можна переглянути:
- посібник «Адвокат та медіація»;
- методичні рекомендації «Мирне вирішення сімейних спорів»;
- методичні рекомендації «Спори про міжнародне викрадення дітей» (розділ 10 «Позасудові способи вирішення спорів у випадках міжнародного викрадення дітей. Можливості та специфіка медіації у ситуаціях, пов’язаних з міжнародним викраденням дітей»).
Коментуючи підсумки заходу, голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко відзначила необхідність покращення доступу громадян до медіаційних послуг. «Перевагами мирного вирішення спорів та конфліктів, особливо стосовно сім'ї та інтересів дітей, є самовизначеність сторін при прийнятті рішень, готовність домовлятися та виконувати такі домовленості без втручання державних органів, - зауважила вона. - Вбачається доцільним розвиток співпраці всіх учасників системи правосуддя та організацій медіаторів для покращення доступу громадян до медіаційних послуг, а також удосконалення процедури врегулювання спору за участі судді».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Сумна звістка
Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області…
На 72 році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслава Антипченка.
Законодавство
Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем…
Критерій безперервного стажу здійснення адвокатської діяльності десять і більше років, як одного з критеріїв надання адвокатам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, має дискримінаційний характер.
Анонс
Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики
Адвокати, які мають знання та досвід у сфері гендерної політики можуть долучитися до профільного комітету Національної асоціації адвокатів України.
Законодавство
Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту
Тим адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та адвокатам, які є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу, необхідно до 11 січня 2025 року подати звіти до міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
Cудова практика
В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами
Використання штучного інтелекту у суді дозволяється навіть без розкриття цього факту, але за умови відповідності правовим та етичним стандартам. При цьому адвокати, судді та самопредставлені сторони несуть відповідальність за кінцевий продукт своєї роботи.
Законодавство
В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів
Справи щодо правочину, у тому числі оскарження реєстраційних дій щодо такого правочину, укладеного на забезпечення виконання основного зобов’язання між юридичними особами, розглядатимуть господарські суди.
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.