Два роки медіації в Україні: здобутки і проблеми обговорили судді, медіатори та адвокати

«Найбільша проблема, особливо сімейних спорів, які розглядаються в судах, – це відсутність у сторін уміння комунікувати, розбиратися в своїх інтересах, визначати свої ризики, і через це – неможливість доходити до мирової угоди».
Таку думку висловила заступник голови Комітету НААУ з питань сімейного права Світлана Савицька під час круглого столу «Судова влада та медіація: точки перетину», який нещодавно відбувся у Верховному Суді. Спільний із проектом ЄС «Право-Justice» захід приурочили до другої річниці прийняття Закону «Про медіацію».
Адвокат подякувала суддям за те, що вони обізнані у темі медіації і сприяють а іноді і наполягають на тому, аби сторони вирішували або спробували вирішувати питання мирним шляхом. Втім, на її погляд, хоча медіація є ефективним інструментом у сімейних спорах, судді все ж мають враховувати, що існують також «немедіабельні» випадки, у яких не можна примушувати сторони домовлятися.
Дослідження на тему «Два роки застосування Закону «Про медіацію»: здобутки та виклики» представили президентка Української академії медіації Луїза Романадзе та її заступниця Світлана Сєргєєва.
Серед основних здобутків вони відзначили наявність інформаційних матеріалів і навчальних продуктів з питань медіації різної спрямованості, підготовлених, у тому числі, у Національній асоціації адвокатів України та Вищій школі адвокатури.
Нагадаємо, сьогодні комітети НААУ активно включені у популяризацію цієї теми. Проводяться освітні заходи та заходи з підвищення кваліфікації для адвокатів. З питань медіації можна переглянути:
- посібник «Адвокат та медіація»;
- методичні рекомендації «Мирне вирішення сімейних спорів»;
- методичні рекомендації «Спори про міжнародне викрадення дітей» (розділ 10 «Позасудові способи вирішення спорів у випадках міжнародного викрадення дітей. Можливості та специфіка медіації у ситуаціях, пов’язаних з міжнародним викраденням дітей»).
Коментуючи підсумки заходу, голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко відзначила необхідність покращення доступу громадян до медіаційних послуг. «Перевагами мирного вирішення спорів та конфліктів, особливо стосовно сім'ї та інтересів дітей, є самовизначеність сторін при прийнятті рішень, готовність домовлятися та виконувати такі домовленості без втручання державних органів, - зауважила вона. - Вбачається доцільним розвиток співпраці всіх учасників системи правосуддя та організацій медіаторів для покращення доступу громадян до медіаційних послуг, а також удосконалення процедури врегулювання спору за участі судді».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
На що українському адвокату можна розраховувати в Ізраїлі
Як і в інших країнах, в Ізраїлі український адвокат може претендувати на статус іноземного юриста. Для цього доведеться зібрати пакет документів і скласти іспит з етики. Стати повноцінним адвокатом буде набагато складніше.

Анонс
Адвокатам розкажуть, як розширити можливості молодих юристів у…
14 грудня 2023 року у НААУ відбудеться вебінар на тему «Акселератор визнання: розширення можливостей молодих юристів у рейтингах», ініційований Молодіжним Комітетом НААУ - UNBA NextGen спільно з European Young Bar Association (EYBA).

Дискусія
Не зловживання правами, а неналежне виконання обов’язків: думка…
В багатьох випадках адвокати у кримінальних процесах на голову вище деяких слідчих і прокурорів. Ставляться такі питання, на які практика сторони обвинувачення не може знайти відповідей.

Анонс
Проблеми експертиз з установлення шкоди довкіллю обговорять…
У рамках тижня довкілевого права 11 грудня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Інститут судових експертиз щодо кримінальних правопорушень у сфері охорони довкілля: що не так із експертизами на досудовому етапі?».

Законодавство
Одну кваліфікаційну вимогу до адвокатів пропонують уточнити
Ступінь вищої освіти для осіб, які мають право здійснювати адвокатську діяльність, хочуть уточнити. Аби привести дефініцію «вища освіта» у відповідність до чинного Закону «Про вищу освіту».

Навчання
Як стати юристом на Кіпрі розповіла представник НААУ (відео)
Професія юриста на Кіпрі є ключовим компонентом економіки та суспільства країни. Аби стати там юристом, необхідно закінчити програму отримання диплому, скласти іспит на адвокатуру, а потім пройти навчання під наглядом практикуючого юриста.

Cудова практика
Як стягнути моральну шкоду за публікацію ЗМІ персональних даних…
Нещодавно адвокат, фотографію якого з персональними даними оприлюднило популярне видання, виграв судовий спір. Медіа, дії якого були визнані протиправними, зобов’язали сплатити моральну шкоду та відшкодувати витрати на правничу допомогу та судовий збір.

Навчання
Юрист у США з ліцензією та без: поради для українських адвокатів
Стати юристом (або адвокатом, що у Сполучених Штатах Америки є синонімічним поняттям) – це завдання надзвичайної складності. Виключень не роблять нікому. Навіть українцям, які перебувають у США із 24 лютого 2022 року.