Два роки медіації в Україні: здобутки і проблеми обговорили судді, медіатори та адвокати
«Найбільша проблема, особливо сімейних спорів, які розглядаються в судах, – це відсутність у сторін уміння комунікувати, розбиратися в своїх інтересах, визначати свої ризики, і через це – неможливість доходити до мирової угоди».
Таку думку висловила заступник голови Комітету НААУ з питань сімейного права Світлана Савицька під час круглого столу «Судова влада та медіація: точки перетину», який нещодавно відбувся у Верховному Суді. Спільний із проектом ЄС «Право-Justice» захід приурочили до другої річниці прийняття Закону «Про медіацію».
Адвокат подякувала суддям за те, що вони обізнані у темі медіації і сприяють а іноді і наполягають на тому, аби сторони вирішували або спробували вирішувати питання мирним шляхом. Втім, на її погляд, хоча медіація є ефективним інструментом у сімейних спорах, судді все ж мають враховувати, що існують також «немедіабельні» випадки, у яких не можна примушувати сторони домовлятися.
Дослідження на тему «Два роки застосування Закону «Про медіацію»: здобутки та виклики» представили президентка Української академії медіації Луїза Романадзе та її заступниця Світлана Сєргєєва.
Серед основних здобутків вони відзначили наявність інформаційних матеріалів і навчальних продуктів з питань медіації різної спрямованості, підготовлених, у тому числі, у Національній асоціації адвокатів України та Вищій школі адвокатури.
Нагадаємо, сьогодні комітети НААУ активно включені у популяризацію цієї теми. Проводяться освітні заходи та заходи з підвищення кваліфікації для адвокатів. З питань медіації можна переглянути:
- посібник «Адвокат та медіація»;
- методичні рекомендації «Мирне вирішення сімейних спорів»;
- методичні рекомендації «Спори про міжнародне викрадення дітей» (розділ 10 «Позасудові способи вирішення спорів у випадках міжнародного викрадення дітей. Можливості та специфіка медіації у ситуаціях, пов’язаних з міжнародним викраденням дітей»).
Коментуючи підсумки заходу, голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко відзначила необхідність покращення доступу громадян до медіаційних послуг. «Перевагами мирного вирішення спорів та конфліктів, особливо стосовно сім'ї та інтересів дітей, є самовизначеність сторін при прийнятті рішень, готовність домовлятися та виконувати такі домовленості без втручання державних органів, - зауважила вона. - Вбачається доцільним розвиток співпраці всіх учасників системи правосуддя та організацій медіаторів для покращення доступу громадян до медіаційних послуг, а також удосконалення процедури врегулювання спору за участі судді».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Підтримка
Сайт НААУ підлаштували під потреби слабозорих
До Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначається 3 грудня, офіційний сайт Національної асоціації адвокатів України став зручним для перегляду інформації тими громадянами, що мають поганий зір.
Привітання
Оголошено переможців Турніру із судових дебатів
Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.
Дискусія
Підвищення податків: як вижити бізнесу?
1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?
Законодавство
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Навчання
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики
Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.
Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року
Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року
Дискусія
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…
Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?
Навчання
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному
Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?