17:35 Вт 21.11.23

Два роки медіації в Україні: здобутки і проблеми обговорили судді, медіатори та адвокати

print version

«Найбільша проблема, особливо сімейних спорів, які розглядаються в судах, – це відсутність у сторін уміння комунікувати, розбиратися в своїх інтересах, визначати свої ризики, і через це – неможливість доходити до мирової угоди».

Таку думку висловила заступник голови Комітету НААУ з питань сімейного права Світлана Савицька під час круглого столу «Судова влада та медіація: точки перетину», який нещодавно відбувся у Верховному Суді. Спільний із проектом ЄС «Право-Justice» захід приурочили до другої річниці прийняття Закону «Про медіацію».

Адвокат подякувала суддям за те, що вони обізнані у темі медіації і сприяють а іноді і наполягають на тому, аби сторони вирішували або спробували вирішувати питання мирним шляхом. Втім, на її погляд, хоча медіація є ефективним інструментом у сімейних спорах, судді все ж мають враховувати, що існують також «немедіабельні» випадки, у яких не можна примушувати сторони домовлятися.

Дослідження на тему «Два роки застосування Закону «Про медіацію»: здобутки та виклики» представили президентка Української академії медіації Луїза Романадзе та її заступниця Світлана Сєргєєва.

Серед основних здобутків  вони відзначили наявність інформаційних матеріалів і навчальних продуктів з питань медіації різної спрямованості, підготовлених, у тому числі, у Національній асоціації адвокатів України та Вищій школі адвокатури.

Нагадаємо, сьогодні комітети НААУ активно включені у популяризацію цієї теми. Проводяться освітні заходи та заходи з підвищення кваліфікації для адвокатів. З питань медіації можна переглянути:

  • посібник «Адвокат та медіація»;
  • методичні рекомендації «Мирне вирішення сімейних спорів»;
  • методичні рекомендації «Спори про міжнародне викрадення дітей» (розділ 10 «Позасудові способи вирішення спорів у випадках міжнародного викрадення дітей. Можливості та специфіка медіації у ситуаціях, пов’язаних з міжнародним викраденням дітей»).

Коментуючи підсумки заходу, голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко відзначила необхідність покращення доступу громадян до медіаційних послуг. «Перевагами мирного вирішення спорів та конфліктів, особливо стосовно сім'ї та інтересів дітей, є самовизначеність сторін при прийнятті  рішень, готовність домовлятися та виконувати такі домовленості без втручання державних органів, - зауважила вона. - Вбачається доцільним розвиток співпраці  всіх учасників системи правосуддя та організацій медіаторів  для покращення доступу громадян до медіаційних послуг, а також удосконалення процедури врегулювання  спору за участі судді».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.