Як спеціалісти в сільрадах оцінюватимуть роботу адвокатів? Постанова Кабміну потребує змін | НААУ

Як спеціалісти в сільрадах оцінюватимуть роботу адвокатів? Постанова Кабміну потребує змін

БПД
16:52 Вт 24.10.23 4604 Переглядів
Версія для друку

Кабмін, регулюючи питання організації надання безоплатної первинної правничої допомоги органами місцевого самоврядування, погодився із позицією НААУ щодо необхідності скасування вимог до кваліфікації адвокатів, що залучаються до такої допомоги. А от питання моніторингу якості БПД потребує подальших змін.

Йдеться про постанову Кабінету Міністрів України від 13.10.2023 №1088, якою були затверджені:

  • Порядок залучення органами місцевого самоврядування адвокатів та інших фахівців у відповідній галузі права до надання безоплатної первинної правничої допомоги;
  • Порядок надання безоплатної первинної правничої допомоги суб'єктами, що створюються або залучаються за договорами органами місцевого самоврядування.

Оцінку цим нормативно-правовим актам дали члени Ради адвокатів України під час засідання 23 жовтня.

Нагадаємо, проект постанови, який готувався Мін’юстом, 11 жовтня розглядався на Урядовому комітеті з питань економічної, фінансової і правової політики, паливно-енергетичного комплексу, стратегічних галузей промисловості та правоохоронної діяльності. При цьому первинний варіант проекту передбачав чотири кваліфікаційні вимоги до адвокатів, які можуть брати участь у наданні БППД: наявність у ЄРАУ, стаж роботи 1 рік, участь у заходах підвищення кваліфікації та відсутність дисциплінарних стягнень. Водночас, для інших фахівців у галузі права було лише дві вимоги (юридична освіта, стаж - 1 рік).

Тоді на засіданні урядового комітету голова Комітету НААУ з питань безоплатної правової допомоги Оксана Каденко назвала такий диференційований підхід абсолютно необґрунтованим та дискримінаційним. І у фінальній редакції Порядку залучення (див. п.5) вимоги до адвокатів були повністю зняті.

А от зауваження щодо процедури оцінки якості, повноти та своєчасності надання безоплатної правничої допомоги були враховані лише частково. Так, за задумом розробників, моніторити якість мали органи місцевого самоврядування. Як тоді пояснював заступник міністра юстиції Олександр Банчук, контролювати якість роботи має той, хто її оплачує. Водночас, згідно із ч. 2 ст. 25 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» оцінювати надання адвокатами БППД мають комісії, утворені для цієї мети радами адвокатів регіонів. А органи місцевого самоврядування називаються як суб’єкти звернення. Саме тому фінальну редакцію норми п. 11 Порядку надання БПД у Кабміні спробували зробити компромісною:

«Механізм проведення моніторингу діяльності надавача правничої допомоги може визначатися органами місцевого самоврядування.

З метою проведення оцінки якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної первинної правничої допомоги органи місцевого самоврядування можуть звернутися до відповідних комісій, утворених радами адвокатів регіонів».

О.Каденко, як член РАУ, під час засідання відзначила, що і така редакція Порядку надання БПД суперечить нормам Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який однозначно відносить завдання оцінки якості, повноти та своєчасності надання адвокатами БППД до повноважень органів адвокатського, а не місцевого самоврядування.

«Ми маємо повернутися до роботи комісій з оцінки якості безоплатної правничої допомоги, бо саме через систему БПД сьогодні відбувається токсичні для адвокатури процеси, - зауважила О.Каденко. – Навіть якщо не брати до уваги питання необхідності приведення ухваленої постанови у відповідність із законом, не впевнена, що в селищних радах знайдеться достатня кількість спеціалістів, здатних фахово оцінювати роботу адвокатів».

У зв’язку із цим РАУ вирішила звернутися до Кабінету Міністрів України з ініціативою внесення у цій частині змін до постанови Кабміну від 13.10.2023 №1088. Одночасно планується переглянути положення про комісії з якості. «Тут важливо розуміти що ці комісії не є дисциплінарними органами. Вони покликані перш за все захищати інтереси адвокатів, - говорить член РАУ. – І цей вектор роботи потребує спільних із Міністерством юстиції зусиль».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Анонс

Особливості трудового права ЄС розкриють українським адвокатам

8 березня 2024 року у НААУ відбудеться круглий стіл на тему «Трудове право ЄС: що потрібно знати українським адвокатам?».

15:57 Пт 01.03.24 2806

Законодавство

Адвокатів пропонують забронювати, – правки до проекту №10449

Народні депутати у поданих ними правках до проекту Закону про посилення мобілізації пропонують передбачити бронювання адвокатів. Мета – упередити зриви судових засідань.

11:19 Пт 01.03.24 4227

За кордоном

7 кроків до професії юриста у США (вебінар)

На відміну від нашої країни, юрист у Сполучених Штатах Америки – це адвокат, який отримав кваліфікацію для юридичної практики та надає консультації або здійснює представництво у судових справах.

10:21 Пт 01.03.24 3236

Анонс

Стартував конкурс з відбору адвокатів БПД у 17-ти регіонах України

Сьогодні, 1 березня, розпочався конкурс з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правничої допомоги в сімнадяти регіонах України.

9:12 Пт 01.03.24 4397

Гарантії діяльності

Збої Електронного суду порушують конституційні гарантії, - НААУ

Останніми днями до Національної асоціації адвокатів України надходять численні повідомлення адвокатів про технічні збої в роботі підсистеми «Електронний суд». Зокрема, скарги стосуються неможливості авторизуватись в електронному кабінеті, що обмежує адвокатів у реалізації процесуальних прав, зокрема, подавати документи, брати участь у судових засіданнях в режимі відокоференції.

16:28 Чт 29.02.24 5401

Законодавство

Поняття колабораційної діяльності варто звузити, - думка

Основним критерієм злочинності діяння колабораціонізму має бути добровільність згоди на співпрацю з агресором. І, аби забезпечити справедливе правосуддя для людей з ТОТ, окрім примусу, законодавець має запровадити заходи заохочення.

15:12 Чт 29.02.24 4437

Самоврядування

Комітети НААУ звітують про роботу у 2023 році

З метою забезпечення реалізації функцій, покладених на Національну асоціацію адвокатів України профільним законом, при НААУ створюються і діють дорадчі органи – комітети. Чим вони займалися протягом 2023 року?

12:26 Чт 29.02.24 4915

Cудова практика

Фіксований гонорар: час робіт має значення при відшкодуванні витрат…

За порядком обчислення погодинна оплата послуг адвоката відрізняється від фіксованого розміру гонорару, де не враховуються фактичні витрати часу. Однак в обох випадках вони беруться до уваги при вирішенні питання відшкодування витрат на правничу допомогу.

11:13 Чт 29.02.24 4234

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл