Способи захисту порушеного права у дифамаційних спорах розглянула експерт | НААУ

Способи захисту порушеного права у дифамаційних спорах розглянула експерт

Навчання
13:45 Чт 07.09.23 1477 Переглядів
Версія для друку

Сьогодні всі залишають свої цифрові сліди в онлайн середовищі, реалізуючи право на свободу думки і слова. Втім, коли людина виражає свої погляди і переконання, вона іноді зачіпає честь, гідність, ділову репутацію інших.

Коли можна говорити про порушення особистих немайнових прав особи, якими є основні і спеціальні способи їх захисту, - про це розповіла експерт Комітету НААУ з питань адвокатської практики, доктор філософії в галузі права Тетяна Богданевич під час вебінару «Дифамаційні спори. Способи захисту порушеного права».

Вона нагадала, що загальними способами захисту немайнових прав є:

– відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди (п. 8 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу);

– відшкодування моральної шкоди (п. 9 ч. 2 ст. 16 ЦК).

При цьому грошова компенсація моральної шкоди, завданої втручанням у  немайнові блага, є ключовим способом захисту немайнових прав (ст. 280 ЦК).

Що стосується спеціальних способів, то тут виділяють: право на відповідь, спростування недостовірної інформації, встановлення факту недостовірності поширеної інформації та її спростування в порядку окремого провадження, заборону поширення інформації, якою порушуються особисті немайнові права.

Доповідач провела розмежування між оціночними судженнями та твердженнями про факти (фактичні дані) у дифамаційних спорах.

«Оціночні судження – це те ж саме, що й думка, висловлення. Воно являє собою розумовий акт, що має оціночний характер, та виражає ставлення того, хто говорить, до змісту висловленої думки і напряму, пов'язаними із такими психологічними станами, як віра, впевненість чи сумнів. – говорить експерт. - У свою чергу фактичні дані - це логічна побудова та викладення певного факту чи групи фактів. Факт – це явище об’єктивної дійсності, конкретні життєві обставини, які склалися у певному місці та часі за певних умов. Факт сам по собі є категорією об’єктивною, незалежною від думок та поглядів сторонніх осіб, то його відповідність дійсності може бути перевірена та встановлена судом».

Таким чином, оціночні судження, які не містять фактичних даних, не підлягають спростуванню, зазначила лектор. Така позиція висвітлюється й у постанові Верховного Суду від 20.05.2019 у справі № 591/7099/16-ц.

Лектор також навела іншу актуальну судову практику у справах про захист честі, гідності, ділової репутації та рішеннях Європейського суду з прав людини щодо окресленої категорії справ.

Популярні новини

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 634

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 2077

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 2330

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 3779

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13488

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 10991

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11050

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 12466

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл