Способи захисту порушеного права у дифамаційних спорах розглянула експерт | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Способи захисту порушеного права у дифамаційних спорах розглянула експерт

Навчання
13:45 Чт 07.09.23 1740 Переглядів
Версія для друку

Сьогодні всі залишають свої цифрові сліди в онлайн середовищі, реалізуючи право на свободу думки і слова. Втім, коли людина виражає свої погляди і переконання, вона іноді зачіпає честь, гідність, ділову репутацію інших.

Коли можна говорити про порушення особистих немайнових прав особи, якими є основні і спеціальні способи їх захисту, - про це розповіла експерт Комітету НААУ з питань адвокатської практики, доктор філософії в галузі права Тетяна Богданевич під час вебінару «Дифамаційні спори. Способи захисту порушеного права».

Вона нагадала, що загальними способами захисту немайнових прав є:

– відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди (п. 8 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу);

– відшкодування моральної шкоди (п. 9 ч. 2 ст. 16 ЦК).

При цьому грошова компенсація моральної шкоди, завданої втручанням у  немайнові блага, є ключовим способом захисту немайнових прав (ст. 280 ЦК).

Що стосується спеціальних способів, то тут виділяють: право на відповідь, спростування недостовірної інформації, встановлення факту недостовірності поширеної інформації та її спростування в порядку окремого провадження, заборону поширення інформації, якою порушуються особисті немайнові права.

Доповідач провела розмежування між оціночними судженнями та твердженнями про факти (фактичні дані) у дифамаційних спорах.

«Оціночні судження – це те ж саме, що й думка, висловлення. Воно являє собою розумовий акт, що має оціночний характер, та виражає ставлення того, хто говорить, до змісту висловленої думки і напряму, пов'язаними із такими психологічними станами, як віра, впевненість чи сумнів. – говорить експерт. - У свою чергу фактичні дані - це логічна побудова та викладення певного факту чи групи фактів. Факт – це явище об’єктивної дійсності, конкретні життєві обставини, які склалися у певному місці та часі за певних умов. Факт сам по собі є категорією об’єктивною, незалежною від думок та поглядів сторонніх осіб, то його відповідність дійсності може бути перевірена та встановлена судом».

Таким чином, оціночні судження, які не містять фактичних даних, не підлягають спростуванню, зазначила лектор. Така позиція висвітлюється й у постанові Верховного Суду від 20.05.2019 у справі № 591/7099/16-ц.

Лектор також навела іншу актуальну судову практику у справах про захист честі, гідності, ділової репутації та рішеннях Європейського суду з прав людини щодо окресленої категорії справ.

Популярні новини

Чи має висновок експерта містити фразу «для подання до суду»?

Законодавство

Чи має висновок експерта містити фразу «для подання до суду»?

У багатьох випадках, особливо до відкриття провадження, замовники отримують висновки експерта без формулювання «для подання до суду». Це змушує їх повторно звертатися за експертизою і нести додаткові витрати.

11:06 Пн 24.02.25 373
Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

ЄРАУ

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

У січні завершилася кампанія зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2025 рік. У середньому по Україні свій фінансовий обовʼязок виконали 64,5% діючих адвокатів.

10:43 Сб 22.02.25 8705
РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації

Гарантії діяльності

РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві…

Дії адвокатів, викладені у зверненні Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як протиправні правопорушення, насправді є реалізацією законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобов’язаними.

18:23 Пт 21.02.25 6974
Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в одній книзі

Видання

Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в…

Центр досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України презентував науково-документальне видання «100 років Союзу Українських Адвокатів: статті, матеріали, документи».

16:32 Пт 21.02.25 4437
Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних…

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

13:56 Пт 21.02.25 5063
Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами обговорили в НААУ

Дискусія

Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами…

У парламенті ухвалили за основу комплексний законопроект №12374-д, який покликаний видозмінити функціонування Агентства з питань розшуку та менеджменту активів, посилити його інституційну спроможність та вдосконалити механізми управління активами.

10:46 Пт 21.02.25 4951
У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту бізнесу

Законодавство

У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту…

Проект Закону про внесення змін до КПК щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження рекомендовано парламенту ухвалити за основу з наступним доопрацюванням.

14:36 Чт 20.02.25 6175
Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Cудова практика

Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Друга половина 2024 року була традиційно багата на різноманітні земельні спори. І хоча практика їх вирішення суттєво не змінилася (що засвідчив своїми рішеннями Верховний Суд), все ж удалося виявити деякі нові підходи. Зокрема з питань захисту права оренди землі.

12:31 Чт 20.02.25 6601

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл