"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Посвідчення повноважень адвоката у виконавчому провадженні: колізію норм усунуто

Вимоги щодо посвідчення повноважень адвоката, закріплені в Законі «Про виконавче провадження», приведено у відповідність до норм Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Надавати витяг з договору за наявності ордеру більше не потрібно.
Сьогодні, 3 серпня, набрав чинності Закон від 10.04.2023 № 3022-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги». Ним були внесені зміни і до ст. 16 Закону «Про виконавче провадження», яка визначає правила представництва сторін у виконавчому провадженні.
За загальним правилом повноваження адвоката як представника посвідчуються зокрема ордером. І донедавна до ордеру обов’язково мав додаватися витяг з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих дій як представника сторони виконавчого провадження. Витяг мав засвідчуватися підписами сторін договору.
Національна асоціація адвокатів України неодноразово порушувала перед Міністерством юстиції (регулятором діяльності органів виконавчої служби) питання про те, що ця норма ч. 4 ст. 16 Закону про виконавче провадження не узгоджується із положеннями Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, згідно із якими ордер є достатнім підтвердженням повноважень адвоката на представництво клієнта.
Так, ст. 24 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, встановлюючи вимоги до адвокатського запиту, вимагає додавати до нього посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється. Але, отримуючи адвокатський запит, оформлений відповідно до цих вимог, виконавці донедавна відмовляли у його задоволенні на підставі невідповідності вимог Закону про виконавче провадження.
Від сьогодні, згідно із оновленою редакцією абз. 2 ч. 4 ст. 16 цього Закону, повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів:
1) довіреністю;
2) ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».
Нагадаємо, нещодавно Рада адвокатів України також звертала увагу на необхідність внесення змін до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мін’юсту від 18.10.2000 № 52/5. Адже встановлені Міністерством юстиції вимоги до документів, що пред’являються адвокатом для отримання документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану, не корелюються із законом.
Популярні новини

Дискусія
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…
Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року
Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Гарантії діяльності
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…
Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

Дискусія
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на…
Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?

Законодавство
Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання адвокатом процесуальними правами, порушення чи неналежного виконання ним процесуальних обов’язків. Але закон недостатнім чином врегульовує процедуру розгляду таких окремих ухвал та їх правові наслідки.

За кордоном
Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за…
Висловлювання федеральної судді про необхідність «належного представлення жінок» у керівній групі адвокатів викликали резонанс і стали підставою для подання дисциплінарної скарги. Суддя визнала помилковість своїх формулювань і переглянула ухвалу.

Дискусія
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують…
Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.

Законодавство
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку…
Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.