"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Ордеру достатньо: Мін’юст має привести Правила РАЦС у відповідність із законом

Встановлені Міністерством юстиції вимоги до документів, що пред’являються адвокатом для отримання певних документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану, не корелюються із законом.
На необхідність внесення змін до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мін’юсту від 18.10.2000 № 52/5, звернула увагу Рада адвокатів України. Відповідне рішення №58 оприлюднене на сайті НААУ.
Згідно з нормативними актами Міністерства юстиції, протокол перевірки КЕП не є копією е-документа, а тому документи, які пред’являються адвокатом, не підтверджують його повноваження на представництво фізичної особи та відповідно не підтверджують повноваження на отримання від її імені певних документів.
І під час пред’явлення адвокатом ордера до нього обов’язково слід додавати засвідчену копію договору про надання правової допомоги.
Водночас, згідно з ч. 2 ст. 26 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:
1) договір про надання правової допомоги;
2) довіреність;
3) ордер;
4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Тобто ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката (ця позиція підтверджена постановою КЦС ВС від 26.04.2021 у справі № 766/17492/16-ц). І долучення копії договору про надання правової допомоги не потрібне.
Також Велика Палата ВС у постанові від 01.07.2020 у справі №320/5420/18 усунула відмінності в практиці застосування норм права щодо підтвердження повноважень адвоката як представника в суді копією ордера. Повноваження адвоката як представника можна підтвердити оригіналом ордера або довіреності, а також їх копіями, засвідченими у визначеному законом порядку.
Отже, Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні не корелюються з приписами Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який є спеціальним для адвоката. Крім того, Закон має вищу юридичну силу ніж Правила.
На підставі цього, Рада адвокатів України доручила голові НААУ, РАУ Лідії Ізовітовій звернутись до Міністерства юстиції України з вимогою про приведення у відповідність із Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та інших актів міністерства в частині підтвердження повноважень адвоката, а саме що ордер на надання правничої (правової) допомоги (без долучення договору про надання правової допомоги) є самостійним документом для підтвердження повноважень адвоката, який надає правову допомогу клієнту, для отримання таким адвокатом документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.