"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Ордеру достатньо: Мін’юст має привести Правила РАЦС у відповідність із законом

Встановлені Міністерством юстиції вимоги до документів, що пред’являються адвокатом для отримання певних документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану, не корелюються із законом.
На необхідність внесення змін до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мін’юсту від 18.10.2000 № 52/5, звернула увагу Рада адвокатів України. Відповідне рішення №58 оприлюднене на сайті НААУ.
Згідно з нормативними актами Міністерства юстиції, протокол перевірки КЕП не є копією е-документа, а тому документи, які пред’являються адвокатом, не підтверджують його повноваження на представництво фізичної особи та відповідно не підтверджують повноваження на отримання від її імені певних документів.
І під час пред’явлення адвокатом ордера до нього обов’язково слід додавати засвідчену копію договору про надання правової допомоги.
Водночас, згідно з ч. 2 ст. 26 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:
1) договір про надання правової допомоги;
2) довіреність;
3) ордер;
4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Тобто ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката (ця позиція підтверджена постановою КЦС ВС від 26.04.2021 у справі № 766/17492/16-ц). І долучення копії договору про надання правової допомоги не потрібне.
Також Велика Палата ВС у постанові від 01.07.2020 у справі №320/5420/18 усунула відмінності в практиці застосування норм права щодо підтвердження повноважень адвоката як представника в суді копією ордера. Повноваження адвоката як представника можна підтвердити оригіналом ордера або довіреності, а також їх копіями, засвідченими у визначеному законом порядку.
Отже, Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні не корелюються з приписами Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який є спеціальним для адвоката. Крім того, Закон має вищу юридичну силу ніж Правила.
На підставі цього, Рада адвокатів України доручила голові НААУ, РАУ Лідії Ізовітовій звернутись до Міністерства юстиції України з вимогою про приведення у відповідність із Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та інших актів міністерства в частині підтвердження повноважень адвоката, а саме що ордер на надання правничої (правової) допомоги (без долучення договору про надання правової допомоги) є самостійним документом для підтвердження повноважень адвоката, який надає правову допомогу клієнту, для отримання таким адвокатом документів у відділах державної реєстрації актів цивільного стану.
Популярні новини

Cудова практика
Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою…
Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

За кордоном
Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про…
Яка процедура отримання статусу тимчасового захисту у Франції та Великій Британії? Коли можуть відмовити у його наданні та чи реально оскаржити таке рішення? Які є варіанти легалізації та зміни статусу? Що з працевлаштуванням, навчанням та бізнес-можливостями?

Регіони
У Львові зʼявився унікальний освітній простір для…
У Навчально-науковому інституті права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» урочисто відкрили навчальну аудиторію «Історія адвокатури України».

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за грудень 2024 - березень 2025 року.

Навчання
Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати
Успішний адвокат завжди організований та відповідальний. Він опора та осередок спокою для свого клієнта. Ефективність його роботи часто залежить не лише від знань і навичок, а й від порядку в робочому просторі.

Дискусія
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…
Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року
Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Гарантії діяльності
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…
Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.