Комітет з трудового права НААУ підвів підсумки правозастосування у сфері трудового права у 2022 році | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Комітет з трудового права НААУ підвів підсумки правозастосування у сфері трудового права у 2022 році

Cудова практика
10:52 Пт 13.01.23 1517 Переглядів
Версія для друку

10 січня 2023 року відбувся круглий стіл «День трудового права: підсумки 2022 року», присвячений питанням розвитку трудового права в умовах воєнного стану та підсумкам правозастосування у 2022 році. Ініціатором заходу виступив Комітет з трудового права у рамках співпраці з ВША НААУ.

Захід відкрили директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко та Голова Комітету з трудового права НААУ Вікторія Поліщук.

Під час заходу обговорювалися питання щодо ролі та значення трудового права у державі під час воєнного стану, проблемні аспекти застосування трудового законодавства у 2022 році, особливості застосування нововведень на ринку праці та тенденції законодавчих змін і судової практики з урахуванням воєнного стану. В межах заходу члени профільного Комітету здійснили аналіз законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді України або які відкрито для публічного опрацювання серед ключових стейкхолдерів у державі, у тому числі проєкт Закону України «Про працю».

Зокрема, Вікторія Поліщук зазначила про загальну ситуація у трудовому праві та у системі соціального захисту: “Сьогодні відбувається активний етап змін нашого законодавства, яке регулює трудові відносини. За період воєнного стану ми отримали ряд основних змін таких, як:

  • запровадження електронного документообігу;
  • зміни у частині правового регулювання об’єктів критичної інфраструктури;
  • набрала чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
  • запроваджено посаду Уповноваженого з питань внутрішньо переміщених осіб у червні 2022 рок; затверджено перелік внутрішньо переміщених осіб, яким здійснюються виплати;
  • зміни для державних службовців; розроблені проєкти законів (реєстр. № 7646 і № 7647) щодо регулювання колабораційної діяльності;
  • прийнято законодавство, яке регулює питання мобінгу (цькування) та ін.”.

Алла Андрушко розповіла про призначення трудового права у державі під час воєнного стану. Зокрема, звернула увагу на дерегуляцію та оптимізацію трудових відносин, важливість непорушних конституційних трудових прав працівників, а також висвітлила шляхи дерадянізації, закладені у проєкті Закону «Про працю» та його перспективи.

Наталія Матвійчук дала відповіді на найбільш актуальні питання щодо відряджень працівників за кордон під час війни. Зокрема, чому не запрацював проєкт «Е-Відрядження» та що відбувається з доопрацюванням проєкт сьогодні. Також адвокатка розповіла й про законопроєкт, які можуть дозволити виїжджати за кордон чоловікам під час дії воєнного стану в Україні.

Катерина Цвєткова під час своєї доповіді розкрила одне із нововведень 2022 року, а саме договір з нефіксованим робочим часом, так званий «договір з фрілансерами». Це особливий вид трудового договору, яким не встановлюється конкретний час виконання роботи працівником. Спікер окреслила вимоги законодавства до нового виду договору такі, як: обов’язкова письмова форма, зазначення способу повідомлення працівника про початок роботи, базових днів та годин роботи. Тому такий вид договору буде доцільним для роботи, яка має непостійний, але повторюваний характер.

Ганна Лисенко розповіла про призупинення дії трудового договору. За її словами саме призупинення дії трудового договору дуже активно використовується в Україні з березня 2022 року: “Головною умовою для призупинення дії трудового договору є поєднання двох обставин: неможливість надання роботи та неможливість виконання роботи у зв’язку з військовою агресією проти України. Якщо працівник бажає та може виконувати роботу, і роботодавець може надавати роботу, призупиняти дію трудового договору неможливо”.

Дмитро Навроцький зазначив про проблеми, пов’язані із захистом прав суддів на суддівську винагороду, особливо у період воєнного стану.

За результатами обговорення спікери дійшли до висновку, що з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну сфера трудових відносин зазнала значних змін законодавчого регулювання. Трудове законодавство потребує змін, але зміни мають бути якісні та відповідати сучасним потребам України, а також вимогам Європейського Союзу. Розробка проекту нового Трудового кодексу України є одним із пріоритетних напрямків держави, адже метою його розробки є дерадянізація законодавства про працю, створення рівних правил на ринку праці й балансування інтересів працівників й роботодавців, надання стимулів для розвитку соціально відповідального бізнесу, інвестування в національну економіку, спрощення входу з трудових відносин у поєднанні з ефективними механізмами захисту від раптової втрати роботи, полегшення пошуку нової роботи та зниження рівня безробіття в цілому.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів презентували в НААУ

Видання

Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів…

Для мільйонів українців, які через війну виїхали за кордон, вкрай актуальним стало знання трудового права Європейського Союзу. Ключові директиви ЄС, норми Міжнародної організації праці, практику Європейського суду з прав людини зібрали у окремому посібнику.

13:20 Пт 23.05.25 625
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За кордоном

Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

16:39 Чт 22.05.25 1334
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній комунікації

Навчання

Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…

Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

14:26 Чт 22.05.25 1342
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України дослідили на вебінарі

Навчання

Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…

У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

10:41 Чт 22.05.25 1469
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві

Анонс

Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві

27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

13:26 Ср 21.05.25 1178
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Дискусія

Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

12:05 Ср 21.05.25 1407
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення

Навчання

Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…

Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

16:57 Вт 20.05.25 1434
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025

Анонс

Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025

Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

15:52 Вт 20.05.25 1415

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл