Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За кордоном
16:39 Чт 22.05.25 648 Переглядів
Версія для друку

За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Порядок визнання рішень українських судів у Чехії дослідила під час вебінару, що відбувся 19 травня, представниця НААУ в цій країні Олена Максименко.

Між Україною та Чеською Республікою діє договір про надання правової допомоги в цивільних справах, ратифікований Законом України № 2927-III. Документ охоплює широкий спектр правовідносин і встановлює взаємне зобов’язання визнавати та виконувати судові рішення у справах майнового й немайнового характеру, а також рішення арбітражних судів.

Спікерка детально пояснила два варіанти, за якими можна ініціювати процес визнання українського рішення в Чехії.

Перший — через Міністерство юстиції України. У такому разі клопотання подається заінтересованою особою, її адвокатом або законним представником. Пакет документів обов’язково має містити копію рішення, підтвердження набуття ним законної сили, доказ повідомлення відповідача про розгляд справи, а також офіційний переклад кожного документа чеською мовою.

Другий шлях — подання безпосередньо до чеського суду у вигляді заяви «návrh na uznání cizího rozhodnutí». Заява має бути детально обґрунтованою, з дотриманням вимог до мови та оформлення. Подати її можна через електронну скриньку (datová schránka), але з обов’язковим подальшим поданням у паперовій формі. Подавачем може бути як заінтересована особа, так і адвокат, включений до реєстру Чеської адвокатської палати.

Особливу увагу О.Максименко звернула на типові підстави для відмови у визнанні:

  • не набрання рішенням законної сили;
  • відсутність юрисдикції в суду;
  • порушення права на захист у відповідача;
  • наявність чинного рішення чеського суду з того самого питання;
  • факт попереднього визнання рішення в Чехії.

Вона також наголосила на відмінностях, притаманних деяким категоріям рішень. Наприклад, рішення третейських судів подаються напряму до суду іноземної держави. А рішення, які не потребують примусового виконання (наприклад, про розірвання шлюбу), не потребують процедури визнання — достатньо офіційного перекладу. Окремо розглядається й порядок виконання рішень про стягнення аліментів: у цьому випадку застосовуються положення міжнародної Конвенції, ратифікованої Україною 11 січня 2013 року.

О.Максименко дала низку практичних порад для адвокатів, які супроводжують справи з міжнародним елементом. Зокрема, вона рекомендує на етапі підготовки рішення в українському суді враховувати майбутню перспективу його визнання за кордоном. Для цього варто забезпечити належне повідомлення відповідача, ретельно оформити процесуальні документи, завчасно готувати переклад і підтвердження набуття чинності. Також спікерка наголосила на важливості обрання чеського адвоката, внесеного до офіційного реєстру ČAK, у разі подання напряму до чеського суду. Якісний переклад і чітка правова аргументація заяви — ключові фактори, що впливають на швидкість та результативність розгляду справи, - підкреслила спікерка.

Отже, наявність двостороннього договору між Україною та Чехією надає чіткий і передбачуваний механізм для адвокатської роботи. Водночас результат залежить від якості підготовки матеріалів і правильного застосування як українського, так і чеського законодавства. «Рішення, визнане у Чехії, має таку ж юридичну силу, як рішення чеського суду. Тому адвокат у цій процедурі виконує не лише процесуальну, а й стратегічну роль — захищає інтереси клієнта у складному транснаціональному полі правових норм», — підсумувала О.Максименко.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За кордоном

Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

16:39 Чт 22.05.25 649
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній комунікації

Навчання

Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…

Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

14:26 Чт 22.05.25 687
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України дослідили на вебінарі

Навчання

Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…

У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

10:41 Чт 22.05.25 766
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві

Анонс

Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві

27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

13:26 Ср 21.05.25 715
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Дискусія

Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

12:05 Ср 21.05.25 866
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення

Навчання

Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…

Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

16:57 Вт 20.05.25 1022
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025

Анонс

Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025

Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

15:52 Вт 20.05.25 557
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США

За кордоном

Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США

Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.

12:37 Пн 19.05.25 1186

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл