"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній комунікації



Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.
Прокачати пам’ять, позбутися поганих ораторських звичок, а також проговорити важливі аспекти мовлення адвокати мали змогу під час воркшопу «Майстерність слова – ключ до успіху адвоката». Захід, що зібрав близько пʼятдесяти адвокатів, організували Молодіжний комітету НААУ – UNBA NextGen у Вінницькій області та Рада адвокатів Вінницької області.
Заступник голови НААУ, РАУ Олексій Кухар, який взяв участь у заході, нагадав історію створення UNBA NextGen, а регіональні представники комітету Юлія Олійник та Максим Менчук поділилися власним досвідом. Вони висловили переконання, що успіх у професії не обмежується перемогою у суді. Це також довіра клієнта, репутація серед колег, вміння чути і бути почутим, готовність навчатися й ділитися знаннями.
Основним доповідачем стала президентка Всеукраїнської асоціації спікерів, тренерка з публічних виступів Ольга Сольвар.
Для загального розуміння механізмів мовлення вона розповіла про триєдину модель мозку, запропоновану американським нейронауковцем Полом Макліном. Згідно з цією концепцією, мозок формувався трьома еволюційними шарами: рептильний мозок - відповідає за інстинкти, ритуали, домінування і виживання; лімбічна система - за емоції, пам’ять, мотивацію; неокортекс - за мову, логіку, абстрактне мислення та самосвідомість.
О.Сольвар також познайомила учасників із законом Міллера, згідно з яким доросла людина може одночасно утримувати в короткочасній памʼяті 7 ± 2 одиниці інформації — тобто від 5 до 9 елементів (цифр, слів, понять тощо). Це слід враховувати, формулюючи заголовки документів або назви публікацій.
Влучно підібрані тембр і тон мовлення допомагають слухачам краще розуміти адвоката, усвідомлювати правові наслідки рішень і реалізовувати свої права. Натомість слова-паразити, «екання», паузи та звуки, що засмічують мовлення, створюють бар’єр — незалежно від того, хто перед вами: клієнт, суддя чи опонент.
Для переконливості позиції тренерка радить застосовувати таку схему: основних і важливих аргументів має бути не більше трьох. Починати слід з другого, потім додати третій і лише наприкінці - ключовий. Але у критичній ситуації, коли часу обмаль і тебе не хочуть чути, варто починати з найголовнішого - з «вишеньки на торті», щоб привернути увагу й запамʼятатися.
Одним із потужних критеріїв майстерності слова О.Сольвар назвала сторітелінг. Це мистецтво розповідати історії з метою навчання. В адвокатській діяльності цей метод дає можливість клієнту зрозуміти, що така ж ситуація, обставини чи історія вже траплялася і в адвоката є дієвий алгоритм дій.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

За кордоном
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США
Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.