Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Дискусія
12:05 Ср 21.05.25 2072 Переглядів
Версія для друку

Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

У Національній асоціації адвокатів України організували і провели круглий стіл на тему «Адвокатура і Бізнес: актуальні тренди судових експертиз у 2025 році», організований Комітетом НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації.

У заході взяли участь представники провідних експертних установ України: Науково-дослідного центру незалежних судових експертиз, ДП «Центр судової експертизи та експертних досліджень», Київського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса», Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та Науково-дослідного центру судової експертизи у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності.

Модераторами заходу виступили голова комітету НААУ Андрій Шабельніков та його заступник Олег Вдовичен.

Відкриваючи дискусію, А.Шабельніков наголосив на особливій важливості експертиз як суттєвого засобу доказування у кримінальних провадженнях проти бізнесу. «В умовах воєнного стану ми спостерігаємо нові виклики для бізнес-спільноти, і адвокати мають бути озброєні знаннями про сучасні тренди судових експертиз для ефективного захисту інтересів клієнтів», — підкреслив він.

Під час круглого столу учасники розглянули питання призначення та проведення судової економічної експертизи в кримінальних провадженнях, особливості визначення розміру збитків, завданих бізнесу внаслідок збройної агресії, допустимості електронних доказів, отриманих за допомогою OSINT (розвідки з відкритих джерел), особливості проведення судової психологічної експертизи із використанням поліграфа, відповідальності експертів.

Так, про особливості роботи з майном, пошкодженим унаслідок війни, розповів директор ДП «Центр судової експертизи та експертних досліджень» Ігор Стародубов. За його словами, попри наявність висновку судового експерта щодо вартості майна, Порядком списання об’єктів державної власності, затвердженим постановою Кабміну від 08.11.2007 №1314, передбачено обов’язкове рецензування саме звіту оцінювача — або саморегулівною організацією оцінювачів, або Фондом держмайна. Висновок судового експерта під ці вимоги не підпадає, тому його недостатньо. Як приклад, він навів кейс і обʼєктами судової інфраструктури у Бородянці та Львові, які постарждали. Для списання пошкоджених приміщень все одно довелося звертатися до оцінювачів, хоча висновок експерта був уже готовий. Але при цьому він підкреслив, що у судовому процесі саме експертний висновок має більшу вагу як доказ, на відміну від оціночного звіту, який суд може не брати до уваги.

На ключовій ролі економічної експертизи в кримінальних провадженнях, що стосуються збитків, завданих бізнесу внаслідок збройної агресії, наголосила завідувачка Київського відділення Інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса Тетяна Чабанець. За її словами, така експертиза покликана не лише підтвердити факт пошкодження майна, а й обґрунтувати розмір упущеної вигоди. Розрахунки проводяться відповідно до методики, затвердженої наказом Мінекономіки та Фонду держмайна від 18.10.2022  № 3904/1223. Ця Методика визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям, є обов’язковою до застосування і має перевагу над іншими нормативними актами. Водночас адвокатам варто враховувати, що оцінка упущеної вигоди не здійснюється для збиткових підприємств, якщо тільки ці підприємства не мають державного або суспільного значення.

Завідувачка відділу досліджень обʼєктів інтелектуальної власності Інституту судових експертиз ім. Бокаріуса Наталія Клімова наголосила на складності експертиз у сфері ІВ через міждисциплінарність таких об'єктів. За її словами, об’єкти ІВ — нематеріальні, але при цьому часто поєднують у собі риси різних правових форм. Наприклад, етикетка може одночасно бути і торговельною маркою, і промисловим зразком, і містити елементи авторського права. Це вимагає участі експертів з кількома спеціалізаціями або формування комісій. Н.Клімова також звернула увагу на важливість правильного оформлення матеріалів — були випадки, коли перелік об’єктів у супровідних документах не відповідав фактично наданим зразкам, або питання в ухвалі не стосувалися об’єктів, переданих на дослідження. У таких випадках експерт повинен ініціювати клопотання про уточнення.

Проблему неправильно сформульованих запитань до експерта підняла радниця директора Центру судової експертизи Наталія Бегуш. Вона зазначила, що адвокати, які не спеціалізуються на справах у сфері інтелектуальної власності, часто подають надто загальні або юридично оціночні запити — наприклад, щодо самого факту порушення прав. Експерти не можуть відповідати на такі питання, і тому важливо заздалегідь консультуватися з установою щодо коректності формулювань. Також, за її словами, доцільно перевіряти наявність в установі експерта з потрібною спеціалізацією, щоб не витрачати час. Також представниця Центру окремо зупинилася на проблемах належного збирання доказів: об’єкти авторського права часто існують лише в цифровій формі або в Інтернеті, і без належного матеріального носія експерт не зможе провести повноцінне дослідження.

За підсумками круглого столу учасники дійшли висновків про необхідність подальшого вдосконалення законодавства у сфері судових експертиз та посилення ролі адвокатури у забезпеченні законності їх проведення.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Законодавство

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.

10:23 Ср 09.07.25 114
Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Гарантії діяльності

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

15:24 Вт 08.07.25 517
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

Регіони

Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

13:40 Вт 08.07.25 372
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

14:49 Пн 07.07.25 305
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Гарантії діяльності

В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

11:43 Пн 07.07.25 813
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що з цим робити

Дискусія

Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…

Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

15:18 Пт 04.07.25 582
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова колізія – думка

Дискусія

Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…

Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

11:54 Пт 04.07.25 810
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав чинності

Законодавство

Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…

Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

9:41 Пт 04.07.25 1068

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл