Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення

Навчання
16:57 Вт 20.05.25 2082 Переглядів
Версія для друку

Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Про масштаби цієї проблеми та шляхи її вирішення говорили під час вебінару «Стрес і вигорання в адвокатській практиці: як зберегти ресурс і продуктивність».

Спікером заходу, який був організований представниками Молодіжного Комітету НААУ – UNBA NextGen у Дніпропетровській області Алевтиною Башкєєвою , Анною Цуркан та Юлією Протопоп, була запрошена практичний психолог, викладач кафедри психології, соціології та педагогіки Дніпровського державного університету внутрішніх справ Катерина Мітченко.

Експерт зосередила увагу на широкому спектрі негативних наслідків хронічного стресу для людини. Зокрема, вона назвала:

  • фізичні прояви впливу на тіло - від серцево-судинних хвороб і проблем зі сном до загального виснаження;
  • емоційні наслідки, серед яких тривожність, апатія, цинізм і почуття безпорадності;
  • негативні аспекти особистого життя, а саме: погіршення стосунків з близькими, втрата інтересу до хобі, зниження загального рівня задоволеності життям.

У професійній діяльності стрес проявляється в зниженні концентрації уваги та погіршення пам’яті, ускладненні у прийнятті рішень, проблемах у комунікаціях з клієнтами та колегами. Також зростає ризик професійних помилок та падає мотивація та задоволення від роботи.

Серед рекомендацій для відновлення емоційного ресурсу спікерка вебінару відзначила важливість саморегуляції — через дихання, воду, усвідомлення тілесних відчуттів та уяву. Вона також радить зосереджуватися на здоров’ї, зокрема підтримувати фізичну активність, якісний сон і збалансоване харчування. Корисними є практики майндфулнесу, ефективний тайм-менеджмент (вміння визначати пріоритети, ставити реалістичні цілі та делегувати), дотримання балансу між працею й відпочинком, наявність хобі, а також чітке розмежування професійного та особистого життя.

Окрему увагу психолог приділила й соціальній підтримці як ресурсу для відновлення. Вона закликала не ігнорувати важливість спілкування з колегами, участі у професійних спільнотах, а також неформальних зустрічах. Проведення часу з близькими, пошук наставника, участь у групах підтримки для юристів і, за потреби, звернення по допомогу до фахівця — усе це сприяє зменшенню емоційної напруги та створює відчуття опори.

Шлях до збереження продуктивності лежить через усвідомлене управління вигоранням, - переконана К.Мітченко. Йдеться про здатність захищати свій час і енергію, формувати реалістичні цілі, визнавати досягнення та підтримувати внутрішню мотивацію. Важливо також розвивати доброзичливість до себе, сприймати помилки як досвід і звертати увагу на сильні сторони. Не менш значущим є й вплив оточення — спільні традиції, здорові звички та підтримка з боку колег допомагають знижувати емоційне навантаження.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Cудова практика

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

11:16 Вт 24.06.25 177
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної комісії ВККС

Самоврядування

ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…

Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

17:03 Пн 23.06.25 300
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни до СК

Законодавство

Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…

Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

11:56 Пн 23.06.25 244
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест судової практики

Cудова практика

Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…

Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

10:07 Пн 23.06.25 1937
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова діяла в межах закону

Дискусія

Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…

17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

16:45 Пт 20.06.25 1420
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

Гарантії діяльності

НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

14:16 Пт 20.06.25 735
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для правозастосування

Дискусія

Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…

Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

13:52 Пт 20.06.25 733
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт викинувся з вікна

Гарантії діяльності

Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…

19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.

13:10 Пт 20.06.25 46641

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл