Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення

Навчання
16:57 Вт 20.05.25 2213 Переглядів
Версія для друку

Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Про масштаби цієї проблеми та шляхи її вирішення говорили під час вебінару «Стрес і вигорання в адвокатській практиці: як зберегти ресурс і продуктивність».

Спікером заходу, який був організований представниками Молодіжного Комітету НААУ – UNBA NextGen у Дніпропетровській області Алевтиною Башкєєвою , Анною Цуркан та Юлією Протопоп, була запрошена практичний психолог, викладач кафедри психології, соціології та педагогіки Дніпровського державного університету внутрішніх справ Катерина Мітченко.

Експерт зосередила увагу на широкому спектрі негативних наслідків хронічного стресу для людини. Зокрема, вона назвала:

  • фізичні прояви впливу на тіло - від серцево-судинних хвороб і проблем зі сном до загального виснаження;
  • емоційні наслідки, серед яких тривожність, апатія, цинізм і почуття безпорадності;
  • негативні аспекти особистого життя, а саме: погіршення стосунків з близькими, втрата інтересу до хобі, зниження загального рівня задоволеності життям.

У професійній діяльності стрес проявляється в зниженні концентрації уваги та погіршення пам’яті, ускладненні у прийнятті рішень, проблемах у комунікаціях з клієнтами та колегами. Також зростає ризик професійних помилок та падає мотивація та задоволення від роботи.

Серед рекомендацій для відновлення емоційного ресурсу спікерка вебінару відзначила важливість саморегуляції — через дихання, воду, усвідомлення тілесних відчуттів та уяву. Вона також радить зосереджуватися на здоров’ї, зокрема підтримувати фізичну активність, якісний сон і збалансоване харчування. Корисними є практики майндфулнесу, ефективний тайм-менеджмент (вміння визначати пріоритети, ставити реалістичні цілі та делегувати), дотримання балансу між працею й відпочинком, наявність хобі, а також чітке розмежування професійного та особистого життя.

Окрему увагу психолог приділила й соціальній підтримці як ресурсу для відновлення. Вона закликала не ігнорувати важливість спілкування з колегами, участі у професійних спільнотах, а також неформальних зустрічах. Проведення часу з близькими, пошук наставника, участь у групах підтримки для юристів і, за потреби, звернення по допомогу до фахівця — усе це сприяє зменшенню емоційної напруги та створює відчуття опори.

Шлях до збереження продуктивності лежить через усвідомлене управління вигоранням, - переконана К.Мітченко. Йдеться про здатність захищати свій час і енергію, формувати реалістичні цілі, визнавати досягнення та підтримувати внутрішню мотивацію. Важливо також розвивати доброзичливість до себе, сприймати помилки як досвід і звертати увагу на сильні сторони. Не менш значущим є й вплив оточення — спільні традиції, здорові звички та підтримка з боку колег допомагають знижувати емоційне навантаження.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для адвоката

Дискусія

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…

Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

13:17 Вт 22.07.25 170
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення професійного рівня

Навчання

Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…

За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

11:48 Вт 22.07.25 204
Зупинення адвокатської діяльності за непідвищення професійного рівня: рішення суду

Cудова практика

Зупинення адвокатської діяльності за непідвищення професійного…

Адвокат, який роками не підвищує свій професійний рівень, вчиняє триваюче порушення Правил адвокатської етики і заслуговує на зупинення права на заняття діяльністю. Правомірність такого рішення ВКДКА підтвердив апеляційний суд.

13:27 Пн 21.07.25 1115
Відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі: від теорії до практики

Навчання

Відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі: від…

Які «за» та «проти» заявлення до відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі, які документи необхідно подати, як заперечувати проти стягнення таких витрат і коли суд може зменшити суму?

12:13 Пн 21.07.25 891
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 465
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 461
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 556
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 584

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл