Законодавче врегулювання діяльності ТрО та ДФТГ містить чимало колізій | НААУ

Законодавче врегулювання діяльності ТрО та ДФТГ містить чимало колізій

Різне
12:25 Чт 25.08.22 7127 Переглядів
Версія для друку

18 серпня за ініціативою Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців і Комітету з військового права спільно з Вищою школою адвокатури проведено круглий стіл «Діяльність ТрО та ДФТГ в контексті законодавчих колізій».

Модерували дискусію Голова Комітету та Центру Марія Островська і Голова Комітету з інформаційної політики та інформаційної безпеки, що діє у складі НААУ, Богдан Кушнір.

На початку заходу Богдан Кушнір наголосив, що проведення цього круглого столу мало надактуальне значення. Вже давно існує потреба розвінчати деякі міфи, встановити практику застосування профільних законів і чітко визначати пріоритетні напрями роботи з урегулювання і прийняття законодавства щодо діяльності ТрО та ДФТГ.

З вітальним словом виступив голова Оболонської районної державної адміністрації у місті Києві Кирило Фесик. Спікер подякував організаторам за ініціативу проведення такого обговорення, адже наразі актуальним є питання усунення прогалин щодо діяльності ТрО та ДФТГ і роз’яснення учасникам цих формувань їхніх прав та обов’язків.

Про проблемні аспекти служби в ТрО та ДФТГ з практики звернень на гарячу лінію “Юридичної сотні” розповіла юрист громадської організації Вікторія Олійник. Доповідач зазначила, що від початку повномасштабного вторгнення гаряча лінія «Юридичної сотні» почала працювати в посиленому режимі, а оператори опрацьовують понад 100 звернень щодня. ТрО та ДФТГ є одним з актуальних звернень на лінію.  Найчастіше на лінію звертаються за розʼясненнями щодо прав і гарантій ТрО та ДФТГ, отримання консультацій щодо законності відправки в зону бойових дій тощо. Найбільша кількість дзвінків із цих питань була отримана у травні, адже саме у той період відбулися перші масові відправки ТрО в зону бойових дій.

Заступник Голови Комітету з військового права НААУ Наталія Фещик розкрила питання практичних аспектів мобілізації осіб, задіяних у ТрО та ДФТГ. Адвокат зазначила, що з початку воєнного стану має місце обширна практика незаконності мобілізації широкого кола осіб, які добровільно взяли участь у лавах ТрО та ДФТГ. На сьогодні про проблематику не прийнято говорити публічно, адже підняття теми може впливати не негативність образу ЗСУ та держави в очах українців, світу та окупанта.

У багатьох випадках така мобілізація відбувалася навіть всупереч статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», без належного проведення медичного огляду та навіть шляхом підробки документів.

Також Наталія зазначила, що більшість адвокатів з розумінням ставляться до потреби у здійсненні захисту Батьківщини. Водночас вважають, що відповідна процедура мобілізації та захисту країни має здійснюватися  з урахуванням норм чинного законодавства. Тому адвокати змушенні вживати заходів з метою відновлення прав осіб та притягнення до відповідальності порушників закону.

Про проблемні питання ТрО, а саме умови розірвання контракту, задіяння ТРО за межами громади та проходження ВЛК, розповів юрисконсульт Юридичної служби Командування Сил ТрО ЗСУ, молодший лейтенант юстиції Тарас Безпалий. Спікер зазначив, що при Командуванні Сил ТрО ЗСУ працюють «гаряча лінія» за номером телефону 0800507028 та електронна адреса для листування tro.info@post.mil.gov.ua. Тому за цими контактними даними кожен українець може отримати відповіді на найпоширеніші питання щодо діяльності територіальної оборони.

Марія Островська розкрила питання системи національного спротиву в Україні та особливостей правового положення і матеріального забезпечення/фінансування ДФТГ. Адвокат вказала, що є випадки вступу осіб до лав ДФТГ, але вимушеного залишення за кілька місяців цієї структури через відсутнє фінансування. Такі особи зверталися до адвокатів як до фахівців з військового права з порадою та щоб вияснити питання фінансування формувань. Навіть знайдено лист від 25.04.2022, підписаний директором Департаменту кадрової політики Міноборони (скерований до Командування Сил ТрО ЗСУ), у якому вказано, що:

- у членів ДФТГ немає права на грошове забезпечення;

- члени ДФТГ мають право лише на грошову допомогу у випадку смерті (загибелі), поранення, контузії, каліцтва тощо.

Головний інспектор Головної інспекції Міністерства оборони України Віталій Голота з цього приводу прокоментував, що наразі існують прогалини щодо врегулювання матеріальних, майнових і соціальних гарантій учасників ДФТГ. Тому важливо направляти конкретизовані пропозиції та зауваження до чинних статей НПА. Спікер впевнений, що у співпраці адвокатів і Командування Сил ТрО буде вирішено врегулювання цих питань.

У своїй доповіді голова правління громадської організації «Юридична Сотня» Леся Кляровська зазначила, що на нормативному рівні правовим засадам соціального захисту військовослужбовців і членів ДФТГ присвячений окремий розділ Закону України «Про основи національного спротиву» (розділ VII Закону - «Соціальний та правовий захист»). При цьому згаданий Закон, зокрема його стаття 24, лише декларує наявність гарантій соціального і правового захисту військовослужбовців і членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у національному спротиві.

Водночас вказана норма Закону делегує регулювання цього питання до законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Але механізм реалізації гарантій соціального та правового захисту для членів ДФТГ на практиці відсутній. Тому вони не можуть скористатися такими гарантіями.

Шляхом вирішення цієї проблеми адвокат вважає внесення змін до підзаконних актів, які регулюють порядок надання одноразової грошової допомоги, учасника бойових дій тощо.

Також участь в обговоренні взяли:

- Андрій Йосипов - боєць добровольчого формування № 7 територіальної громади м. Києва "Легіон Д", старший інструктор Навчального центру комплексної підготовки добровольців "ДГВ" ДФТГ "Легіон Д";

- Віктор Яценко - боєць добровольчого формування № 7 територіальної громади м. Києва "Легіон Д", начальник юридичної служби та інструктор Навчального центру комплексної підготовки добровольців "ДГВ" ДФТГ "Легіон Д";

- Жанна Грушко - заступниця Голови молодіжного комітету НААУ - UNBA NextGen, старший партнер АО WINPARTNERS;

- Євгенія Рябека - координатор руху “Адвокати ЗСУ”, радник з юридичних питань Головнокомандувача ЗСУ;

- Вадим Красник - Керівник Секретаріату НААУ, РАУ;

- Володимир Клочков - доброволець ДФТГ, Голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ;

- Сергій Дзюбенко - адвокат, заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ, представник батальйону територіальної оборони № 207 Шевченківського району м. Києва.

Переглянути запис дискусії можна за посиланням: https://cutt.ly/YXv3aJO.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1583
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1277
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 2792
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 7837
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 8958
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7740
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7608
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3777

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл