"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
10 років тому Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» запроваджено європейські стандарти професії
5 липня 2012 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», яким було здійснено реформу системи адвокатури в Україні та запроваджені європейські стандарти організації самоврядування та незалежної адвокатської практики.
Прийняття закону стало втіленням зобов’язань України перед Радою Європи, зокрема, в частині створення єдиної професійної організації адвокатів (пункт 11 висновку N190 (1995) Парламентської Асамблеї Ради Європи щодо вступу України до Ради Європи від 16 вересня 1995 року). Експертизу законопроекту здійснювала Венеційська комісія.
На виконання рекомендацій європейських експертів Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Прозорість та ефективність судової системи України» (Експертний висновок щодо проекту Закону України «Про адвокатуру» від 13 жовтня 2009 року), а також Венеціанської комісії та Дирекції з питань правосуддя та людської гідності у складі Генеральної Дирекції з прав людини та верховенства права Ради Європи (Спільний висновок щодо проекту Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» N631/2011 від 18 жовтня 2011 року) запроваджено систему допуску адвокатів іноземних держав до здійснення адвокатської діяльності на території України.
Прийняттям даного Закону та заснуванням професійної асоціації адвокатів – Національної асоціації адвокатів України на засадах обов’язкового членства об’єднано усіх адвокатів, що стало однією з ключових гарантій незалежної діяльності адвоката в Україні.
Професійна асоціація адвокатів відіграє ключову роль у підтриманні професійних стандартів та етичних норм, захисті своїх членів від переслідувань та необґрунтованих обмежень і посягань, про що наголошується в “Основних положеннях про роль адвокатів”, що прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам у серпні 1990 року.
Тим самим Україна виконала одне з ключових зобов’язань щодо вступу до Ради Європи, про необхідність реалізації якого також неодноразово наголошувалося у резолюціях Парламентської Асамблеї Ради Європи, зокрема: пункт 10 Резолюції 1346 (2003) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Виконання Україною своїх обов'язків та зобов'язань» від 19 вересня 2003 року; підпункт 7.3.6 пункту 7.3 Резолюції 1755 (2010) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Функціонування демократичних інституцій в Україні» від 4 жовтня 2010 року).
Також вперше в новітній історії України побудовано незалежну систему органів адвокатського самоврядування, до складу якої увійшли виключно адвокати. Задля забезпечення прозорості у діяльності адвокатів створено Єдиний реєстр адвокатів України, до якого включено основну інформацію про кожного адвоката в Україні.
Вітаємо всю адвокатську спільноту із ювілейною датою, яка засвідчує важливий етап європейського становлення інституту адвокатури в Україні та бажаємо подальшого зміцнення професійних прав і гарантій у національному законодавстві, принципів незалежності і самоврядності, престижу адвокатської професії.
Фото з архіву НААУ
Популярні новини

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

За кордоном
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США
Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.