Зміни до КПК не можуть передбачати дискримінацію захисту шляхом надмірного посилення повноважень сторони обвинувачення | НААУ

Зміни до КПК не можуть передбачати дискримінацію захисту шляхом надмірного посилення повноважень сторони обвинувачення

Різне
14:23 Чт 11.02.21 3662 Переглядів
Версія для друку

Представники НААУ взяли участь у засіданні робочої групи з питань реформування кримінальної юстиції у складі Комісії з правової реформи при Президентові України.

В ході засідання було обговорено проект змін до Кримінального процесуального кодексу, який передбачає суттєве розширення повноважень прокурорів та слідчих. З боку НААУ у заході взяли участь Голова Комітету з кримінального права і процесу Анжеліка Моісєєва, заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Євген Солодко.

Зокрема, в пакеті пропозицій ідеться про надання прокурорам  та слідчим права отримувати доступ до речей та документів на підставі власних постанов, в той самий час як діюче законодавство передбачає такий  доступ виключно на підставі судового дозволу.

За словами Анжеліки Моісєєвої, запропонований порядок поновить погані практики КПК радянської редакції, зруйнує судовий контроль та відкриє перед правоохоронцями широкі можливості для зловживань та доступу до даних, які не мають жодного відношення до предмету розслідування у кримінальному провадженні.

Окрім того, неприйнятою є також пропозиція змінити формулювання «речовий доказ», яке наразі чітко визначено у КПК. Судова практика свідчить про те, що навіть за умов правової визначеності цього поняття правоохоронці найчастіше формально підходять до визнання доказів «речовими», а іноді і зовсім безпідставно виносять постанови про визнання доказів речовими. Підтвердженням цього є велика судових рішень апеляційних судів, постановлених в порядку оскарження ухвали слідчих суддів про накладення арешту. Запропонований варіант змін передбачає розмите поняття речового доказу, що  зокрема дозволить правоохоронцям  ініціювати накладення арешту на майно, яке явно не потрібно для розслідування обставин кримінального правопорушення.

Ще однією новелою, яка насправді повертає старі підходи у кримінальний процес, є процесуальна можливість допитати підозрюваного та обвинуваченого стосовно показань, які їм були надані раніше та які не узгоджуються із його останніми показаннями. Фактично, кримінальний процес знову намагаються прив’язати до показань підозрюваного, обвинуваченого, а не до доказів, які зібрані у підтвердження винуватості таких осіб.  

Голова Комітету НААУ з кримінального права і процесу також наполягає на тому, що не можна погодитися із пропозицією надати прокурору зі слідчим  право самостійно обирати такі запобіжні заходи як  особисте зобов’язання та особиста порука. Наразі обрання виду запобіжного заходу здійснюється слідчим суддею. Чинний порядок надає можливості захисту відстоювати права підозрюваного в умовах змагального і відкритого процесу. Надання такого права стороні обвинувачення є прямим порушенням прав людини, яке призведе до численних зловживань та обвинувального ухилу кримінального процесу. Роль захисту на стадії обрання запобіжного заходу перетвориться на номінальну або взагалі нівелюється, що неприпустимо у демократичній державі.

Представники НААУ в ході засідання робочої групи також виступили з критикою ідеї повернути старий порядок подання заяви про злочин та відкриття кримінальних справ. Попередня практика свідчила про те, що уже на цьому етапі правоохоронці вдавалися до маніпуляцій, коли кримінальні справи перетворювалися або на інструмент тиску або навпаки, відмова у фіксуванні злочинів позбавляла громадян можливостей відстояти свої права і притягнути винних до відповідальності.

Представники НААУ наголосили на тому, що зміни до КПК не повинні передбачати дискримінацію можливостей для захисників у представництві та відстоюванні прав підозрюваних і обвинувачених на жодному з етапів кримінального процесу. НААУ готова надавати консультації та брати участь у розробці змін до кримінального процесуального законодавства, що мають враховувати міжнародно-правові стандарти і реалії кримінального судочинства в Україні.

Популярні новини

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 229

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 673

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 619

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 1852

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 3256

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 3293

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 4919

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 4734

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл