Зміни до КПК не можуть передбачати дискримінацію захисту шляхом надмірного посилення повноважень сторони обвинувачення | НААУ

Зміни до КПК не можуть передбачати дискримінацію захисту шляхом надмірного посилення повноважень сторони обвинувачення

Різне
14:23 Чт 11.02.21 3813 Переглядів
Версія для друку

Представники НААУ взяли участь у засіданні робочої групи з питань реформування кримінальної юстиції у складі Комісії з правової реформи при Президентові України.

В ході засідання було обговорено проект змін до Кримінального процесуального кодексу, який передбачає суттєве розширення повноважень прокурорів та слідчих. З боку НААУ у заході взяли участь Голова Комітету з кримінального права і процесу Анжеліка Моісєєва, заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Євген Солодко.

Зокрема, в пакеті пропозицій ідеться про надання прокурорам  та слідчим права отримувати доступ до речей та документів на підставі власних постанов, в той самий час як діюче законодавство передбачає такий  доступ виключно на підставі судового дозволу.

За словами Анжеліки Моісєєвої, запропонований порядок поновить погані практики КПК радянської редакції, зруйнує судовий контроль та відкриє перед правоохоронцями широкі можливості для зловживань та доступу до даних, які не мають жодного відношення до предмету розслідування у кримінальному провадженні.

Окрім того, неприйнятою є також пропозиція змінити формулювання «речовий доказ», яке наразі чітко визначено у КПК. Судова практика свідчить про те, що навіть за умов правової визначеності цього поняття правоохоронці найчастіше формально підходять до визнання доказів «речовими», а іноді і зовсім безпідставно виносять постанови про визнання доказів речовими. Підтвердженням цього є велика судових рішень апеляційних судів, постановлених в порядку оскарження ухвали слідчих суддів про накладення арешту. Запропонований варіант змін передбачає розмите поняття речового доказу, що  зокрема дозволить правоохоронцям  ініціювати накладення арешту на майно, яке явно не потрібно для розслідування обставин кримінального правопорушення.

Ще однією новелою, яка насправді повертає старі підходи у кримінальний процес, є процесуальна можливість допитати підозрюваного та обвинуваченого стосовно показань, які їм були надані раніше та які не узгоджуються із його останніми показаннями. Фактично, кримінальний процес знову намагаються прив’язати до показань підозрюваного, обвинуваченого, а не до доказів, які зібрані у підтвердження винуватості таких осіб.  

Голова Комітету НААУ з кримінального права і процесу також наполягає на тому, що не можна погодитися із пропозицією надати прокурору зі слідчим  право самостійно обирати такі запобіжні заходи як  особисте зобов’язання та особиста порука. Наразі обрання виду запобіжного заходу здійснюється слідчим суддею. Чинний порядок надає можливості захисту відстоювати права підозрюваного в умовах змагального і відкритого процесу. Надання такого права стороні обвинувачення є прямим порушенням прав людини, яке призведе до численних зловживань та обвинувального ухилу кримінального процесу. Роль захисту на стадії обрання запобіжного заходу перетвориться на номінальну або взагалі нівелюється, що неприпустимо у демократичній державі.

Представники НААУ в ході засідання робочої групи також виступили з критикою ідеї повернути старий порядок подання заяви про злочин та відкриття кримінальних справ. Попередня практика свідчила про те, що уже на цьому етапі правоохоронці вдавалися до маніпуляцій, коли кримінальні справи перетворювалися або на інструмент тиску або навпаки, відмова у фіксуванні злочинів позбавляла громадян можливостей відстояти свої права і притягнути винних до відповідальності.

Представники НААУ наголосили на тому, що зміни до КПК не повинні передбачати дискримінацію можливостей для захисників у представництві та відстоюванні прав підозрюваних і обвинувачених на жодному з етапів кримінального процесу. НААУ готова надавати консультації та брати участь у розробці змін до кримінального процесуального законодавства, що мають враховувати міжнародно-правові стандарти і реалії кримінального судочинства в Україні.

Популярні новини

Адвокат зі стажем - це готовий суддя для першої інстанції, - Голова ВС

Доступ до професії

Адвокат зі стажем - це готовий суддя для першої інстанції, - Голова ВС

У судовій владі заговорили про спрощення кваліфікаційних процедур для добору суддів і втамування кадрового голоду. Хоча б на час воєнного стану. У вирішенні проблеми можуть посприяти в тому числі адвокати.

15:38 Пт 03.01.25 2935
Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслав Антипченко

Сумна звістка

Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області…

На 72 році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслава Антипченка.

14:43 Чт 02.01.25 743
Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем варто усунути

Законодавство

Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем…

Критерій безперервного стажу здійснення адвокатської діяльності десять і більше років, як одного з критеріїв надання адвокатам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, має дискримінаційний характер.

14:13 Вт 31.12.24 1738
Публікуємо Вісник НААУ за грудень 2024 року

Видання

Публікуємо Вісник НААУ за грудень 2024 року

Вісник НААУ за грудень 2024 року опубліковано на сайті.

12:08 Вт 31.12.24 215
Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики

Анонс

Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики

Адвокати, які мають знання та досвід у сфері гендерної політики можуть долучитися до профільного комітету Національної асоціації адвокатів України.

9:52 Вт 31.12.24 439
Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту

Законодавство

Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту

Тим адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та адвокатам, які є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу, необхідно до 11 січня 2025 року подати звіти до міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.

12:22 Пн 30.12.24 1541
В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами

Cудова практика

В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами

Використання штучного інтелекту у суді дозволяється навіть без розкриття цього факту, але за умови відповідності правовим та етичним стандартам. При цьому адвокати, судді та самопредставлені сторони несуть відповідальність за кінцевий продукт своєї роботи.

11:19 Пн 30.12.24 496
В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів

Законодавство

В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів

Справи щодо правочину, у тому числі оскарження реєстраційних дій щодо такого правочину, укладеного на забезпечення виконання основного зобов’язання між юридичними особами, розглядатимуть господарські суди.

15:52 Пт 27.12.24 916

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл