В 2020 карантин в Україні негативно вплинув на доступ до правосуддя – доповідь ООН
Обмеження, пов’язані з COVID-19, вплинули на доступ до правосуддя та гарантію публічного судового розгляду. Деякі суди заборонили спостерігачам та журналістам доступ до приміщень; існувало багато перешкод для забезпечення рівного доступу до правосуддя за допомогою цифрових технологій.
Про це ідеться у доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини про вплив пандемії COVID-19 на права людини, оприлюдненій у грудні 2020 року. Документ складений Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні.
У рамках обмежень, пов’язаних із COVID-19, Уряд ужив заходів для забезпечення безпеки співробітників та приміщень судів, які в певних випадках не супроводжувались належними гарантіями забезпечення прав осіб на справедливий судовий розгляд та доступ до правосуддя. 27 березня 2020 року Вища рада правосуддя надала судам рекомендації щодо порядку роботи під час карантину, зокрема щодо обмеження доступу осіб, які не є сторонами проваджень, до судів, та отримання документів в електронній формі.
«Результати онлайн-опитування, проведеного УВКПЛ серед 121 адвокатів, які практикують у різних регіонах України, свідчать про те, що деякі суди застосовували рекомендації у спосіб, який створював невиправдані перешкоди у доступі до правосуддя», - констатовано в доповіді.
Серед таких невиправданих перешкод адвокати назвали відсутність доступу до канцелярій судів та матеріалів справ, а також затримку судових проваджень, які в деяких випадках були спричинені суддями, які переконували сторони подати клопотання про перенесення засідань. Адвокати також скаржились на поганий функціонал «Електронного суду», зазначають експерти ООН.
Також журналісти, які висвітлюють судові провадження, скаржились УВКПЛ на відсутність доступу до судових засідань та порушення гарантій права на публічний судовий розгляд. Вони також повідомили, що після часткового зняття обмежень Урядом у травні 2020 року багато судів продовжували застосовувати суворі обмеження щодо доступу спостерігачів до судових засідань, включаючи журналістів, навіть там, де приміщення дозволяли забезпечити безпечне дистанціювання. Суди по-різному застосовували цю практику, не дотримуючись чітких правил.
У Доповіді згадано, що 30 березня 2020 року Верховна Рада Україна внесла зміни до законодавства з метою забезпечити поновлення процесуальних строків під час карантину, пов’язаного зCOVID-19,та надати можливість участіу цивільних, адміністративних та господарських справах у режимі відеоконференції для зменшення фізичної присутності сторін проваджень у судах. Перші підзаконні акти, які прийняті для технічного впровадження законодавчих змін, дозволяли дистанційно брати участь у судових провадженнях лише особам, які мають електронний цифровий підпис, "однак після спільної адвокаціїз боку УВКПЛ, народних депутатів та представників громадянського суспільства, ці акти були переглянуті з метою розширення доступу для осіб, які не могли отримати електронний цифровий підпис".
За інформацією Державної судової адміністрації України, у період з 1 квітня по 30 листопада 2020 року суди провели 37860 судових засідань в режимі відеоконференції, у яких сторони приймали участь поза межами приміщень судів.
УВКПЛ рекомендує забезпечити, щоб заходи, запроваджені для забезпечення безпеки приміщень суду та запобігання поширенню COVID-19, залишались винятковими, тимчасовими та супроводжувались відповідними гарантіями захисту права на справедливий та публічний судовий розгляд. У будь-якому випадку необхідно невідкладно повідомляти чітку та точну інформацію про всі вжиті заходи.
У рекомендаціях звіту також наголошується на необхідності забезпечити право на публічний судовий розгляд, коли ЗМІ і спостерігачі можуть бути присутніми за умов безпечного дистанціювання. Експерти ООН також радять продовжувати розробку цифрових інструментів, що забезпечують можливість дистанційного відправлення правосуддя, покращити планування судових засідань та забезпечити належну процесуальну поведінку сторін з метою мінімізації затримок судового розгляду, спричинених пандемією COVID-19.
Окрім того, у доповіді ідеться про права осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі та пенітенціарних установах як на окупованій території, так і на території України. Експерти ООН закликають, зокрема, забезпечити тестування усіх затриманих з підозрою на COVID-19 і доступ до невідкладної та спеціалізованої медичної допомоги, а також запровадити програми дострокового звільнення осіб літнього віку або осіб, особливо уразливих до COVID-19, як пріоритет, враховуючи конкретні ризики, з якими вони стикаються. Також рекомендується розглянути альтернативи тримання під вартою з метою зменшення ризиків для здоров’я, пов’язанихіз пандемією COVID-19
Тематична доповідь Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) про вплив COVID-19 на права людини в Україні охоплює період із 20 лютого 2020 року по 6 грудня2020 року. Вона ґрунтується на роботі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ). Повний текст документа українською мовою викладено тут
Нагадаємо, з початку запровадження карантинних обмежень у березні 2020 року НААУ неодноразово наголошувала на порушеннях прав адвокатів під час судових засідань. Позиція була донесена до органів суддівського врядування та народних депутатів у процесі підготовки змін до процесуального законодавства.
Популярні новини
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.