"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Судова система опинилась на межі знищення в результаті експериментальних судових реформ – Лідія Ізовітова

Реалізація гарантованого громадянам України права на судовий захист – під загрозою, адже сьогодні нікому його забезпечувати. В результаті реформ судової влади велика кількість суддів звільнилася, а нових набрати не можуть через блокування діяльності ВККС.
Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», організованого НААУ спільно з Вищою радою правосуддя України та Асоціацією розвитку суддівського самоврядування.
«Судова система опинилась на межі знищення у результаті реалізації різних Концепцій, Стратегій судово-правових реформ. Реформа 2014-2016 років з очищення судової гілки влади виявилась одночасно як відкритою, так і прихованою люстрацією суддів. Як наслідок, в деяких районах стоять порожні будівлі судів, відправляти правосуддя фізично немає кому. І гарантоване громадянам України право на судовий захист сьогодні нікому забезпечувати. Серед причин вказують на відсутність у державі сформованого складу ВККС, яка б змогла оцінити кандидатів у судді, або надати відповідні рекомендації тим, які вже оцінені. Велика кількість вже оцінених попереднім складом ВККС кандидатів на посади суддів «зависла» - вони всі чекають на довгоочікувану рекомендацію нового складу ВККС», - пояснила Лідія Ізовітова.
На думку законодавця, розблокувати призначення суддів на посади може новий склад ВККС, про формування якого йдеться у законопроекті №3711.
Голова НААУ, РАУ зазначила, що Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) вітає перезапуск процедури добору суддів та самої ВККС, про що зазначено у її висновку стосовно законопроекту №3711.
Натомість, у професійних колах ведуться тривалі дискусії щодо створення нової ВККС за запропонованими новими правилами, зокрема, із залученням нових суб’єктів формування. Центральним питанням цих дискусій є ризики втрати незалежності судової влади.
«У нас, адвокатів, постає основне запитання: чи буде судова влада після запропонованих змін – незалежною, а правосуддя – якісним? Адже згідно із законопроектом №3711 з’являється новий суб’єкт – Конкурсна комісія, що складається з трьох представників – від Ради суддів України і трьох міжнародних експертів – від міжнародних організацій. Чи однакова вага двох органів суддівського самоврядування – З’їзду суддів і Ради суддів? Чи це одне і те саме? Чи не вбачаєте ви в такому «кишеньково-кулуарному» представництві певні корупційні ризики? Ці та інші питання ми маємо сьогодні обговорити», - зазначила Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, з 23 листопада НААУ та ВРП організували 3 національні дискусії, присвячені питанням доступу до правосуддя та професійним оцінкам результатів судових реформ. У ході цих обговорень неодноразово йшлося про неконституційність положень чинного закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо залучення міжнародних експертів до складу органів при ВРП, визначена рішенням Конституційного суду від 11 березня 2020 року № 4-р/2020.
Популярні новини

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.