Судова система опинилась на межі знищення в результаті експериментальних судових реформ – Лідія Ізовітова
Реалізація гарантованого громадянам України права на судовий захист – під загрозою, адже сьогодні нікому його забезпечувати. В результаті реформ судової влади велика кількість суддів звільнилася, а нових набрати не можуть через блокування діяльності ВККС.
Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», організованого НААУ спільно з Вищою радою правосуддя України та Асоціацією розвитку суддівського самоврядування.
«Судова система опинилась на межі знищення у результаті реалізації різних Концепцій, Стратегій судово-правових реформ. Реформа 2014-2016 років з очищення судової гілки влади виявилась одночасно як відкритою, так і прихованою люстрацією суддів. Як наслідок, в деяких районах стоять порожні будівлі судів, відправляти правосуддя фізично немає кому. І гарантоване громадянам України право на судовий захист сьогодні нікому забезпечувати. Серед причин вказують на відсутність у державі сформованого складу ВККС, яка б змогла оцінити кандидатів у судді, або надати відповідні рекомендації тим, які вже оцінені. Велика кількість вже оцінених попереднім складом ВККС кандидатів на посади суддів «зависла» - вони всі чекають на довгоочікувану рекомендацію нового складу ВККС», - пояснила Лідія Ізовітова.
На думку законодавця, розблокувати призначення суддів на посади може новий склад ВККС, про формування якого йдеться у законопроекті №3711.
Голова НААУ, РАУ зазначила, що Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) вітає перезапуск процедури добору суддів та самої ВККС, про що зазначено у її висновку стосовно законопроекту №3711.
Натомість, у професійних колах ведуться тривалі дискусії щодо створення нової ВККС за запропонованими новими правилами, зокрема, із залученням нових суб’єктів формування. Центральним питанням цих дискусій є ризики втрати незалежності судової влади.
«У нас, адвокатів, постає основне запитання: чи буде судова влада після запропонованих змін – незалежною, а правосуддя – якісним? Адже згідно із законопроектом №3711 з’являється новий суб’єкт – Конкурсна комісія, що складається з трьох представників – від Ради суддів України і трьох міжнародних експертів – від міжнародних організацій. Чи однакова вага двох органів суддівського самоврядування – З’їзду суддів і Ради суддів? Чи це одне і те саме? Чи не вбачаєте ви в такому «кишеньково-кулуарному» представництві певні корупційні ризики? Ці та інші питання ми маємо сьогодні обговорити», - зазначила Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, з 23 листопада НААУ та ВРП організували 3 національні дискусії, присвячені питанням доступу до правосуддя та професійним оцінкам результатів судових реформ. У ході цих обговорень неодноразово йшлося про неконституційність положень чинного закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо залучення міжнародних експертів до складу органів при ВРП, визначена рішенням Конституційного суду від 11 березня 2020 року № 4-р/2020.
Популярні новини
Підтримка
Одразу два адвокати загинули на Сумщині: Опікунська рада НААУ…
Родини двох загиблих адвокатів, поранених колег та адвокатів, які втратили житло через війну підтримала Опікунська рада НААУ.
Законодавство
Апеляційне оскарження ухвал має враховувати інтереси всіх…
Деталізуючи положення Кримінального процесуального кодексу щодо групи судових рішень, які можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.