Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист | НААУ

Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист

Cудова практика
8:00 Вт 01.12.20 2156 Переглядів
Версія для друку

Участь міжнародних експертів у формуванні Вищого антикорупційного суду призвела до порушення прав громадян на захист.

Про це заявили учасники другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Так, член Ради адвокатів України від Хмельницької області Оксана Каденко висловилася про те, що конкурси за участю міжнародників призводять до суб’єктивного відбору кандидатів та перебувають під впливом інформаційних кампаній. У подальшому, за її прогнозом, професійні кандидати не братимуть участі в таких конкурсах з огляду на упередженість оцінок.

На її думку, міжнародні експерти не володіють достатньою обізнаністю правових та суспільних реалій і дають хибні висновки про конкурсантів. «Допуск міжнародних експертів закріплює в законодавстві як легітимну систему суб’єктивних помилок осіб, які прямо впливають на систему правосуддя через ВККСУ», - констатувала член РАУ. Вона наголосила на тому, що і при формуванні ВАКС, і при формуванні ВККСУ у законопроекті №3711 саме міжнародні експерти матимуть вирішальний вплив.

«Щодо ВАКС міжнародні експерти мали абсолютну владу, а саме – зняття кандидатів з дистанції; а в моделі законопроекту №3711 вони прямо впливають на відбір членів ВККС», - наголосила Оксана Каденко.

Вона запропонувала замінити міжнародних експертів на національних. Водночас, до їх відбору можна залучити іноземних фахівців як компромісне рішення.

«Тобто, якщо зберегти модель законопроекту №3711, то частина 3 статті 95-1 може бути викладена в такій редакції: «До складу конкурсної комісії входять: три особи з числа суддів або суддів у відставці; три особи з числа національних експертів, визначених Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних експертів, коло яких також визначається законом; три особи з числа адвокатів, прокурорів та представників вищих юридичних навчальних закладів», - запропонувала член РАУ. Незалежно від застосованої моделі, у ВРП повинно бути право відхилити, переоцінити, перевірити тощо пропозиції конкурсної комісії щодо кандидатів у члени ВККС.

За словами члена РАУ, у законопроекті №3711 конкурс до ВККС не містить механізму стримування та противаг, а також виправлення помилок, якщо вони будуть допущені конкурсною комісією. Такі механізми повинні бути втілені через повноваження ВРП. Водночас, для ВРП має бути передбачений власний запобіжник від зловживань. Вона також запропонувала передбачити законодавчий захист кандидатів, яких відбирають міжнародні експерти, від інформаційних дискредитаційних кампаній, в ході яких поширюються персональні дані та які націлено впливають на майбутні підсумки конкурсу.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова висловила застереження щодо того, що жодна модель конкурсу до ВККС з міжнародним компонентом не має суперечити Конституції.

«Краще зберегти статтю 5 Конституції України про народовладдя, ніж зберегти модель законопроекту 3711 в частині участі міжнародних експертів. Тому що, навіть якщо національні експерти будуть представлені замість міжнародних, але вони будуть пропонуватися від міжнародних інституцій, то чий вплив це буде? Давайте станемо на платформу чинної Конституції України, і саме з цієї позиції обговорювати», - закликала під час дискусії Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко наголосив на тому, що ВАКС працює з обвинувальним ухилом. Відтак, цей суд не може вважатися прикладом вдалого залучення міжнародних експертів до судової реформи.

«Щодо участі міжнародних експертів ми бачимо, що ці суди годяться як політичні інструменти, але не як орган правосуддя. Будь-які сумніви мають тлумачитися на користь обвинуваченого. Але тут будь-які сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого. Той, хто переступив поріг ВАКС, він уже має гарантоване місце в тюрмі. Ми позбавлені змагальності. Це суд натовпу», - сказав голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко. За його словами, міжнародні експерти приводять до іншого результату, насамперед, до порушення ст 6 Конвенції, яка гарантує кожному право на справедливий суд. «Це право реалізувати в цьому суді неможливо», - констатував голова РАР Київщини.

Нагадаємо, під час першої національної дискусії 23 листопада 2020 року також йшлося про досвід формування ВАКС за участю міжнародних експертів. Тоді Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова вказала на те, що просування ідеї залучення міжнародних експертів до формування конституційних та державних органів може надалі мати руйнівний ефект не тільки для незалежності судової влади. Аналогічна вимога може з часом поширитися і на формування законодавчого органу та інші вибори, коли кандидатів будуть фільтрувати міжнародні комісії.

Популярні новини

Адвокатура

Детективи НАБУ вилучили матеріали адвокатського досьє

Сьогодні, 5 червня, детективи Національного антикорупційного бюро України провели обшук у квартирі адвоката, який обліковується за Радою адвокатів Харківської області. Цього разу не обійшлося без порушень гарантій адвокатської діяльності.

19:32 Пн 05.06.23 1111

Анонси

IBA дає молодим адвокатам шанс безкоштовно відвідати конференцію…

З 29 жовтня по 3 листопада 2023 року в Парижі відбудеться щорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA). Адвокати віком до 35 років можуть отримати стипендію на участь у цьому заході.

15:33 Пн 05.06.23 305

Адвокатура

До обговорення проблем захисту бізнесу запросять суддів і…

У червні – липні поточного року адвокатам запропонують низку заходів (вебінари, круглі столи, панельні дискусії) з проблем захисту бізнесу, до участі у яких долучать суддів і прокурорів.

17:41 Пт 02.06.23 583

Адвокатура

Усі непорозуміння між адвокатами мають пройти стадію примирення

Коли у роботі адвоката виникають конфлікти із колегами (особливо якщо йдеться про ознаки дисциплінарного проступку), єдиним конструктивним напрямом розв’язання проблеми є мирне залагодження такого конфлікту із залученням органів адвокатського самоврядування.

14:42 Пт 02.06.23 890

Адвокатура

Комітет з сімейного права НААУ очолила Лариса Гретченко

Головою Комітету з сімейного права Національної асоціації адвокатів України призначено адвоката Ларису Гретченко.

10:21 Чт 01.06.23 951

Анонси

Адвокати та науковці організовують Школу медичного права для…

До Міжнародного дня захисту дітей у Національній асоціації адвокатів України проведуть Школу медичного права.

16:33 Ср 31.05.23 637

Анонси

Адвокати обговорять інформаційну безпеку та захист персональних…

7 червня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Захист інформації в інформаційних системах у воєнний час».

15:04 Ср 31.05.23 599

Адвокатура

У НААУ призначено нового координатора комітетів

Координатором комітетів Національної асоціації адвокатів України призначена Світлана Бутич (Грушко). Раніше цю посаду обіймала адвокат Ганна Гаро.

14:21 Ср 31.05.23 1620

Вестник:№5 травень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл