Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист

Cудова практика
8:00 Вт 01.12.20 2860 Переглядів
Версія для друку

Участь міжнародних експертів у формуванні Вищого антикорупційного суду призвела до порушення прав громадян на захист.

Про це заявили учасники другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Так, член Ради адвокатів України від Хмельницької області Оксана Каденко висловилася про те, що конкурси за участю міжнародників призводять до суб’єктивного відбору кандидатів та перебувають під впливом інформаційних кампаній. У подальшому, за її прогнозом, професійні кандидати не братимуть участі в таких конкурсах з огляду на упередженість оцінок.

На її думку, міжнародні експерти не володіють достатньою обізнаністю правових та суспільних реалій і дають хибні висновки про конкурсантів. «Допуск міжнародних експертів закріплює в законодавстві як легітимну систему суб’єктивних помилок осіб, які прямо впливають на систему правосуддя через ВККСУ», - констатувала член РАУ. Вона наголосила на тому, що і при формуванні ВАКС, і при формуванні ВККСУ у законопроекті №3711 саме міжнародні експерти матимуть вирішальний вплив.

«Щодо ВАКС міжнародні експерти мали абсолютну владу, а саме – зняття кандидатів з дистанції; а в моделі законопроекту №3711 вони прямо впливають на відбір членів ВККС», - наголосила Оксана Каденко.

Вона запропонувала замінити міжнародних експертів на національних. Водночас, до їх відбору можна залучити іноземних фахівців як компромісне рішення.

«Тобто, якщо зберегти модель законопроекту №3711, то частина 3 статті 95-1 може бути викладена в такій редакції: «До складу конкурсної комісії входять: три особи з числа суддів або суддів у відставці; три особи з числа національних експертів, визначених Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних експертів, коло яких також визначається законом; три особи з числа адвокатів, прокурорів та представників вищих юридичних навчальних закладів», - запропонувала член РАУ. Незалежно від застосованої моделі, у ВРП повинно бути право відхилити, переоцінити, перевірити тощо пропозиції конкурсної комісії щодо кандидатів у члени ВККС.

За словами члена РАУ, у законопроекті №3711 конкурс до ВККС не містить механізму стримування та противаг, а також виправлення помилок, якщо вони будуть допущені конкурсною комісією. Такі механізми повинні бути втілені через повноваження ВРП. Водночас, для ВРП має бути передбачений власний запобіжник від зловживань. Вона також запропонувала передбачити законодавчий захист кандидатів, яких відбирають міжнародні експерти, від інформаційних дискредитаційних кампаній, в ході яких поширюються персональні дані та які націлено впливають на майбутні підсумки конкурсу.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова висловила застереження щодо того, що жодна модель конкурсу до ВККС з міжнародним компонентом не має суперечити Конституції.

«Краще зберегти статтю 5 Конституції України про народовладдя, ніж зберегти модель законопроекту 3711 в частині участі міжнародних експертів. Тому що, навіть якщо національні експерти будуть представлені замість міжнародних, але вони будуть пропонуватися від міжнародних інституцій, то чий вплив це буде? Давайте станемо на платформу чинної Конституції України, і саме з цієї позиції обговорювати», - закликала під час дискусії Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко наголосив на тому, що ВАКС працює з обвинувальним ухилом. Відтак, цей суд не може вважатися прикладом вдалого залучення міжнародних експертів до судової реформи.

«Щодо участі міжнародних експертів ми бачимо, що ці суди годяться як політичні інструменти, але не як орган правосуддя. Будь-які сумніви мають тлумачитися на користь обвинуваченого. Але тут будь-які сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого. Той, хто переступив поріг ВАКС, він уже має гарантоване місце в тюрмі. Ми позбавлені змагальності. Це суд натовпу», - сказав голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко. За його словами, міжнародні експерти приводять до іншого результату, насамперед, до порушення ст 6 Конвенції, яка гарантує кожному право на справедливий суд. «Це право реалізувати в цьому суді неможливо», - констатував голова РАР Київщини.

Нагадаємо, під час першої національної дискусії 23 листопада 2020 року також йшлося про досвід формування ВАКС за участю міжнародних експертів. Тоді Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова вказала на те, що просування ідеї залучення міжнародних експертів до формування конституційних та державних органів може надалі мати руйнівний ефект не тільки для незалежності судової влади. Аналогічна вимога може з часом поширитися і на формування законодавчого органу та інші вибори, коли кандидатів будуть фільтрувати міжнародні комісії.

Популярні новини

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 159
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 134
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 167
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 251
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 296
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 281
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування ВККС – круглий стіл

Дискусія

Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…

Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

9:57 Чт 10.07.25 396
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Законодавство

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.

10:23 Ср 09.07.25 253

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл