Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист | НААУ

Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист

Cудова практика
8:00 Вт 01.12.20 2410 Переглядів
Версія для друку

Участь міжнародних експертів у формуванні Вищого антикорупційного суду призвела до порушення прав громадян на захист.

Про це заявили учасники другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Так, член Ради адвокатів України від Хмельницької області Оксана Каденко висловилася про те, що конкурси за участю міжнародників призводять до суб’єктивного відбору кандидатів та перебувають під впливом інформаційних кампаній. У подальшому, за її прогнозом, професійні кандидати не братимуть участі в таких конкурсах з огляду на упередженість оцінок.

На її думку, міжнародні експерти не володіють достатньою обізнаністю правових та суспільних реалій і дають хибні висновки про конкурсантів. «Допуск міжнародних експертів закріплює в законодавстві як легітимну систему суб’єктивних помилок осіб, які прямо впливають на систему правосуддя через ВККСУ», - констатувала член РАУ. Вона наголосила на тому, що і при формуванні ВАКС, і при формуванні ВККСУ у законопроекті №3711 саме міжнародні експерти матимуть вирішальний вплив.

«Щодо ВАКС міжнародні експерти мали абсолютну владу, а саме – зняття кандидатів з дистанції; а в моделі законопроекту №3711 вони прямо впливають на відбір членів ВККС», - наголосила Оксана Каденко.

Вона запропонувала замінити міжнародних експертів на національних. Водночас, до їх відбору можна залучити іноземних фахівців як компромісне рішення.

«Тобто, якщо зберегти модель законопроекту №3711, то частина 3 статті 95-1 може бути викладена в такій редакції: «До складу конкурсної комісії входять: три особи з числа суддів або суддів у відставці; три особи з числа національних експертів, визначених Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних експертів, коло яких також визначається законом; три особи з числа адвокатів, прокурорів та представників вищих юридичних навчальних закладів», - запропонувала член РАУ. Незалежно від застосованої моделі, у ВРП повинно бути право відхилити, переоцінити, перевірити тощо пропозиції конкурсної комісії щодо кандидатів у члени ВККС.

За словами члена РАУ, у законопроекті №3711 конкурс до ВККС не містить механізму стримування та противаг, а також виправлення помилок, якщо вони будуть допущені конкурсною комісією. Такі механізми повинні бути втілені через повноваження ВРП. Водночас, для ВРП має бути передбачений власний запобіжник від зловживань. Вона також запропонувала передбачити законодавчий захист кандидатів, яких відбирають міжнародні експерти, від інформаційних дискредитаційних кампаній, в ході яких поширюються персональні дані та які націлено впливають на майбутні підсумки конкурсу.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова висловила застереження щодо того, що жодна модель конкурсу до ВККС з міжнародним компонентом не має суперечити Конституції.

«Краще зберегти статтю 5 Конституції України про народовладдя, ніж зберегти модель законопроекту 3711 в частині участі міжнародних експертів. Тому що, навіть якщо національні експерти будуть представлені замість міжнародних, але вони будуть пропонуватися від міжнародних інституцій, то чий вплив це буде? Давайте станемо на платформу чинної Конституції України, і саме з цієї позиції обговорювати», - закликала під час дискусії Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко наголосив на тому, що ВАКС працює з обвинувальним ухилом. Відтак, цей суд не може вважатися прикладом вдалого залучення міжнародних експертів до судової реформи.

«Щодо участі міжнародних експертів ми бачимо, що ці суди годяться як політичні інструменти, але не як орган правосуддя. Будь-які сумніви мають тлумачитися на користь обвинуваченого. Але тут будь-які сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого. Той, хто переступив поріг ВАКС, він уже має гарантоване місце в тюрмі. Ми позбавлені змагальності. Це суд натовпу», - сказав голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко. За його словами, міжнародні експерти приводять до іншого результату, насамперед, до порушення ст 6 Конвенції, яка гарантує кожному право на справедливий суд. «Це право реалізувати в цьому суді неможливо», - констатував голова РАР Київщини.

Нагадаємо, під час першої національної дискусії 23 листопада 2020 року також йшлося про досвід формування ВАКС за участю міжнародних експертів. Тоді Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова вказала на те, що просування ідеї залучення міжнародних експертів до формування конституційних та державних органів може надалі мати руйнівний ефект не тільки для незалежності судової влади. Аналогічна вимога може з часом поширитися і на формування законодавчого органу та інші вибори, коли кандидатів будуть фільтрувати міжнародні комісії.

Популярні новини

Анонс

Тиждень трудового права стартує 22 квітня

З 22 по 28 квітня 2024 року Національна асоціація адвокатів України проводить четвертий щорічний тиждень трудового права.

10:11 Пт 19.04.24 168

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 1479

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 2033

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 1853

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 3093

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 4475

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 4471

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 6011

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл