Міжнародна підтримка має скоротити відрив між профільним законодавством про адвокатуру та практикою його застосування | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Міжнародна підтримка має скоротити відрив між профільним законодавством про адвокатуру та практикою його застосування

Законодавство
10:01 Пн 21.09.20 2441 Переглядів
Версія для друку

Профільне законодавство про адвокатуру відповідає міжнародним стандартам, проте, на практиці дотримання прав і гарантій адвокатської діяльності становить проблему для українських адвокатів.

Про це йшлося під час міжнародної дискусії «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні». Захід присвячений обговоренню звіту Міжнародної комісії юристів під назвою «Між молотом та ковадлом: напади на адвокатів в Україні»,. Документ складений за результатами місії в Україні з 4 по 8 березня 2019 року для оцінки ситуації щодо безпеки та незалежності діяльності адвокатів. За висновками міжнародних експертів, адвокати в Україні продовжують залишатися під прицілом через систему правосуддя з неприйнятних причин, незважаючи на різні реформи судової та правоохоронної систем. Звіт включає питання правового регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні.

«Я дуже вдячна за ті оцінки, ті месаджі до міжнародного співтовариства, які закладені в звіті МКЮ за результатами проведення місії в Україні. Вони важливі як в тематиці порушень прав адвокатів, так і в тематиці інституційного розвитку адвокатури, адаптації європейських стандартів і створення незалежної адвокатури в Україні згідно із законом 2012 року», - наголосила Голова НААУ Лідія Ізовітова.

Говорячи про чинне профільне законодавство, Голова НААУ нагадала, що принципи та засади здійснення адвокатської діяльності, передбачені законом 2012 року, відображають ключові міжнародні стандарти. Водночас, на практиці ці стандарти не дотримуються.

«Сподіваюся, що завдяки звіту МКЮ прірва між прекрасним законодавством і поганою практикою їхнього застосування буде скорочуватися. Інакше навіщо приймати закони, якщо вони перетворюються на декорації, а реальність зовсім інша», - констатувала Голова НААУ.

Вона наголосила на тому, що саме міжнародна співпраця допомагає українській адвокатурі мінімізувати ризики відступу від європейських стандартів. Цій меті слугував як візит повноважного представника управління спеціальних процедур офісу Верховного Комісара ООН з прав людини Стефано Сенсі до України два роки тому, так і системна міжнародна співпраця з професійними організаціями адвокатури і правозахисними інституціями.

«Візит пана Сенсі в Україні мав визначальне значення для донесення проблем української адвокатури, перш за все - для зняття ризиків встановлення невиправданих обмежень прав адвокатів та самоврядної організації адвокатури, який хотіли здійснити шляхом прийняття законопроекту №9055. Вся європейська спільність адвокатури стала на захист прав українських адвокатів», - нагадала Голова НААУ.

Лідія Ізовітова наголосила на тому, що останнє реформування інституту адвокатури відбулося 8 років тому. Прийняття чинного наразі закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» мало важливий зовнішньополітичний компонент, адже відповідало умові укладання угоди про асоціацію з ЄС та вимозі Ради Європи.

У звіті МКЮ позитивно оцінено значення цього закону як такого, що сприяє незалежності адвокатури. МКЮ також рекомендувала залучати НААУ до  кожному етапі розробки законодавства, яке стосується адвокатури та власне самої НААУ.

Голова Комітету НААУ з питань верховенства права Марина Ставнійчук зазначила, що вітчизняне законодавство в цілому відповідає всім нормам і принципам, але є питання до застосування законів на практиці. Вона підкреслила, що закони часто не виконуються, навіть ігноруються, що призводить до серйозної дисфункційності і механізмів захисту прав людини, і в якості самого правосуддя в Україні.

«Якщо ми говоримо про рівність сторін у процесі, якщо ми говоримо про незалежність адвокатів, якщо ми говоримо, що сторони в процесі мають право на самостійну позицію і збирання доказів, то безумовно, в пострадянській країні, якою є Україна, нам важливо підняти на конституційний рівень і статус адвокатури. Тому що традиційно склалося так, що прокуратура і суд відчувають себе важливими державними структурами, що не можна сказати про адвокатів», - зазначила Марина Ставнійчук.

За її словами, для української адвокатури важлива міжнародна підтримка, зокрема і в тому, щоб створити можливості для стабільного застосування чинного законодавства. «Не змінювати законодавство, а дати можливості працювати на чинній основі, поки не відбудуться необхідні зміни правової культури», - наголосила Марина Ставнійчук.

Представник МКЮ Тимур Шакіров окреслив низку рекомендацій, які розробила міжнародна інституція після перебування місії в Україні. Перш за все, вони стосуються забезпечення безпеки адвокатів і усунення ризиків в професії.

«Пріоритетом для МКЮ є усунення проблеми незабезпечення безпеки адвокатів як в судах, так і поза ними. Перед адвокатом не має стояти питання ризику, щоб не було відчуття, що в цій професії працюють тільки хоробрі. Адвокати повинні працювати в атмосфері, вільної від залякувань, переслідувань, втручання в діяльність. Це стандарт міжнародного права, який повинен працювати і в Україні. Слід розробити систему захисту адвокатів, які піддаються загрозам або нападам. Має бути порядок дій уповноважених органів у разі надходження погроз адвокатам. І співпраця НААУ з цими органами в цьому питанні є ключовим», - заначив Тимур Шакіров.

Крім того, він наголосив, що всі злочини, які вчиняються проти адвокатів, мають бути розслідувані. Якщо ж правоохоронні органи є бездіяльними або чинять перешкоди, МКЮ рекомендує Україні створити незалежний орган, який би займався розслідуванням цих злочинів.

Також представник МКЮ зазначив, що за жодних обставин адвокати не можуть ототожнюватися з клієнтами або їхніми інтересами, так як захист прав клієнта є професійним обов'язком адвоката. Це є безумовним міжнародним стандартом, підкреслив Тимур Шакіров.

Нагадаємо, у звіті Міжнародної комісії юристів (МКЮ) «Між молотом та ковадлом: напади на адвокатів в Україні» зазначено, що до реформи 2012 року не існувало жодної єдиної структури, яка б регулювала діяльність усіх практикуючих адвокатів. Тоді був ухвалений новий Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», яким було розпочато реформу адвокатури з метою створити Національну асоціацію адвокатів з обов’язковим членством. Посилаючись на Європейську комісію за демократію через право (Венеціанську комісію) Ради Європи, МКЮ підтвердила, що «законопроект був послідовним і забезпечував відповідну основу регулювання професії адвоката».

МКЮ наголосила, що саме Національна асоціація адвокатів України забезпечила незалежність адвокатури не лише на законодавчому рівні, але й на практиці.

 

Популярні новини

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 157
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 132
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 165
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 249
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 294
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 281
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування ВККС – круглий стіл

Дискусія

Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…

Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

9:57 Чт 10.07.25 396
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Законодавство

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.

10:23 Ср 09.07.25 253

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл