28 квітня набуває чинності закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом", за яким адвокати є суб"єктами фінмоніторингу | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

28 квітня набуває чинності закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом", за яким адвокати є суб"єктами фінмоніторингу

Законодавство
14:10 Пн 27.04.20 10848 Переглядів
Версія для друку

28 квітня набуває чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню поширення зброї масового знищення» № 361-ІХ (крім абзацу третього підпункту 9 пункту 6 розділу Х).

Адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу. Виключення становлять особи, які надають послуги в рамках трудових правовідносин

Встановлено, що адвокатські бюро, адвокатські об’єднання, адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, можуть не виконувати обов’язки щодо здійснення належної перевірки клієнта та не повідомляти спеціально уповноважений орган про свої підозри у разі надання послуг щодо захисту клієнта, представництва його інтересів у судових органах та у справах досудового врегулювання спорів або надання консультацій щодо захисту та представництва клієнта (частина третя). Але таке виключення стосується лише таких видів обов’язків:

1) здійснення належної перевірки клієнта (пункт 34 статті 1, стаття 11) ;

2) повідомлення спеціально уповноважений орган про свої підозри.

Необхідною умовою застосування наведеного положення є:

1) здійснення захисту клієнта;

2) представництва інтересів клієнта у судових органах;

3) представництва інтересів клієнта у справах досудового врегулювання спорів

4) надання консультацій щодо захисту та представництва клієнта.

Таким чином, в усіх інших випадках адвокатські бюро, адвокатські об’єднання, адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, зобов’язані здійснювати належну перевірку клієнта та повідомляти спеціально уповноважений орган про свої підозри.

«Для адвокатів закон містить ряд приписів, порушення яких може стати причиною для притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності. З іншого боку, неправильне виконання вимог цього Закону, не узгоджене з приписами Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», може стати підставою вже для дисциплінарної відповідальності (в частині порушення адвокатської таємниці) аж до позбавлення права на зайняття такою професійною діяльністю», - ідеться у статті голови Комітету з питань БПД Олександра Дроздова "Адвокат – суб’єкт первинного фінансового моніторингу та інші актуальні питання Закону 361—IX".

Закон значно розширив перелік обов'язків суб'єктів первинного фінансового моніторингу, до яких відносяться і адвокати, доповнивши його наступними пунктами:

- забезпечення належних організацій і проведення первинного фінансового моніторингу для виявлення можливих граничних і підозрілих фінансових операцій;

- забезпечення функціонування належної системи управління ризиками та застосування ризик-орієнтованого підходу;

- здійснення перевірки нових і вже існуючих клієнтів, забезпечення моніторингу фінансових операцій клієнта;

- інформування спеціально уповноважених органів про підозрілі фінансові операції або спробах їх проведення незалежно від суми негайно після виникнення підозри або достатніх підстав для підозри, а також про відмінності між відомостями про кінцевих бенефіціарів власників клієнта, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань, та інформацією, отриманою в результаті здійснення належної перевірки клієнта, не пізніше десятог робочого дня місяця, наступного за місяцем, в якому були виявлені розбіжності.

Відтепер при перевірці клієнта потрібно забезпечувати постійну актуалізацію даних, документів і інформації про клієнта, його кінцевому бенефіціара, встановлення мети і характеру майбутніх ділових відносин.

Адвокатам необхідно звернути увагу, що новим Законом було збільшено розмір суми порогових операцій, про які необхідно повідомляти Державну службу фінансового моніторингу України (Держфінмоніторинг) протягом трьох днів.

Детально про те, як закон вплине на адвокатську діяльність викладено у статті заступника Голови НААУ Валентина Гвоздія для "Юридичної практики".

Пороговими тепер будуть вважатися операції, сума кожної з яких дорівнює або перевищує 400 тис. грн (раніше - 150 тис. грн включно), а для суб'єктів господарювання, які надають послуги в сфері лотерей і / або азартних ігор, - 30 тис. грн, або еквівалент цих сум в іноземній валюті, банківських металах, інших активах на момент проведення такої операції, і які пов'язані з обігом готівки (внесенням, перекладом, отриманням коштів (позики), переведенням грошей за кордон (в тому числі в офшорні зони, визначені Кабінетом Міністрів України), а також стосуються політично значимих осіб (включаючи членів їх сім'ї і / або пов'язаних з ними осіб), клієнтів з держав, які не виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, що здійснюють діяльність в антілегалізаційній сфері.

При цьому у суб'єктів первинного фінмоніторингу залишається зобов'язання негайно повідомляти про підозрілі операції або спробі їх проведення незалежно від їх суми. Підозрілими в цьому контексті вважаються операції, щодо яких суб'єкт фінмоніторингу має підозру або вагомі підстави для підозри, що вони є результатом злочинної діяльності або пов'язані або стосуються фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Законом вводиться нове поняття - «заморожування активів», пов'язаних з тероризмом та його фінансуванням, поширенням зброї масового знищення і його фінансуванням. Суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний заморозити активи клієнта, якщо він має підозри щодо їх незаконного походження або про можливий незаконний мети їх використання, а одночасно із заморожуванням таких активів - повідомити до Держфінмоніторингу та Служби безпеки України. Після заморожування повинен повідомити про це клієнта в письмовій формі на його письмовий запит. Під заморожуванням активів слід розуміти заборону на здійснення переказу, конвертації, розміщення, руху активів, пов'язаних з тероризмом та його фінансуванням, поширенням зброї масового знищення і його фінансуванням, на основі резолюцій Ради Безпеки ООН, рішень іноземних держав, суду. Детальніше про новели закону для звичайних громадян розповідає Валентин Гвоздій у публікації в газеті «Факти».

Фінансовий моніторинг дозволяє суб’єктам первинного фінансового моніторингу перевірити законність операцій, з якими вони працюють і за які несуть відповідальність. Кожен професіонал насамперед зацікавлений в тому, щоб якісно і без порушень надавати послуги своїм клієнтам. Щодо бухгалтерів і суб'єктів, що надають послуги з бухгалтерського обліку, державне регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії здійснюються Держфінмоніторингом. Тому такі особи повинні перевіряти фінансові операції своїх клієнтів і повідомляти контролюючому органу про підозрілі операції.

Відповідно до положень закону, фінансові операції є підозрілими, якщо відповідають хоча б одній з таких ознак:

* Проведені незвичайним способом;

* Є складними фінансовими операціями;

* Є значними;

* Не мають очевидної законної або економічної мети.

«Виконувати приписи закону чи ні - це особистий вибір кожного. Однак звертаю вашу увагу, що процедура накладення штрафів та їх розміри також змінилися приписами нового закону», - про особливості закону для бізнесу можна прочитати у публікації Валентина Гвоздія в газеті «Факти».

 

 

 

 

Популярні новини

Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів презентували в НААУ

Видання

Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів…

Для мільйонів українців, які через війну виїхали за кордон, вкрай актуальним стало знання трудового права Європейського Союзу. Ключові директиви ЄС, норми Міжнародної організації праці, практику Європейського суду з прав людини зібрали у окремому посібнику.

13:20 Пт 23.05.25 355
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За кордоном

Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання

За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

16:39 Чт 22.05.25 1123
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній комунікації

Навчання

Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…

Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

14:26 Чт 22.05.25 1132
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України дослідили на вебінарі

Навчання

Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…

У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

10:41 Чт 22.05.25 1243
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві

Анонс

Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві

27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

13:26 Ср 21.05.25 1109
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Дискусія

Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році

Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

12:05 Ср 21.05.25 1268
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки, рішення

Навчання

Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…

Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

16:57 Вт 20.05.25 1406
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025

Анонс

Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025

Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

15:52 Вт 20.05.25 1395

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл