"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ пропонує Верховній Раді вдосконалити законопроекти щодо ціноутворення

НААУ направила до Верховної Ради, Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності пропозиції щодо проектів Законів України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо перепродажу товарів під час карантину, епідемії, надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану)» (реєстр. № 3274 від 29.03.2020) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення законодавства про ціноутворення під час дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану або режиму надзвичайної ситуації державного рівня» (реєстр. № 3274-1 від 08.04.2020; перше читання).
Законопроекти були проаналізовані Комітетом з кримінального права та процесу НААУ і Головою Комітету НААУ з питань безоплатної правової допомоги О. Дроздовим.
Законопроектами № 3274 та №3274-1 запропоновано доповнити Кримінальний кодекс України статтею 199-1. У законопроекті № 3274 проект статті 199-1 КК має такий заголовок: «Перепродаж товарів під час карантину, епідемії, надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану». Проект статті 199-1 КК у законопроекті № 3274-1 викладено під іншим заголовком: «Порушення законодавства про ціноутворення під час дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану або режиму надзвичайної ситуації державного рівня».
«Щодо редакції ст. 199-1 КК запропонованої у законопроекті № 3274 ми загалом поділяємо думку, викладену у висновку Головного науково-експертного управління ВРУ від 29.03.2020 року. Разом з тим, викликає сумнів доцільність застосування терміну «перепродаж», визначення якого відсутнє у Кримінальному, Цивільному та Господарському кодексах України», - ідеться у листі НААУ.
Зокрема, вказано, що не запропоновано легальне визначення терміну «перепродаж» і в КК, що порушує принцип правової визначеності, як складової верховенства права. Теж саме стосується й законопроекту № 3274-1. Легально невизначений спосіб «перепродаж», з одного боку, сприятиме уникненню кримінальної відповідальності пошуку та використання інших способів (під іншою ніж «перепродаж» назвою) порушення законодавства про ціноутворення під час дії зазначених правових режимів. З іншого боку, у сторони обвинувачення в умовах надзвичайної ситуації, воєнного або надзвичайного стану під «прикриттям гніву обуреної громадськості» виникне нездоланна спокуса будь-які дії кваліфікувати як кримінально-караний перепродаж.
У запропонованому вигляді проекти буде досить важко застосовувати з огляду на нечіткість і проблематичність їх формулювань. Внаслідок цього можливим стає як непритягнення до відповідальності багатьох осіб, які вчиняють діяння, подібні до описаних в проекті, так і обвинувачення невинуватих. З огляду на це вважаємо, що без належного доопрацювання проекти не досягнуть тих цілей, заради яких вони були внесені.
Разом з тим, НААУ під час підготовки законопроектів до другого читання планує надати до нього ще низку своїх письмових зауважень та пропозицій.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.