НААУ пропонує Верховній Раді вдосконалити законопроекти щодо ціноутворення
НААУ направила до Верховної Ради, Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності пропозиції щодо проектів Законів України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо перепродажу товарів під час карантину, епідемії, надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану)» (реєстр. № 3274 від 29.03.2020) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення законодавства про ціноутворення під час дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану або режиму надзвичайної ситуації державного рівня» (реєстр. № 3274-1 від 08.04.2020; перше читання).
Законопроекти були проаналізовані Комітетом з кримінального права та процесу НААУ і Головою Комітету НААУ з питань безоплатної правової допомоги О. Дроздовим.
Законопроектами № 3274 та №3274-1 запропоновано доповнити Кримінальний кодекс України статтею 199-1. У законопроекті № 3274 проект статті 199-1 КК має такий заголовок: «Перепродаж товарів під час карантину, епідемії, надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану». Проект статті 199-1 КК у законопроекті № 3274-1 викладено під іншим заголовком: «Порушення законодавства про ціноутворення під час дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану або режиму надзвичайної ситуації державного рівня».
«Щодо редакції ст. 199-1 КК запропонованої у законопроекті № 3274 ми загалом поділяємо думку, викладену у висновку Головного науково-експертного управління ВРУ від 29.03.2020 року. Разом з тим, викликає сумнів доцільність застосування терміну «перепродаж», визначення якого відсутнє у Кримінальному, Цивільному та Господарському кодексах України», - ідеться у листі НААУ.
Зокрема, вказано, що не запропоновано легальне визначення терміну «перепродаж» і в КК, що порушує принцип правової визначеності, як складової верховенства права. Теж саме стосується й законопроекту № 3274-1. Легально невизначений спосіб «перепродаж», з одного боку, сприятиме уникненню кримінальної відповідальності пошуку та використання інших способів (під іншою ніж «перепродаж» назвою) порушення законодавства про ціноутворення під час дії зазначених правових режимів. З іншого боку, у сторони обвинувачення в умовах надзвичайної ситуації, воєнного або надзвичайного стану під «прикриттям гніву обуреної громадськості» виникне нездоланна спокуса будь-які дії кваліфікувати як кримінально-караний перепродаж.
У запропонованому вигляді проекти буде досить важко застосовувати з огляду на нечіткість і проблематичність їх формулювань. Внаслідок цього можливим стає як непритягнення до відповідальності багатьох осіб, які вчиняють діяння, подібні до описаних в проекті, так і обвинувачення невинуватих. З огляду на це вважаємо, що без належного доопрацювання проекти не досягнуть тих цілей, заради яких вони були внесені.
Разом з тим, НААУ під час підготовки законопроектів до другого читання планує надати до нього ще низку своїх письмових зауважень та пропозицій.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…
Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.
Законодавство
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…
Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.
Законодавство
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити
Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.
БПД
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх
До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.
Cудова практика
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності
Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.
Cудова практика
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Гарантії діяльності
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.