"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ звернулася до Омбудсмена із закликом підтримати міжнародні принципи поводження з ув"язнениями під час пандемії COVID-19

Голова НААУ Лідія Ізовітова звернулася до Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової щодо умов перебування ув’язнених та арештованих під час пандемії COVID-19.
У листі Голови НААУ згадано про останні зміни у національному законодавстві, які враховують особливості карантину в системі правосуддя. Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), який набрав чинності 2 квітня 2020 року, запроваджено низку заходів щодо протидії поширенню зазначеної інфекційної хвороби.
Також у зверненні НААУ наведено позицію Комітету Ради Європи з питань запобігання катуванням, який закликає держави частіше використовувати альтернативи взяттю особи під варту в очікуванні суду, вдаватися до скорочення строків позбавлення волі, до умовно-дострокового звільнення та пробації, до повторної оцінки потреби у продовженні недобровільної госпіталізації психіатричних пацієнтів, до виписки або надання комунальної медико-соціальної допомоги особам, які перебувають в установах соціального захисту, а також до відмови, наскільки це можливо, від адміністративного затримання мігрантів.
Крім того, 20 березня 2020 року Комітетом було затверджено Перелік принципів, що стосуються поводження з особами, позбавленими свободи, у контексті пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19). Зокрема, у принципі 5 Переліку наголошується на тому, що всі органи влади, від яких це залежить, повинні здійснювати узгоджені заходи, що є альтернативними позбавленню свободи. Такі заходи є нагально необхідними передусім у ситуаціях перенаселеності установ. Крім того, органи влади повинні частіше використовувати альтернативи взяттю особи під варту в очікуванні суду, а також вдаватися до скорочення строків позбавлення волі, до умовно дострокового звільнення та пробації, до повторної оцінки потреби у продовженні недобровільної госпіталізації психіатричних пацієнтів, до виписки або надання комунальної медико-соціальної допомоги особам, які перебувають в установах соціального захисту, а також до утримання максимально можливою мірою від затримання мігрантів.
Комісар Ради Європи з прав людини підтримала опублікований Європейським комітетом із запобігання катуванням Перелік принципів у контексті пандемії COVID-19. Зокрема, вказано, що використання альтернативних позбавленню свободи заходів є першочерговим обов'язком в ситуаціях перенаселеності місць позбавлення волі, а надто в надзвичайних ситуаціях. Особливу увагу слід приділяти тим ув'язненим, у яких є проблеми зі здоров'ям; літнім людям, які не являють загрози для суспільства; і тим, хто звинувачується або засуджений за незначні або ненасильницькі злочини. Скорочення чисельності позбавлених волі осіб у всій Європі є необхідною умовою для забезпечення ефективного дотримання санітарних правил і послаблення тиску на тюремний персонал і пенітенціарні системи загалом".
Окремі із запропонованих поважними європейськими інституціями заходи вже запроваджено у таких країнах, як Італія, Польща, Франція.
Враховуючи рекомендації європейських інституцій та ситуацію з пандемією в Україні, розуміючи, що життя та здоров’я людини згідно з Конституцією України є найвищою соціальною цінністю (стаття 3), НААУ закликала вжити дієвих заходів щодо обов’язкового врахування судами, органами прокуратури і досудового розслідування умов пандемії як однієї з обставин, що мають враховуватися при обранні тримання під вартою, чи зміні іншого запобіжного заходу на тримання під вартою та пошук можливостей застосування у разі потреби альтернатив. НААУ також закликала надати можливості у встановленому процесуальним законом (наприклад, за ініціативи сторони захисту) порядку для перегляду вже обраних запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою на менш суворі.
Популярні новини

Анонс
Мовою прози: стартував другий літературний конкурс серед адвокатів
В Україні розпочався другий всеукраїнський конкурс прози серед адвокатів, покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори у суспільстві.

Гарантії діяльності
Адвокати виконують незамінну функцію реалізації прав – президент…
Адвокати є ключовими учасниками правової системи, які сприяють утвердженню верховенства права, діючи задля справедливого та послідовного застосування законів.

Законодавство
Розʼєднання братів і сестер не має бути нормою, - НААУ про проект…
При регулюванні сімейних відносин держава керується засадою зміцнення сім’ї як соціального інституту та вживає заходів для підтримання зв’язків кровного споріднення. Як на рівні законодавства, так і на рівні суспільної свідомості рідні брати і сестри не можуть бути роз'єднані під час влаштування.

Гарантії діяльності
13 травня для України – точка відліку у захисті професії адвоката, -…
Урочисте підписання європейської Конвенції про захист професії адвоката відбудеться 13 травня у Люксембурзі. Це буде точка відліку. І Україна має вчинити всі необхідні підготовчі дії, аби стати одним із підписантів.

Cудова практика
Що каже ВС із земельних питань у 2025 році?
На початку 2025 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері земельних питань. Зокрема, щодо зняття обмеження оборотоздатності майнових прав (оренди) для користувача земельної ділянки, перевищення площі земельної ділянки над площею, займаною об'єктом нерухомості, заборони безоплатної передачі земель державної та комунальної власності у приватну власність тощо.

Навчання
7 ознак токсичного клієнта, з яким адвокату краще не працювати
Відкрита комунікація адвоката з клієнтом дає змогу останньому краще зрозуміти свої права, наслідки своїх дій і рішень. Саме тому адвокат, який слухає клієнта та пояснює юридичні терміни простою мовою, завжди знайде спільну мову з довірителем, що буде запорукою успішного захисту. Втім, не всі клієнти налаштовані на конструктивну роботу.

Навчання
Не завдає синців: адвокатам розповіли, як розпізнати абʼюз
Під час війни адвокатам доводиться боротися за власну психічну рівновагу. Постійний тиск, емоційне вигорання, токсичне середовище — усе це створює ґрунт для появи аб’юзивної поведінки як у приватному житті, так і в професійному.

Cудова практика
Трудові спори у 2025 році: огляд судової практики
В разі незгоди працівника про переведення його в іншу місцевість, на території якої не тривали активні бойові дії, зі збереженням зарплати та компенсацією за переїзд, то підприємство має право звільнити цього працівника.