"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Прийняття закону про скасування адвокатської монополії суперечить конституційним гарантіям захисту прав людини


Скасування конституційних положень про виключне прав адвокатів на представництво в судах є порушенням статей Основного закону, які забороняють звуження обсягу прав і свобод громадян.
Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час наради з керівниками рад адвокатів та КДКА регіонів у Одесі.
Лідія Ізовітова повідомила, що до Ради адвокатів України скеровано листа від судді-доповідача Конституційного суду щодо законопроекту 1013. Законопроект відправлений парламентом до Конституційного суду і передбачає виключне право адвокатів на представництво в судах у кримінальних провадженнях, скасовуючи інші випадки, передбачені чинними конституційними нормами.
Лідія Ізовітова нагадала, що НААУ звернулася до Комітету Верховної Ради з правової політики, в якому наголосила на тому, що законопроект 1013 стосується діяльності адвокатури. Відтак, за міжнародними стандартами, НААУ як єдина професійна організація адвокатури має бути стороною консультацій щодо такого законопроекту.
«Ми просили Комітет відкласти розгляд цього питання, провести обговорення законопроекту з НААУ і лише потім висловлювати позицію (у висновку Комітету до законопроекту). Крім того, нас не послухали і прикро було те, що на засіданні комітету 9 вересня 11 адвокатів, які є членами цього комітету, в тому числі член ради адвокатів Одеської області Костін, колишній член РАУ Божик проголосували за скасування монополії», - сказала Лідія Ізовітова.
Голова НААУ також нагадала, що були направлені звернення до Президента України і парламенту стосовно того, що законопроект 1013 має бути обговорений з адвокатурою і не може прийматися без такого обговорення. Окрім того, важливо, щоб висновок щодо цього законопроекту надала Венеціанська комісія. 2015 року ця комісія схвалила конституційні зміни щодо правосуддя, які передбачали запровадження виключного права адвокатів на представництво в судах.
«Для нас важливо, щоб Венеціанська комісія, яка робила висновок щодо доцільності виключного права на представництво, висловилися. Тому що не можна в 2015 році сказати одне, а в 2019 – інше», - сказала Голова НААУ.
Вона також повідомила, що НААУ звернулася до суб’єктів звернення до Венеціанської комісії із листом про необхідність направлення законопроекту 1013 на європейську експертизу.
Окрім того, зміни до Конституції потребують висновку конституційного суду. До НААУ надійшов лист судді-доповідача КСУ з проханням висловитися стосовно законопроекту в розрізі статей 157 і 158 Конституції України. НААУ має надати позицію до 4 жовтня.
«Ми висловимо свою позицію в розрізі розділу другого Конституції про права, свободи і обов’язки громадянина, і статті 159, де написано, що кожен має право на професійну правничу допомогу», - сказала Голова НААУ. При цьому вона акцентувала на тому, що Основним законом, професійну правничу допомогу надає саме адвокатура і вона діє як єдиний професійний інститут захисту в державі. «Ідеться про беззаперечне звуження прав громадян на захист, і в такому випадку діє стаття 157, що не можна таке робити», - констатувала Голова НААУ.
Нагадаємо, позиція НААУ щодо законопроекту 1013 полягає в тому, що законопроект №1013 ставить під загрозу виконання Україною міжнародних зобов’язань, які вона взяла на себе, ухваливши статтю 131-2 Конституції України. Внесення змін до Основного Закону у 2016 році стосовно виключного права адвокатів на представництво в судах було здійснено у повній відповідності до європейських демократичних практик. Зокрема, текст статті отримав схвальну оцінку експертів Венеціанської Комісії, що засвідчено висновком, в якому зазначається, що «остання версія змін до Конституції України, підготовлена Робочою групою Конституційної Комісії з питань правосуддя, є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки». Виключне представництво адвокатами інтересів клієнтів у судах діє у переважній більшості європейських країн та США. А в таких країнах, як Туреччина, Іспанія, Італія та Німеччина – діє виключно адвокатура на всіх рівнях судового представництва. Підписуючи Угоду про асоціацію України з Європейським союзом наша держава взяла курс на європейський розвиток країни, а саме – приведення всіх своїх інститутів та діючого законодавства до європейських стандартів
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.