Прийняття закону про скасування адвокатської монополії суперечить конституційним гарантіям захисту прав людини | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Прийняття закону про скасування адвокатської монополії суперечить конституційним гарантіям захисту прав людини

Законодавство
13:00 Пт 20.09.19 4701 Переглядів
Версія для друку

Скасування конституційних положень про виключне прав адвокатів на представництво в судах є порушенням статей Основного закону, які забороняють звуження обсягу прав і свобод громадян.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час наради з керівниками рад адвокатів та КДКА регіонів у Одесі.

Лідія Ізовітова повідомила, що до Ради адвокатів України скеровано листа від судді-доповідача Конституційного суду щодо законопроекту 1013. Законопроект відправлений парламентом до Конституційного суду і передбачає виключне право адвокатів на представництво в судах у кримінальних провадженнях, скасовуючи інші випадки, передбачені чинними конституційними нормами.

Лідія Ізовітова нагадала, що НААУ звернулася до Комітету Верховної Ради з правової політики, в якому наголосила на тому, що законопроект 1013 стосується діяльності адвокатури. Відтак, за міжнародними стандартами, НААУ як єдина професійна організація адвокатури має бути стороною консультацій щодо такого законопроекту.

«Ми просили Комітет відкласти розгляд цього питання, провести обговорення законопроекту з НААУ  і лише потім висловлювати позицію (у висновку Комітету до законопроекту). Крім того, нас не послухали і прикро було те, що на засіданні комітету 9 вересня 11 адвокатів, які є членами цього комітету,  в тому числі член ради адвокатів Одеської області Костін, колишній член РАУ Божик проголосували за скасування монополії», - сказала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ також нагадала, що були направлені звернення до Президента України і парламенту стосовно того, що законопроект 1013 має бути обговорений з адвокатурою і не може прийматися без такого обговорення. Окрім того, важливо, щоб висновок щодо цього законопроекту надала Венеціанська комісія. 2015 року ця комісія схвалила конституційні зміни щодо правосуддя, які передбачали запровадження виключного права адвокатів на представництво в судах.

«Для нас важливо, щоб Венеціанська комісія, яка робила висновок щодо доцільності виключного права на представництво, висловилися. Тому що не можна в 2015  році сказати одне, а в 2019 – інше», - сказала Голова НААУ.

Вона також повідомила, що НААУ звернулася до суб’єктів звернення до Венеціанської комісії із листом про необхідність направлення законопроекту 1013 на європейську експертизу.  

Окрім того, зміни до Конституції потребують висновку конституційного суду. До НААУ надійшов лист судді-доповідача КСУ з проханням висловитися стосовно законопроекту  в розрізі статей 157 і 158 Конституції України. НААУ має надати позицію до 4 жовтня.

«Ми висловимо свою позицію в розрізі розділу другого Конституції про права, свободи і обов’язки громадянина, і статті 159, де написано, що кожен має право на професійну правничу допомогу», - сказала Голова НААУ. При цьому вона акцентувала на тому, що Основним законом, професійну правничу допомогу надає саме адвокатура і вона діє як єдиний професійний інститут захисту в державі. «Ідеться про беззаперечне звуження прав громадян на захист, і в такому випадку діє стаття 157, що не можна таке робити», - констатувала Голова НААУ.

Нагадаємо, позиція НААУ щодо законопроекту 1013 полягає в тому, що законопроект №1013 ставить під загрозу виконання Україною міжнародних зобов’язань, які вона взяла на себе, ухваливши статтю 131-2 Конституції України. Внесення змін до Основного Закону у 2016 році стосовно виключного права адвокатів на представництво в судах було здійснено у повній відповідності до європейських демократичних практик. Зокрема, текст статті отримав схвальну оцінку експертів Венеціанської Комісії, що засвідчено висновком, в якому зазначається, що «остання версія змін до Конституції України, підготовлена Робочою групою Конституційної Комісії з питань правосуддя, є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки». Виключне представництво адвокатами інтересів клієнтів у судах діє у переважній більшості європейських країн та США. А в таких країнах, як Туреччина, Іспанія, Італія та Німеччина – діє виключно адвокатура на всіх рівнях судового представництва. Підписуючи Угоду про асоціацію України з Європейським союзом наша держава взяла курс на європейський розвиток країни, а саме – приведення всіх своїх інститутів та діючого законодавства до європейських стандартів

Популярні новини

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 243
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 351
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 636
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 423
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 413
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 477
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 406
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 759

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл