Прийняття закону про скасування адвокатської монополії суперечить конституційним гарантіям захисту прав людини | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Прийняття закону про скасування адвокатської монополії суперечить конституційним гарантіям захисту прав людини

Законодавство
13:00 Пт 20.09.19 4670 Переглядів
Версія для друку

Скасування конституційних положень про виключне прав адвокатів на представництво в судах є порушенням статей Основного закону, які забороняють звуження обсягу прав і свобод громадян.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час наради з керівниками рад адвокатів та КДКА регіонів у Одесі.

Лідія Ізовітова повідомила, що до Ради адвокатів України скеровано листа від судді-доповідача Конституційного суду щодо законопроекту 1013. Законопроект відправлений парламентом до Конституційного суду і передбачає виключне право адвокатів на представництво в судах у кримінальних провадженнях, скасовуючи інші випадки, передбачені чинними конституційними нормами.

Лідія Ізовітова нагадала, що НААУ звернулася до Комітету Верховної Ради з правової політики, в якому наголосила на тому, що законопроект 1013 стосується діяльності адвокатури. Відтак, за міжнародними стандартами, НААУ як єдина професійна організація адвокатури має бути стороною консультацій щодо такого законопроекту.

«Ми просили Комітет відкласти розгляд цього питання, провести обговорення законопроекту з НААУ  і лише потім висловлювати позицію (у висновку Комітету до законопроекту). Крім того, нас не послухали і прикро було те, що на засіданні комітету 9 вересня 11 адвокатів, які є членами цього комітету,  в тому числі член ради адвокатів Одеської області Костін, колишній член РАУ Божик проголосували за скасування монополії», - сказала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ також нагадала, що були направлені звернення до Президента України і парламенту стосовно того, що законопроект 1013 має бути обговорений з адвокатурою і не може прийматися без такого обговорення. Окрім того, важливо, щоб висновок щодо цього законопроекту надала Венеціанська комісія. 2015 року ця комісія схвалила конституційні зміни щодо правосуддя, які передбачали запровадження виключного права адвокатів на представництво в судах.

«Для нас важливо, щоб Венеціанська комісія, яка робила висновок щодо доцільності виключного права на представництво, висловилися. Тому що не можна в 2015  році сказати одне, а в 2019 – інше», - сказала Голова НААУ.

Вона також повідомила, що НААУ звернулася до суб’єктів звернення до Венеціанської комісії із листом про необхідність направлення законопроекту 1013 на європейську експертизу.  

Окрім того, зміни до Конституції потребують висновку конституційного суду. До НААУ надійшов лист судді-доповідача КСУ з проханням висловитися стосовно законопроекту  в розрізі статей 157 і 158 Конституції України. НААУ має надати позицію до 4 жовтня.

«Ми висловимо свою позицію в розрізі розділу другого Конституції про права, свободи і обов’язки громадянина, і статті 159, де написано, що кожен має право на професійну правничу допомогу», - сказала Голова НААУ. При цьому вона акцентувала на тому, що Основним законом, професійну правничу допомогу надає саме адвокатура і вона діє як єдиний професійний інститут захисту в державі. «Ідеться про беззаперечне звуження прав громадян на захист, і в такому випадку діє стаття 157, що не можна таке робити», - констатувала Голова НААУ.

Нагадаємо, позиція НААУ щодо законопроекту 1013 полягає в тому, що законопроект №1013 ставить під загрозу виконання Україною міжнародних зобов’язань, які вона взяла на себе, ухваливши статтю 131-2 Конституції України. Внесення змін до Основного Закону у 2016 році стосовно виключного права адвокатів на представництво в судах було здійснено у повній відповідності до європейських демократичних практик. Зокрема, текст статті отримав схвальну оцінку експертів Венеціанської Комісії, що засвідчено висновком, в якому зазначається, що «остання версія змін до Конституції України, підготовлена Робочою групою Конституційної Комісії з питань правосуддя, є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки». Виключне представництво адвокатами інтересів клієнтів у судах діє у переважній більшості європейських країн та США. А в таких країнах, як Туреччина, Іспанія, Італія та Німеччина – діє виключно адвокатура на всіх рівнях судового представництва. Підписуючи Угоду про асоціацію України з Європейським союзом наша держава взяла курс на європейський розвиток країни, а саме – приведення всіх своїх інститутів та діючого законодавства до європейських стандартів

Популярні новини

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

Cудова практика

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

18:27 Пт 21.03.25 4361
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду зайві

Законодавство

НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…

Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

16:43 Пт 21.03.25 4058
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

БПД

Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

11:35 Пт 21.03.25 4630
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і працівників дослідили у НААУ

Дискусія

Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…

Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

14:26 Чт 20.03.25 6136
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального переслідування», - заступник голови НААУ, РАУ В. Гвоздій

Гарантії діяльності

«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…

Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

10:42 Чт 20.03.25 6274
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Навчання

Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

10:03 Чт 20.03.25 6659
Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, - нардеп Ватрас

Гарантії діяльності

Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, -…

Лідерство України в підготовці Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката підтверджує високий рівень розвитку правової культури нашої держави, розуміння ключової ролі адвокатури в утвердженні прав людини та принципів демократії.

16:51 Ср 19.03.25 7201
«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом

Різне

«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом

У рамках мистецького проекту «Advocacy Art» у Національній асоціації адвокатів України з 3 до 14 березня пройшла виставка художніх робіт адвокатів «Натхнення».

11:27 Ср 19.03.25 3629

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл