"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У БПД накопичуються системні збої — думка
Ситуація у системі безоплатної правничої допомоги критично погіршується. Зміни у цій сфері ухвалюються без урахування позиції інституту адвокатури, хоча йдеться про акти, які безпосередньо впливають на умови діяльності адвокатів і якість надання ними професійної правничої допомоги.
На цьому наголосила голова Комітету НААУ з питань безоплатної правничої допомоги Оксана Каденко під час засідання Ради адвокатів України, яка 2 квітня розглянула стан та актуальні проблеми функціонування системи БПД.
Протягом 2024–2025 років НААУ двічі зверталася до уряду з пропозицією створити спільну робочу групу за її участю, а також представників Кабміну і Мін’юсту для усунення недоліків у регулюванні БПД, однак розгляд цих звернень передоручався Мін’юсту. Але зміни в законодавстві, що готуються без залучення інституту адвокатури, іноді порушують права і гарантії адвокатської діяльності. Це негативно впливає на якість надання допомоги, а відтак — і на захист прав громадян.
Як приклад голова комітету представила звернення адвоката щодо змін до порядку обрахунку винагороди адвокатам БПД. Після скорочення строку подання звітів із 90 до 45 днів за його пропуск може застосовуватися понижувальний коефіцієнт до нуля. Комітет вважає, що в умовах війни, блекаутів, обстрілів і перебоїв у роботі судів та інших органів такий підхід не враховує реальних обставин, від яких залежить своєчасне подання звітності. Саме тому було запропоновано звернутися до адміністративного суду з вимогою про визнання відповідного акта протиправним і нечинним.
Другий кейс стосувався адвокатки, яка отримала доручення клієнта підготувати документи для ініціювання кримінальних і дисциплінарних проваджень проти працівників центру БПД, з яким у неї був укладений договір. Вважаючи, що за таких обставин виник конфлікт інтересів, вона заявила про неможливість далі виконувати це доручення. Однак центр відмовився припинити надання допомоги і наполіг на необхідності збереження принципу безперервності допомоги. У комітеті відзначили, що питання наявності конфлікту інтересів належить до компетенції самого адвоката, а його недопущення має перевагу над принципом безперервності надання правничої допомоги. Водночас забезпечення такої безперервності покладається на відповідний центр і не може переноситися на адвоката.
Під час обговорення також прозвучала пропозиція винести проблеми функціонування системи БПД у ширший формат із залученням Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, народних депутатів та інших зацікавлених сторін. Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова підтримала ідею такого профільного заходу, після чого за неї проголосували й інші члени органу адвокатського самоврядування.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Навчання
Власна адвокатська практика після найму: як змінюється професійна…
Перехід до самостійної адвокатської практики потребує зміни ролі: від працівника системи або виконавця завдань — до фахівця, який сам ухвалює рішення і відповідає за результат.
Гарантії діяльності
Від дискусії до практики: комітети НААУ відвідали ІТТ в Ірпені
Комітети НААУ провели виїзний візит до відділу поліції № 2 Бучанського районного управління поліції та ізолятора тимчасового тримання № 6 у місті Ірпінь. Захід став продовженням дискусії щодо недопуску адвокатів до підзахисних в ІТТ.
Навчання
Адвокат у соцмережах: як показувати кейси і не перейти межу етики
Соцмережі можуть допомагати адвокату пояснювати правові проблеми, формувати довіру й комунікувати з потенційними клієнтами. Але публічність прямо повʼязана з професійною етикою: не розголошувати адвокатську таємницю, не давати гарантій результату і не перетворювати правову позицію на хейт щодо колег.
Дискусія
Правова визначеність у розмінуванні: адвокати, оператори і держава…
У гуманітарному розмінуванні сформувався масив технічних процедур, стандартів і документів. Але для правоохоронної та судової практики ця галузь залишається новою. Як забезпечити правову визначеність і спільний підхід до оцінки виконаних робіт?
Гарантії діяльності
Підготовка до ратифікації Конвенції про захист професії адвоката…
9 червня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася робоча зустріч щодо підготовки до ратифікації Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката. Міністерство юстиції та Національна асоціація адвокатів України узгодили підходи до законопроєктів щодо ратифікації та імплементації Конвенції. На підготовку проєктів законів, які буде запропоновано до розгляду, учасникам відведено 10 днів.
Анонс
Стажування в німецьких адвокатських фірмах: IRZ приймає заявки…
У 2026 році Німецький фонд міжнародного правового співробітництва IRZ планує провести багатосторонню програму стажування для молодих адвокатів із країн-партнерів. Учасники пройдуть вступний семінар у Бонні та стажування в адвокатських фірмах Німеччини.
Етика
Адвокатська етика стала темою соціально-філософського дослідження
Коли говорять про адвокатську етику, зазвичай мають на увазі правила професійної поведінки та дисциплінарну відповідальність за їх порушення. Втім, вона також відображає роль адвокатури в суспільстві, межі професійного обов’язку, довіру до адвоката та моральні колізії, з якими правник стикається у роботі з клієнтом.
Призначення
У Дюссельдорфі працюватиме представник НААУ
Розпорядженням голови НААУ, РАУ № 159 від 03.06.2026 представником Національної асоціації адвокатів України у Федеративній Республіці Німеччина, у місті Дюссельдорф, призначено адвоката Вячеслава Уса.