"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Про арбітраж у добу штучного інтелекту та цифрової трансформації говорили на Кіпрі

У світі, де конфлікти охоплюють різні юрисдикції, культурні коди та технологічні платформи, арбітраж залишається єдиним інструментом, що пропонує нейтральність, гнучкість та міжнародну виконуваність рішень. Водночас, через автоматизацію правосуддя і глобалізацію конфліктів перед арбітражем постають нові виклики.
Обговоренню векторів розвитку арбітражу була присвячена третя щорічна міжнародна конференція Cyprus Arbitration Day (CAD-2025), участь у якій узяла член Ради Комітету Національної асоціації адвокатів України з альтернативного вирішення спорів, представник НААУ у Республіці Кіпр Вікторія Поліщук.
Учасниками заходу були провідні арбітражні практики з Європи, Близького Сходу та Азії, представники міжнародних юридичних фірм, арбітражних інституцій, академічних кіл, а також технологічних компаній.
Важливою частиною дискусії стала презентація, присвячена ролі ШІ в арбітражних процесах — від передбачення результатів справ до автоматизованого управління справами та генерації рішень. Серед ризиків, які потребують ретельного моніторингу, спікери називали алгоритмічну упередженість, загрози конфіденційності та втрату прозорості. Проте, на загальну думку експертів, AI не замінить арбітра, а посилить його аналітичну здатність.
Також було зроблено акцент на категорії спорів, які вже стали новою нормою — конфлікти щодо порушень авторських прав у результаті тренування ШІ-моделей на чужому контенті. Обговорювалися кейси: New York Times проти OpenAI, Getty Images проти Stability AI, а також Studio Ghibli проти AI-сервісів. Арбітраж виявляється зручним форматом для розгляду таких спорів — завдяки можливості призначати експертів із технологічним бекграундом та застосовувати спеціальні процесуальні правила.
«Для України цей напрям має величезний потенціал. Ми маємо потужну ІТ-індустрію, яка вже зіштовхується з аналогічними викликами, - відзначає В.Поліщук. - Тож участь у таких обговореннях — це не лише про знання, а й про формування правил гри, які незабаром стануть глобальними».
Гарячою темою стала й паралельність комерційного та інвестиційного арбітражу, коли одна й та сама справа розглядається і як порушення контракту, і як порушення міжнародного інвестиційного договору. Основне запитання, відповідь на яке намагалися надати експерти: чи не заблукав сучасний арбітраж у складності? Ризик бюрократизації процесу знижує його ефективність. Відтак, для сучасного арбітражу, так і загалом для альтернативних способів врегулювання спорів є нові виклики – це від штучного інтелекту до кібербезпеки, від цифрового доказування до перетину правових систем.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.