Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія
13:52 Чт 17.04.25 252 Переглядів
Версія для друку

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Чому інвестор втрачає землю навіть з документами на руках і як цьому протидіяти, - відповіді на ці питання в ефірі InterVizor дав голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.

Одна із поширених рейдерських схем заснована на маніпуляції із земельними ділянками, що перебувають у спадкових правовідносинах. Договори оренди укладаються новими власниками без відома діючого орендаря землі. У період збору врожаю з’являються сторонні комбайни, охорона, які фізично захоплюють урожай. Юридично все оформлено належним чином, хоча фактично фермер несе прямі збитки.

Ключовою фігурою в таких схемах є державний реєстратор. Саме він вносить зміни до Державного реєстру речових прав, які й відкривають шлях до рейдерського захоплення.

На тлі гострої проблеми з незаконними захопленнями держава запровадила новий інструмент — позасудове анулювання реєстраційних дій через антирейдерську комісію при Міністерстві юстиції. Подання скарги до цієї комісії дозволяє у стислі терміни відновити права законного власника або орендаря без необхідності тривалого судового розгляду.

Додатковим деструктивним фактором виступає війна. Агровиробники стикаються з мінуванням полів, мобілізацією ключових працівників, зростанням податкового тиску. Вартість розмінування одного гектара землі коливається від 3 до 30 тисяч доларів, тоді як вартість самої землі в окремих регіонах — менш як тисяча доларів. Але через обмежений доступ до державних програм розмінування, більшість фермерів змушені діяти на власний страх і ризик.

Тож, з одного боку, агросектор України має очевидний потенціал, адже на глобальному ринку попит на продовольчу продукцію зростає. З іншого боку, інвестор стикається з відсутністю сталих правил гри. Законодавство постійно змінюється, правозастосовна практика — непередбачувана, а корупційна «рента» подекуди залишається невід’ємною частиною операційної діяльності.

У звʼязку із цим А.Шабельников робить висновок, що як дрібному власника у три гектар, так і інвестору з тисячами гектарів землі не потрібна інвестиційна няня. Їм необхідні сталі та рівні правила для всіх.

Втім, попри ризики внутрішній інвестор продовжує інвестувати в агросектор. Низький поріг входу (від 1000 доларів за гектар), можливість передати землю в оренду із доходністю 10 – 15 % річних, а також гнучкі підходи до господарювання роблять аграрну землю привабливим активом. Навіть невеликі інвестиції в 5 – 20 гектарів мають економічний сенс. Крім того, зростає роль суміжних галузей: логістики, охорони, агросервісу, розроблення ІТ-рішень для сільського господарства.

Відтак, юридична підтримка, правильне структурування активів, участь у програмі захисту прав, а також прозоре адміністрування бізнесу — ключ до збереження та примноження інвестицій.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 242
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 186
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 253
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 280
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 253
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 259
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката

Навчання

Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…

У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

18:27 Ср 16.04.25 279
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

17:59 Ср 16.04.25 500

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл