"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.
Участь у заході від Національної асоціації адвокатів України взяли голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, її заступник Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников, член РАУ Ганна Лазарчук, керівник секретаріату НААУ Вадим Красник, т.в.о. голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Андрій Місяць та голова секретаріату цієї комісії Віктор Вовнюк.
Актуальність заходу його організатори пояснили тим, що прийняття конвенції свідчить про посилену увагу європейської спільноти до питань забезпечення незалежності адвокатів та їх професійних об’єднань. Крім того, до парламенту надходять звернення, повʼязані із забезпеченням гарантій незалежності адвокатури, захисту адвокатів та верховенства права в Україні.
Нагадаємо, Конвенція про захист професії адвоката, як міжнародно-правовий документ, уперше встановлює юридично обов’язкові гарантії для адвокатів, зокрема:
- захист від переслідувань, тиску та незаконних обмежень;
- право на вільне здійснення професійної діяльності без страху репресій;
- гарантії збереження адвокатської таємниці;
- безперешкодний доступ до клієнтів;
- захист від необґрунтованого втручання держави у правозахисну діяльність.
Сьогодні порушення прав адвокатів в Україні мають системний характер і відбуваються щоденно, - на це звернула увагу під час своєї доповіді Л.Ізовітова. - Фіксуються численні випадки втручання в адвокатську діяльність з боку органів досудового розслідування, спроби дискредитації адвокатів у публічному просторі, перешкоджання доступу до клієнтів, порушення адвокатської таємниці, а також погрози адвокатам і залякування, ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами зокрема — тим адвокатам, хто здійснює захист у резонансних або «непопулярних» справах. І, реагуючи на ці виклики, Національна асоціація адвокатів України самостійно створила механізм моніторингу порушень прав адвокатів.
Очільниця НААУ розповіла, що протягом всього 2024 року до асоціації із заявами про порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності надійшло 88 звернень. А лише за I-й квартал поточного року їх було вже 25.
Збільшились випадки втручання держави у правозахисну діяльність, зокрема:
- притягнення адвокатів до кримінальної відповідальності за їх правову позицію у справах, у тому числі у зв’язку із складанням адвокатом процесуальних документв у справах його його клієнта
- ототожнення з клієнтами;
- прослуховування телефонних розмов;
- проведення огляду та вилучення документів, які містять адвокатську таємницю;
- допити адвокатів у якості свідків, коли вони є захисниками у цих же справах;
- нанесення адвокатам тілесних ушкоджень під час надання правничої допомоги.
«Ми регулярно звертаємось до Президента, Верховної Ради, правоохоронних органів та міжнародних організацій з проханням вжити заходів. Але без закріплення міжнародних гарантій на законодавчому рівні цього недостатньо, - зауважила Л.Ізовітова. - Враховуючи щоденні випадки порушення прав адвокатів, украй важливо, щоб для України конвенція стала обов’язковою якомога швидше».
Відповідно до ст. 17 конвенції, її відкрито для підписання державами-членами Ради Європи, державами, що не є членами Ради Європи, які брали участь у її розробці, та Європейським Союзом. Україна є повноправним членом Ради Європи та брала участь у розробці Конвенції про захист професії адвоката.
«Підтримка цієї конвенції — це сигнал усьому суспільству, що держава визнає роль адвокатури як рівноправного та незалежного елементу системи правосуддя і дійсно прагне зміцнити правові інститути», - резюмувала голова НААУ, РАУ.
У зв’язку з цим НААУ звернулася до Комітету ВР з питань правової політики з проханням:
- Ініціювати питання ратифікації конвенції в Парламенті України;
- Підтримати всі необхідні процедури для її швидкого розгляду;
- Долучитися до розробки відповідних змін до національного законодавства.
Презентацію змісту та юридичних наслідків імплементації конвенції провів для народних депутатів та інших учасників наради Валентин Гвоздій, який був представником України в Комітеті експертів Ради Європи по розробці проекту міжнародного договору.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.