У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності
17:59 Ср 16.04.25 1402 Переглядів
Версія для друку

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

Участь у заході від Національної асоціації адвокатів України взяли голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, її заступник Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников, член РАУ Ганна Лазарчук, керівник секретаріату НААУ Вадим Красник, т.в.о. голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Андрій Місяць та голова секретаріату цієї комісії Віктор Вовнюк.

Актуальність заходу його організатори пояснили тим, що прийняття конвенції свідчить про посилену увагу європейської спільноти до питань забезпечення незалежності адвокатів та їх професійних об’єднань. Крім того, до парламенту надходять звернення, повʼязані із забезпеченням гарантій незалежності адвокатури, захисту адвокатів та верховенства права в Україні.

Нагадаємо, Конвенція про захист професії адвоката, як міжнародно-правовий документ,  уперше встановлює юридично обов’язкові гарантії для адвокатів, зокрема:

  • захист від переслідувань, тиску та незаконних обмежень;
  • право на вільне здійснення професійної діяльності без страху репресій;
  • гарантії збереження адвокатської таємниці;
  • безперешкодний доступ до клієнтів;
  • захист від необґрунтованого втручання держави у правозахисну діяльність.

Сьогодні порушення прав адвокатів в Україні мають системний характер і відбуваються щоденно, - на це звернула увагу під час своєї доповіді Л.Ізовітова. - Фіксуються численні випадки втручання в адвокатську діяльність з боку органів досудового розслідування, спроби дискредитації адвокатів у публічному просторі, перешкоджання доступу до клієнтів, порушення адвокатської таємниці, а також погрози адвокатам і залякування, ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами зокрема — тим адвокатам, хто здійснює захист у резонансних або «непопулярних» справах. І, реагуючи на ці виклики, Національна асоціація адвокатів України самостійно створила механізм моніторингу порушень прав адвокатів.

Очільниця НААУ розповіла, що протягом всього 2024 року до асоціації із заявами про порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності надійшло 88  звернень. А лише за I-й квартал поточного року їх було вже 25.

Збільшились випадки втручання держави у правозахисну діяльність, зокрема:

  • притягнення адвокатів до кримінальної відповідальності за їх правову позицію у справах, у тому числі у зв’язку із складанням адвокатом процесуальних документв у справах його  його клієнта
  • ототожнення з клієнтами;
  • прослуховування телефонних розмов;
  • проведення огляду та вилучення документів, які містять адвокатську таємницю;
  • допити адвокатів у якості свідків, коли вони є захисниками у цих же справах;
  • нанесення адвокатам тілесних ушкоджень під час надання правничої допомоги.

«Ми регулярно звертаємось до Президента, Верховної Ради, правоохоронних органів та міжнародних організацій з проханням вжити заходів. Але без закріплення міжнародних гарантій на законодавчому рівні цього недостатньо, - зауважила Л.Ізовітова. - Враховуючи щоденні випадки порушення прав адвокатів, украй важливо, щоб для України конвенція стала обов’язковою якомога швидше».

Відповідно до ст. 17 конвенції, її відкрито для підписання державами-членами Ради Європи, державами, що не є членами Ради Європи, які брали участь у її розробці, та Європейським Союзом. Україна є повноправним членом Ради Європи та брала участь у розробці Конвенції про захист професії адвоката.

«Підтримка цієї конвенції — це сигнал усьому суспільству, що держава визнає роль адвокатури як рівноправного та незалежного елементу системи правосуддя і дійсно прагне зміцнити правові інститути», - резюмувала голова НААУ, РАУ.

У зв’язку з цим НААУ звернулася до Комітету ВР з питань правової політики з проханням:

  1. Ініціювати питання ратифікації конвенції в Парламенті України;
  2. Підтримати всі необхідні процедури для її швидкого розгляду;
  3. Долучитися до розробки відповідних змін до національного законодавства.

Презентацію змісту та юридичних наслідків імплементації конвенції провів для народних депутатів та інших учасників наради Валентин Гвоздій, який був представником України в Комітеті експертів Ради Європи по розробці проекту міжнародного договору.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 136
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 248
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 356
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 643
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 428
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 419
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 480
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 407

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл