![]() |
17:59 Ср 16.04.25 |
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката |
|
![]() З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада. Участь у заході від Національної асоціації адвокатів України взяли голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, її заступник Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников, член РАУ Ганна Лазарчук, керівник секретаріату НААУ Вадим Красник, т.в.о. голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Андрій Місяць та голова секретаріату цієї комісії Віктор Вовнюк. Актуальність заходу його організатори пояснили тим, що прийняття конвенції свідчить про посилену увагу європейської спільноти до питань забезпечення незалежності адвокатів та їх професійних об’єднань. Крім того, до парламенту надходять звернення, повʼязані із забезпеченням гарантій незалежності адвокатури, захисту адвокатів та верховенства права в Україні. Нагадаємо, Конвенція про захист професії адвоката, як міжнародно-правовий документ, уперше встановлює юридично обов’язкові гарантії для адвокатів, зокрема:
Сьогодні порушення прав адвокатів в Україні мають системний характер і відбуваються щоденно, - на це звернула увагу під час своєї доповіді Л.Ізовітова. - Фіксуються численні випадки втручання в адвокатську діяльність з боку органів досудового розслідування, спроби дискредитації адвокатів у публічному просторі, перешкоджання доступу до клієнтів, порушення адвокатської таємниці, а також погрози адвокатам і залякування, ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами зокрема — тим адвокатам, хто здійснює захист у резонансних або «непопулярних» справах. І, реагуючи на ці виклики, Національна асоціація адвокатів України самостійно створила механізм моніторингу порушень прав адвокатів. Очільниця НААУ розповіла, що протягом всього 2024 року до асоціації із заявами про порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності надійшло 88 звернень. А лише за I-й квартал поточного року їх було вже 25. Збільшились випадки втручання держави у правозахисну діяльність, зокрема:
«Ми регулярно звертаємось до Президента, Верховної Ради, правоохоронних органів та міжнародних організацій з проханням вжити заходів. Але без закріплення міжнародних гарантій на законодавчому рівні цього недостатньо, - зауважила Л.Ізовітова. - Враховуючи щоденні випадки порушення прав адвокатів, украй важливо, щоб для України конвенція стала обов’язковою якомога швидше». Відповідно до ст. 17 конвенції, її відкрито для підписання державами-членами Ради Європи, державами, що не є членами Ради Європи, які брали участь у її розробці, та Європейським Союзом. Україна є повноправним членом Ради Європи та брала участь у розробці Конвенції про захист професії адвоката. «Підтримка цієї конвенції — це сигнал усьому суспільству, що держава визнає роль адвокатури як рівноправного та незалежного елементу системи правосуддя і дійсно прагне зміцнити правові інститути», - резюмувала голова НААУ, РАУ. У зв’язку з цим НААУ звернулася до Комітету ВР з питань правової політики з проханням:
Презентацію змісту та юридичних наслідків імплементації конвенції провів для народних депутатів та інших учасників наради Валентин Гвоздій, який був представником України в Комітеті експертів Ради Європи по розробці проекту міжнародного договору. Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram. |
|
© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені |