"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують зміни



Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.
Про це говорили на робочій зустрічі, організованій Комітетом законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України та Комітетом НААУ з питань запобігання адміністративним правопорушенням, скоєним стосовно адвокатів. У заході взяли участь голови рад адвокатів регіонів.
Нагадаємо, ч. 5 ст. 212-3 (порушення права на інформацію та права на звернення) Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення права адвоката на інформацію. Так, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
А повторне протягом року вчинення порушення, за яке посадову особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти НМДГ або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин (ч. 9 ст. 212-3 КУпАП).
Протоколи про такі порушення мають право складати голова ради регіону або уповноважений радою член цієї ради (п. 9-1 ч.1 ст. 255 КУпАП).
Основною проблемою у реалізації цього механізму (яка і визначила предмет обговорення на робочій зустрічі) є ідентифікація особи порушника під час складання протоколів. І для її вирішення необхідний доступ уповноважених представників органів адвокатського самоврядування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Голова Комітету НААУ з питань запобігання адміністративним правопорушенням, скоєним стосовно адвокатів, Сергій Осика зазначив, що отримання такого доступу дозволить своєчасно отримувати необхідну інформацію для ідентифікації порушників та забезпечить ефективний механізм притягнення осіб, винних у порушенні гарантій адвокатської діяльності, до відповідальності.
За його словам, реалізація представниками рад адвокатів функції складання протоколів про адміністративні правопорушення ускладнена неможливістю перевірки (ідентифікації) особи порушника. Через це більшість складених протоколів визнаються судами такими, що не містять повних даних про особу порушника, що, у свою чергу, тягне за собою закриття справи.
Раніше НААУ вже зверталася до Державної міграційної служби України з проханням надати головам рад адвокатів регіонів доступ до Єдиного державного демографічного реєстру. Однак у ДМС відмовили, посилаючись на відсутність нормативно-правових актів, які б передбачали такий доступ для членів органів адвокатського самоврядування.
Тож учасники заходу обговорили пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання в цій сфері. Зокрема, було визначено подальші кроки для організації належної взаємодії між адвокатурою та Державною міграційною службою України. За результатами зустрічі було вирішено створити робочу групу, яка розробить механізм забезпечення на законодавчому рівні необхідного доступу до Єдиного державного демографічного реєстру.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…
Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

Дискусія
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на…
Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?

Законодавство
Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання адвокатом процесуальними правами, порушення чи неналежного виконання ним процесуальних обов’язків. Але закон недостатнім чином врегульовує процедуру розгляду таких окремих ухвал та їх правові наслідки.

За кордоном
Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за…
Висловлювання федеральної судді про необхідність «належного представлення жінок» у керівній групі адвокатів викликали резонанс і стали підставою для подання дисциплінарної скарги. Суддя визнала помилковість своїх формулювань і переглянула ухвалу.

Дискусія
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують…
Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.

Законодавство
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку…
Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.

Сумна звістка
Пішла з життя член РАУ від Волинської області Оксана Комарницька
Перестало битися серце відомого адвоката, члена Ради адвокатів України від Волинської області Оксани Комарницької.

Взаємодія
В Україні створили вебсайт для розшуку спадкоємців
Отримавши повідомлення про відкриття спадщини, нотаріус зобов’язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Водночас, нотаріус може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення.