Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали українською | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали українською

Гарантії діяльності
14:19 Пн 24.03.25 6339 Переглядів
Версія для друку

Разом з Конвенцією про захист професії адвоката Комітет Міністрів Ради Європи також затвердив пояснювальний звіт до неї. Цей документ є свого роду офіційним коментарем, яким мають керуватися країни під час застосування міжнародного договору.

Пояснювальний звіт до Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката було перекладено українською мовою Національною асоціацією адвокатів України (оригінал документу можна переглянути за посиланням. А текст українською мовою - завантажити тут).

Нагадаємо, заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій брав безпосередню участь у розробці як Конвенції, так і пояснювального звіту в рамках роботи Комітету експертів з питань захисту адвокатів.

Конвенція про захист професії адвоката стала відповіддю на занепокоєння щодо збільшення кількості нападів, погроз, переслідувань і залякувань адвокатів, а також неправомірного перешкоджання і втручання в їхню професійну діяльність.

Проблеми, з якими стикаються адвокати, різноманітні за своєю природою. Адвокати, які ведуть чутливі або резонансні справи, особливо ті, що стосуються прав людини, захисту в кримінальних справах або політичних питань, можуть зіткнутися з тактикою переслідування і залякування, спрямованою на те, щоб утримати їх від представництва певних клієнтів або ведення певних видів справ у формі наклепницьких кампаній, стеження та інших форм психологічного тиску. У найгірших випадках вони можуть отримувати погрози їхній особистій безпеці. Втручання в роботу адвокатів може мати різні форми, наприклад, спроби органів державної влади або недержавних суб'єктів вплинути на судовий процес або тиск на адвокатів з метою порушення адвокатської таємниці. Конфіденційність відносин між адвокатом і клієнтом є делікатним питанням і має вирішальне значення для здійснення адвокатської діяльності, а тому заслуговує на особливий захист від неправомірного втручання з боку органів влади. Таке втручання підриває незалежність правничої професії та ефективне функціонування верховенства права. Здатність адвокатів здійснювати свою професійну діяльність також може бути підірвана переслідуваннями, упередженнями та негативними стереотипами, що випливають з їхньої приналежності або уявної приналежності до певної групи осіб.

Коли адвокатам перешкоджають або заважають здійснювати свою професійну діяльність, це безпосередньо і негативно впливає на права їхніх клієнтів на справедливий судовий розгляд та доступ до правосуддя. Особливо це стосується справ за участю вразливих груп населення, які вже можуть стикатися з бар'єрами у доступі до правового представництва. Адвокати, які беруть участь у захисті непопулярних справ або клієнтів, можуть стикатися зі стигматизацією, як професійною, так і особистою, що впливає на їхню практику та добробут. У деяких випадках може спостерігатися недостатня підтримка або неадекватна реакція з боку органів влади щодо захисту адвокатів від таких несприятливих ситуацій; у важких випадках державні органи можуть бути джерелом такої критики. Відсутність підтримки або публічна дискредитація (груп) адвокатів може сприяти створенню ворожого до них середовища. Це свідчить про необхідність структурованого правового захисту, який гарантує, що адвокати можуть виконувати свої професійні обов'язки та діяльність, не боячись втручання, залякування або заподіяння шкоди. Це є основною метою Конвенції, оскільки вона має вирішальне значення для забезпечення верховенства права та захисту основних прав і свобод, щоб адвокати могли вільно і безпечно здійснювати свою діяльність в інтересах своїх клієнтів.

Конвенція була підготовлена з урахуванням великого розмаїття правових систем і способів організації адвокатської діяльності в державах-членах Ради Європи. У країнах континентального права адвокати, як правило, консультують і представляють клієнтів у суді. І навпаки, в системах загального права адвокати виконують різні функції: одні адвокати надають юридичні консультації та займаються укладанням угод, а інші - представляють клієнтів у суді. Звичайно, існують правила, що регулюють професію, які є специфічними для кожної країни і часто залежать від правової культури та історії. Ця різноманітність відображає багату правову спадщину держав-членів та її постійну еволюцію.

Раніше НААУ переклала також текст самої Конвенції про захист професії адвоката.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 159
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 136
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 167
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 251
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 296
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 281
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування ВККС – круглий стіл

Дискусія

Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…

Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

9:57 Чт 10.07.25 396
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Законодавство

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.

10:23 Ср 09.07.25 253

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл