Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали українською | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали українською

Гарантії діяльності
14:19 Пн 24.03.25 6317 Переглядів
Версія для друку

Разом з Конвенцією про захист професії адвоката Комітет Міністрів Ради Європи також затвердив пояснювальний звіт до неї. Цей документ є свого роду офіційним коментарем, яким мають керуватися країни під час застосування міжнародного договору.

Пояснювальний звіт до Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката було перекладено українською мовою Національною асоціацією адвокатів України (оригінал документу можна переглянути за посиланням. А текст українською мовою - завантажити тут).

Нагадаємо, заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій брав безпосередню участь у розробці як Конвенції, так і пояснювального звіту в рамках роботи Комітету експертів з питань захисту адвокатів.

Конвенція про захист професії адвоката стала відповіддю на занепокоєння щодо збільшення кількості нападів, погроз, переслідувань і залякувань адвокатів, а також неправомірного перешкоджання і втручання в їхню професійну діяльність.

Проблеми, з якими стикаються адвокати, різноманітні за своєю природою. Адвокати, які ведуть чутливі або резонансні справи, особливо ті, що стосуються прав людини, захисту в кримінальних справах або політичних питань, можуть зіткнутися з тактикою переслідування і залякування, спрямованою на те, щоб утримати їх від представництва певних клієнтів або ведення певних видів справ у формі наклепницьких кампаній, стеження та інших форм психологічного тиску. У найгірших випадках вони можуть отримувати погрози їхній особистій безпеці. Втручання в роботу адвокатів може мати різні форми, наприклад, спроби органів державної влади або недержавних суб'єктів вплинути на судовий процес або тиск на адвокатів з метою порушення адвокатської таємниці. Конфіденційність відносин між адвокатом і клієнтом є делікатним питанням і має вирішальне значення для здійснення адвокатської діяльності, а тому заслуговує на особливий захист від неправомірного втручання з боку органів влади. Таке втручання підриває незалежність правничої професії та ефективне функціонування верховенства права. Здатність адвокатів здійснювати свою професійну діяльність також може бути підірвана переслідуваннями, упередженнями та негативними стереотипами, що випливають з їхньої приналежності або уявної приналежності до певної групи осіб.

Коли адвокатам перешкоджають або заважають здійснювати свою професійну діяльність, це безпосередньо і негативно впливає на права їхніх клієнтів на справедливий судовий розгляд та доступ до правосуддя. Особливо це стосується справ за участю вразливих груп населення, які вже можуть стикатися з бар'єрами у доступі до правового представництва. Адвокати, які беруть участь у захисті непопулярних справ або клієнтів, можуть стикатися зі стигматизацією, як професійною, так і особистою, що впливає на їхню практику та добробут. У деяких випадках може спостерігатися недостатня підтримка або неадекватна реакція з боку органів влади щодо захисту адвокатів від таких несприятливих ситуацій; у важких випадках державні органи можуть бути джерелом такої критики. Відсутність підтримки або публічна дискредитація (груп) адвокатів може сприяти створенню ворожого до них середовища. Це свідчить про необхідність структурованого правового захисту, який гарантує, що адвокати можуть виконувати свої професійні обов'язки та діяльність, не боячись втручання, залякування або заподіяння шкоди. Це є основною метою Конвенції, оскільки вона має вирішальне значення для забезпечення верховенства права та захисту основних прав і свобод, щоб адвокати могли вільно і безпечно здійснювати свою діяльність в інтересах своїх клієнтів.

Конвенція була підготовлена з урахуванням великого розмаїття правових систем і способів організації адвокатської діяльності в державах-членах Ради Європи. У країнах континентального права адвокати, як правило, консультують і представляють клієнтів у суді. І навпаки, в системах загального права адвокати виконують різні функції: одні адвокати надають юридичні консультації та займаються укладанням угод, а інші - представляють клієнтів у суді. Звичайно, існують правила, що регулюють професію, які є специфічними для кожної країни і часто залежать від правової культури та історії. Ця різноманітність відображає багату правову спадщину держав-членів та її постійну еволюцію.

Раніше НААУ переклала також текст самої Конвенції про захист професії адвоката.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

АО мають виконувати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю – ВС

Cудова практика

АО мають виконувати норматив з працевлаштування осіб з…

Адвокатські обʼєднання підпадають під дію Закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» як роботодавці. Тож зобовʼязані виконувати норматив працевлаштування осіб з інвалідністю.

11:14 Вт 01.07.25 161
Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в соцмережах

Дискусія

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…

Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

17:14 Пн 30.06.25 747
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики підготували у НААУ

Cудова практика

Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…

Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

14:31 Пн 30.06.25 408
Привітання з Днем Конституції України!

Привітання

Привітання з Днем Конституції України!

Шановні колеги!

9:49 Сб 28.06.25 643
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Навчання

Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

16:04 Пт 27.06.25 1253
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду держмайна

Дискусія

10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…

Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

13:36 Пт 27.06.25 468
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Дискусія

ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

13:46 Чт 26.06.25 1003
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

Анонс

Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

12:32 Чт 26.06.25 483

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл