"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
МОЗ: на оцінюванні повсякденного функціонування особи (МСЕК) може бути адвокат

Людина, яка проходить оцінювання повсякденного функціонування експертною командою, має право запросити представника, якщо їй потрібна підтримка або додаткова консультація. Це може бути лікар, соціальний працівник, адвокат або інший фахівець.
Відповідне розʼяснення дали у Міністерстві охорони здоровʼя України.
Нагадаємо, 1 січня 2025 року розпочалася реформа медико-соціальних експертних комісій. Новий процес називається «Оцінювання повсякденного функціонування особи». Він відбувається безпосередньо в закладах охорони здоров'я і проводиться експертними командами.
У міністерстві відзначили, що законодавство передбачає два види представників:
- законні представники (ст. 242 ЦК).
- представники за довіреністю (статті 244 ЦК).
Крім того, відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», надавати правничу допомогу та здійснювати представництво можуть адвокати.
Отже, залежно від формату оцінювання – очного, виїзного (за місцем перебування чи лікування) або дистанційного (із використанням телемедицини, за заявою особи) – можуть бути присутні лікар, який направив на оцінювання, а також уповноважений представник, зокрема:
- адвокат;
- законний представник;
- представник за довіреністю;
- залучений лікар;
- фахівець з реабілітації;
- соціальний працівник;
- фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
Аби залучити представника, людина, яка проходить оцінювання, має подати заяву у довільній формі, а також копію документа, що підтверджує повноваження представника (якщо представник залучається). Сама людина має бути присутня на оцінюванні незалежно від наявності представника (крім випадків заочного розгляду).
Для різних категорій представників передбачено такі документи:
- батьки малолітньої або неповнолітньої дитини – свідоцтво про народження;
- опікун малолітньої дитини – рішення органу опіки та піклування;
- опікун або піклувальник повнолітньої особи, визнаної недієздатною або обмежено дієздатною – рішення суду про призначення опікуна або піклувальника;
- адвокат – договір про надання правничої допомоги, довіреність, ордер або доручення на безоплатну правничу допомогу;
- інші представники за довіреністю – нотаріально засвідчена довіреність або документ, прирівняний до нотаріальної довіреності (наприклад, посвідчений військовим командиром або начальником установи виконання покарань);
- лікар, який направив на оцінювання – заява людини, яка проходить оцінювання.
Довіреність має бути складена у письмовій формі та підписана людиною, яка проходить оцінювання. Як правило, підпис засвідчується нотаріусом, але є винятки:
- довіреність військовослужбовця, який перебуває в госпіталі або санаторії, може бути посвідчена начальником закладу або лікарем;
- довіреність військовослужбовця в частині, де немає нотаріуса, може бути посвідчена командиром частини;
- довіреність людини, яка перебуває в установі виконання покарань, посвідчується начальником установи;
- довіреність людини, яка проживає в населеному пункті без нотаріусів, може бути посвідчена посадовою особою органу місцевого самоврядування;
- довіреність на отримання безоплатної правничої допомоги посвідчується посадовою особою відповідного органу;
- на час воєнного стану довіреності військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою
Про зміни законодавства, повʼязані з реформуванням МСЕК, говорили 11 лютого на онлайн-семінарі «Орієнтуємося у змінах законодавства: основне про реформу МСЕК».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі
Якщо судові засідання призначаються день в день або на розгляд матеріалів справи адвокату надається кілька годин – чи є це порушенням права на захист з точки зору практики Європейського суду з прав людини? Приклади конкретних кейсів розглянули на вебінарі.

Навчання
Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару
Адвокатська практика стрімко змінюється під впливом технологій. Чи може штучний інтелект допомогти адвокату в щоденній роботі? Практичні поради правникам дали під час семінару.

Навчання
Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok
Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.

Навчання
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат
Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

Анонс
У НААУ проведуть тиждень трудового права
З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

Законодавство
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…
Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Анонс
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…
2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.