"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
МОЗ: на оцінюванні повсякденного функціонування особи (МСЕК) може бути адвокат

Людина, яка проходить оцінювання повсякденного функціонування експертною командою, має право запросити представника, якщо їй потрібна підтримка або додаткова консультація. Це може бути лікар, соціальний працівник, адвокат або інший фахівець.
Відповідне розʼяснення дали у Міністерстві охорони здоровʼя України.
Нагадаємо, 1 січня 2025 року розпочалася реформа медико-соціальних експертних комісій. Новий процес називається «Оцінювання повсякденного функціонування особи». Він відбувається безпосередньо в закладах охорони здоров'я і проводиться експертними командами.
У міністерстві відзначили, що законодавство передбачає два види представників:
- законні представники (ст. 242 ЦК).
- представники за довіреністю (статті 244 ЦК).
Крім того, відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», надавати правничу допомогу та здійснювати представництво можуть адвокати.
Отже, залежно від формату оцінювання – очного, виїзного (за місцем перебування чи лікування) або дистанційного (із використанням телемедицини, за заявою особи) – можуть бути присутні лікар, який направив на оцінювання, а також уповноважений представник, зокрема:
- адвокат;
- законний представник;
- представник за довіреністю;
- залучений лікар;
- фахівець з реабілітації;
- соціальний працівник;
- фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
Аби залучити представника, людина, яка проходить оцінювання, має подати заяву у довільній формі, а також копію документа, що підтверджує повноваження представника (якщо представник залучається). Сама людина має бути присутня на оцінюванні незалежно від наявності представника (крім випадків заочного розгляду).
Для різних категорій представників передбачено такі документи:
- батьки малолітньої або неповнолітньої дитини – свідоцтво про народження;
- опікун малолітньої дитини – рішення органу опіки та піклування;
- опікун або піклувальник повнолітньої особи, визнаної недієздатною або обмежено дієздатною – рішення суду про призначення опікуна або піклувальника;
- адвокат – договір про надання правничої допомоги, довіреність, ордер або доручення на безоплатну правничу допомогу;
- інші представники за довіреністю – нотаріально засвідчена довіреність або документ, прирівняний до нотаріальної довіреності (наприклад, посвідчений військовим командиром або начальником установи виконання покарань);
- лікар, який направив на оцінювання – заява людини, яка проходить оцінювання.
Довіреність має бути складена у письмовій формі та підписана людиною, яка проходить оцінювання. Як правило, підпис засвідчується нотаріусом, але є винятки:
- довіреність військовослужбовця, який перебуває в госпіталі або санаторії, може бути посвідчена начальником закладу або лікарем;
- довіреність військовослужбовця в частині, де немає нотаріуса, може бути посвідчена командиром частини;
- довіреність людини, яка перебуває в установі виконання покарань, посвідчується начальником установи;
- довіреність людини, яка проживає в населеному пункті без нотаріусів, може бути посвідчена посадовою особою органу місцевого самоврядування;
- довіреність на отримання безоплатної правничої допомоги посвідчується посадовою особою відповідного органу;
- на час воєнного стану довіреності військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою
Про зміни законодавства, повʼязані з реформуванням МСЕК, говорили 11 лютого на онлайн-семінарі «Орієнтуємося у змінах законодавства: основне про реформу МСЕК».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.