"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації

Дії адвокатів, викладені у зверненні Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як протиправні правопорушення, насправді є реалізацією законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобов’язаними.
Таку заяву зробила Рада адвокатів України під час засідання, що проходить 21 лютого у м. Ужгород, на поширене в Інтернеті звернення ТЦК від 18.02.2025 №8/953 до Служби безпеки України, Генерального прокурора України, Державного бюро розслідувань про «неприпустиму антидержавну активізацію в середовищі адвокатів, спрямовану на зрив мобілізації», яке отримала і Національна асоціація адвокатів України.
Звернення містить інформацію про 36 адвокатів, яких територіальні центри комплектування (ТЦК) звинувачують у вчиненні низки правопорушень, посилаючись на їхнє використання положень статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (щодо професійних обов’язків адвокатів).
На думку представників ТЦК, адвокати нібито незаконно проникають на режимну територію ТЦК, застосовуючи силу та погрози до військовослужбовців, вимагають надання документів, подають скарги на протиправні дії посадових осіб ТЦК, оскаржують рішення військово-лікарських комісій та ставлять під сумнів законність рішень і дій представників ТЦК.
Хоча Звернення не містить жодних доказів чи підтверджуючих документів, ТЦК вбачає в діях адвокатів ознаки злочинів по зриву мобілізаційного процесу та створення умов для ухиляння військовозобов’язаних від призову.
Водночас такі дії адвокатів є частиною їхньої законної професійної діяльності, спрямованої на забезпечення прав та законних інтересів військовозобов’язаних осіб відповідно до чинного законодавства України.
У Раді адвокатів України нагадали, що згідно зі ст. 59 Конституції кожен має право на професійну правничу допомогу, і це право в умовах дії воєнного стану не було обмежене, тож має забезпечуватися адвокатами у повному обсязі.
Держава, зокрема територіальні центри комплектування, зобов’язані забезпечити належні умови для здійснення адвокатської діяльності. Це включає надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, а також правовий супровід військовозобов’язаних. Водночас ТЦК має обов’язок – гарантоване неухильне дотримання правових гарантій адвокатської діяльності, закріплених у законодавстві України.
З урахуванням наведених законодавчих положень, Рада адвокатів України дійшла висновку, що дії адвокатів, які ТЦК кваліфікує як правопорушення, насправді є реалізацією їхніх законних повноважень. Вони здійснюються в межах надання професійної правничої допомоги клієнтам – громадянам України, які є військовозобов’язаними, та відповідають гарантіям адвокатської діяльності, закріпленим у законодавстві.
У свою чергу, зміст Звернення Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки є свідченням грубого порушення конституційних прав громадян та містить ознаки незаконного втручання у діяльність адвокатів.
Будь-яке створення перешкод у здійсненні правомірної адвокатської діяльності, порушення встановлених законом гарантій адвокатської діяльності або розголошення професійної таємниці є кримінально караним діянням. Відповідальність за такі правопорушення передбачена статтею 397 Кримінального кодексу України.
Заява Ради адвокатів України буде скерована Командувачу Сухопутних військ ЗСУ, Голові Верховної Ради та очільникам профільних парламентських комітетів, Голові Служби безпеки України, головам апеляційних судів та Уповноваженому ВР з прав людини.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання
Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

Дискусія
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…
Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

Взаємодія
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ
Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

Взаємодія
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…
Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

Гарантії діяльності
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…
Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

Гарантії діяльності
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…
Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

Анонс
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…
Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

Гарантії діяльності
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи
Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).