РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації

Гарантії діяльності
18:23 Пт 21.02.25 12652 Переглядів
Версія для друку

Дії адвокатів, викладені у зверненні Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як протиправні правопорушення, насправді є реалізацією законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобов’язаними.

Таку заяву зробила Рада адвокатів України під час засідання, що проходить 21 лютого у м. Ужгород, на поширене в  Інтернеті звернення ТЦК від 18.02.2025 №8/953 до Служби безпеки України, Генерального прокурора України, Державного бюро розслідувань про «неприпустиму антидержавну активізацію в середовищі адвокатів, спрямовану на зрив мобілізації», яке отримала і Національна асоціація адвокатів України.

Звернення містить інформацію про 36 адвокатів, яких територіальні центри комплектування (ТЦК) звинувачують у вчиненні низки правопорушень, посилаючись на їхнє використання положень статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (щодо професійних обов’язків адвокатів).

На думку представників ТЦК, адвокати нібито незаконно проникають на режимну територію ТЦК, застосовуючи силу та погрози до військовослужбовців, вимагають надання документів, подають скарги на протиправні дії посадових осіб ТЦК, оскаржують рішення військово-лікарських комісій та ставлять під сумнів законність рішень і дій представників ТЦК.

Хоча Звернення не містить жодних доказів чи підтверджуючих документів, ТЦК вбачає в діях адвокатів ознаки злочинів по зриву мобілізаційного процесу та  створення умов для ухиляння військовозобов’язаних від призову.

Водночас такі дії адвокатів є частиною їхньої законної професійної діяльності, спрямованої на забезпечення прав та законних інтересів військовозобов’язаних осіб відповідно до чинного законодавства України.

У Раді адвокатів України нагадали, що згідно зі ст. 59 Конституції кожен має право на професійну правничу допомогу, і  це право  в  умовах дії воєнного стану не було обмежене, тож має забезпечуватися  адвокатами у повному обсязі.

Держава, зокрема територіальні центри комплектування, зобов’язані забезпечити належні умови для здійснення адвокатської діяльності. Це включає надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, а також правовий супровід військовозобов’язаних. Водночас ТЦК  має обов’язок – гарантоване неухильне дотримання правових гарантій адвокатської діяльності, закріплених у законодавстві України.

З урахуванням наведених законодавчих положень, Рада адвокатів України дійшла висновку, що дії адвокатів, які ТЦК кваліфікує як правопорушення, насправді є реалізацією їхніх законних повноважень. Вони здійснюються в межах надання професійної правничої допомоги клієнтам – громадянам України, які є військовозобов’язаними, та відповідають гарантіям адвокатської діяльності, закріпленим у законодавстві.

У свою чергу, зміст Звернення Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки є  свідченням грубого порушення конституційних прав громадян та містить ознаки  незаконного втручання у діяльність адвокатів.

Будь-яке створення перешкод у здійсненні правомірної адвокатської діяльності, порушення встановлених законом гарантій адвокатської діяльності або розголошення професійної таємниці є кримінально караним діянням. Відповідальність за такі правопорушення передбачена статтею 397 Кримінального кодексу України.

Заява Ради адвокатів України буде скерована Командувачу Сухопутних військ ЗСУ, Голові Верховної Ради та очільникам профільних парламентських комітетів, Голові Служби безпеки України, головам апеляційних судів та Уповноваженому ВР з прав людини.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 461
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 310
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 372
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 389
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 369
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 383
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката

Навчання

Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…

У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

18:27 Ср 16.04.25 387
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

17:59 Ср 16.04.25 597

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл