"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Заклик Рівненської ОДА не звертатися до адвокатів порушує Конституцію, - заява НААУ

У Рівненській обласній державній адміністрації спонукають родини полонених не поспішати звертатися до приватних юристів чи адвокатів за юридичною підтримкою. НААУ назвала цю позицію такою, що порушує конституційну гарантію кожного на професійну правничу допомогу.
18 лютого на сторінці Рівненської обласної державної адміністрації у Facebook зʼявилося повідомлення «Юридична та психологічна допомога для родин полонених - безкоштовна та доступна». У ньому зокрема зазначається що в питанні супроводу родин полонених «окремі недобросовісні юридичні організації зловживають довірою людей, штучно завищують вартість своїх послуг. Це неприпустима спекуляція на болю та вразливому становищі родин». Крім того, в ОДА закликали «не поспішати звертатися до приватних юристів чи адвокатів, адже всі ці послуги надаються державними органами та установами безкоштовно». При цьому пропонується звертатися до Управління з питань ветеранської політики ОДА.
У Національній асоціації адвокатів України зауважили, що такі твердження не відповідають дійсності.
Відповідно до ст. 59, 131-2 Конституції кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. І для надання професійної правничої допомоги діє адвокатура, незалежність якої гарантується.
Тобто саме адвокати надають професійну правничу допомогу громадянам України, чим забезпечують дотримання конституційної гарантії. При цьому твердження Рівненської ОДА про можливість отримання такої допомоги безкоштовно від державних органів не відповідає закону.
Більше того, наразі члени родин полонених та осіб, зниклих безвісти, відповідно до Закону «Про безоплатну правничу допомогу», не належать до суб'єктів, які мають право на отримання такої допомоги. Зокрема, це стосується складання позовних заяв, оскарження дій чи бездіяльності в судовому порядку та судового представництва.
І саме НААУ була ініціатором підготовки змін до ч. 2 ст. 13 цього Закону, що пропонують надання безоплатної правничої допомоги для близьких родичів та членів сім’ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та осіб, які мали статус зниклих безвісти за особливих обставин, але чиє місцезнаходження було встановлено.
На початку січня Рівненська ОДА повідомляла про відкриття 13 вакансій для працевлаштування фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. При цьому від кандидатів на ці посади вища юридична освіта не вимагається.
Отже надання професійної правничої допомоги до повноважень Рівненської ОДА та її Управління з питань ветеранської політики не входить. А от заклики адміністрації звертатися до державних органів для отримання безоплатних юридичних послуг вводять громадян в оману та створюють ілюзію безкоштовної правничої допомоги, яка фактично не передбачена чинним законодавством, - зазначили в НААУ.
Відповідно до статті 5 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатура є незалежною від органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх службових та посадових осіб. Держава ж зобов’язана створювати умови для діяльності адвокатури та гарантувати її незалежність, а не втручатися у її діяльність, в тому числі шляхом поширення недостовірних відомостей.
З урахуванням цього НААУ закликала Рівненську ОДА вжити заходів для виправлення цієї ситуації, офіційно спростувати неправдиві твердження (адже її розповсюдження вводить громадян в оману та підриває довіру до професійної правничої допомоги) та надалі дотримуватися вимог законодавства.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання
Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

Дискусія
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…
Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

Взаємодія
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ
Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

Взаємодія
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…
Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

Гарантії діяльності
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…
Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

Гарантії діяльності
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…
Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

Анонс
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…
Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

Гарантії діяльності
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи
Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).