Як карають за булінг: про статистику, штрафи та програми розповіла голова профільного комітету НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Як карають за булінг: про статистику, штрафи та програми розповіла голова профільного комітету НААУ

Дискусія
16:34 Чт 13.02.25 6811 Переглядів
Версія для друку

Загрози в Інтернеті, відповідальність за булінг, зміни в законодавстві й актуальна практика щодо відповідальності, шляхи формування навичок кібер- та медіагігієни, роль та місце штучного інтелекту в інтернет-безпеці дітей…

Ці та інші питання обговорювалися 10 лютого під час IV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія», що проходить на базі Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Співорганізатором заходу став Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права.

Голова комітету Лариса Гретченко виступила з доповіддю, що була присвячена правовим аспектам відповідальності за булінг.

Зокрема, вона навела статистику розгляду справ про адміністративні правопорушення за ст. 173-4 (цькування учасника освітнього процесу) КУпАП.

Так, протягом 2024 року у судах першої інстанції знаходилося 311 справ. З них було розглянуто лише 255.

За підсумками розгляду було накладено 120 штрафів на загальну суму 135,2 тис. грн. і застосовано сім заходів впливу до неповнолітніх. Цікаво, що зі 120 осіб, які були притягнуті до відповідальності, 90 (тобто три чверті) були жінки.

132 справи було закрито. В тому числі через:

  • малозначність - 25;
  • відсутність події і складу правопорушення - 74;
  • закінчення строків - 27;

В апеляції за рік побувало 25 справ про цькування.

Л.Гретченко нагадала, що в 2024 році Закон про охорону дитинства був доповнений механізмами унеможливлення насильства та жорстокого поводження з дитиною. Зокрема, Законом від 06.06.2024 №3792-IX було передбачено програми для дитини або іншої особи, яка вчинила булінг. Таку особу за рішенням суду може бути направлено для проходження програми строком від одного до трьох місяців.

Також Верховна Рада зобовʼязала Кабмін затвердити Типову програму унеможливлення насильства та жорстокого поводження з дітьми та Порядок реагування на випадки насильства та жорстокого поводження з дітьми. А працівники закладів освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури і спорту, оздоровлення та відпочинку, молодіжних центрів, дитячих та молодіжних громадських об’єднань, інших громадських об’єднань, що є суб’єктами молодіжної роботи, які контактують з дітьми, повинні бути ознайомлені з інформацією про захист дітей від усіх форм насильства, у тому числі домашнього насильства, експлуатації, найгірших форм дитячої праці або інших проявів жорстокого поводження з дитиною.

Втім, звернула увагу спікерка, ці новації не мають механізму практичної реалізації, а Типова програма так і не була затверджена Урядом.

При цьому у статистиці справ про булінг за 2024 рік дані про направлення кривдників для проходження програми відсутні. Для порівняння вона відзначила, що у справах про домашнє насильство судами було скеровано на проходження програм 1315 кривдників.

Серед інших недоліків очільниця профільного комітету НААУ назвала те, що насильство в осередках дитячого дозвілля має ситуативне реагування. Випадки притягнення до відповідальності є поодинокими, а необхідні програми для кривдників та постраждалих часто взагалі відсутні.

Презентацію виступу Л.Гретченко можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 118
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 183
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 129
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 266
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3167
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 232
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2283
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 376

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл