Попередження чи обізнаність? НААУ пропонує уніфікувати вимоги до висновку експерта
![](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-12-zp_67acadcc53b9a.jpg)
Сучасна нормативно-правова база України містить невідповідності у формулюваннях, які стосуються обізнаності або попередження експертів про кримінальну відповідальність при складанні висновків.
На це звернули увагу у Директораті правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України під час здійснення правового моніторингу і звернулися до Національної асоціації адвокатів України з проханням висловити бачення щодо вирішення проблеми.
Її суть полягає в тому, що пункт 4.12 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Мінʼюсту від 08.10.98 № 53/5, визначає обов’язкову наявність у висновку експерта попередження (або обізнаності) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок чи відмову від його надання. Водночас стаття 102 Кримінального процесуального кодексу використовує лише термін «попередження», не включаючи «обізнаності». У випадку експертизи, замовленої стороною захисту, вважають у Директораті, це створює юридичні колізії, що можуть призводити до визнання висновків неналежними доказами.
У НААУ вважають за необхідне уніфікувати це положення для всіх висновків експерта шляхом зазначення у ньому про «обізнаність» у випадку проведення експертизи на замовлення сторони у судовій справі, та «попередження» у випадку призначення експертизи на замовлення суду або органом досудового розслідування.
Таке розділення є доречним з такого погляду, чи уповноважена сторона у справі попереджала експерта про відповідальність, який зміст такого попередження, відповідальність про не попередження тощо.
Зокрема, в цьому контексті доцільно звернути увагу на ч. 7 ст. 102 ЦПК, де говориться, що у висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом – також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 ЦПК, яка регламентує питання проведення експертизи на замовлення учасників справи, у висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.
Тобто законодавець розділяє обов’язки експерта перед стороною справи та перед судом. Так, суд своїм «попередженням» експерта має пересвідчитися, що експерт не відмовляється без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків. Поважними причинами відмови від виконання покладених на експерта обов’язків є, зокрема, підстави для відводу (самовідводу), передбачені ст. 38 ЦПК.
Такий підхід, переконані адвокати, сприятиме об’єктивності та всебічності судового процесу.
З повним текстом пропозицій НААУ, які були надіслані на запит Мінʼюсту, можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
![Книги, музеї і не тільки: чим займався Центр досліджень адвокатури і права у 2024 році](/assets/uploads/news/vidannya/2025-02-13-zv-t_67adda5ac9d8d.jpg)
Видання
Книги, музеї і не тільки: чим займався Центр досліджень адвокатури і…
У 2024 році побачили світ дві книги з історії адвокатури – Київської та Запорізької областей. Ще пʼять видань знаходяться у розробці.
![Попередження чи обізнаність? НААУ пропонує уніфікувати вимоги до висновку експерта](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-12-zp_67acadcc53b9a.jpg)
Законодавство
Попередження чи обізнаність? НААУ пропонує уніфікувати вимоги до…
Сучасна нормативно-правова база України містить невідповідності у формулюваннях, які стосуються обізнаності або попередження експертів про кримінальну відповідальність при складанні висновків.
![Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати експертизи, ніж обвинуваченню?](/assets/uploads/news/diskusiya/2025-02-11-grigorenko_67ab61c13cea8.jpg)
Дискусія
Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати…
Ключовим принципом реформування судово-експертної діяльності в Україні має залишатися забезпечення незалежності експертів та рівності всіх учасників судового процесу.
![У ТЦК і за їх межами Конституція однакова, - секретар РАУ про правила для адвокатів](/assets/uploads/news/garantii/2025-02-11-kolesnikov_67aa5d794baba.jpg)
Гарантії діяльності
У ТЦК і за їх межами Конституція однакова, - секретар РАУ про правила…
В Сухопутних військах Збройних сил України працюють над усуненням недоліків в роботі територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Зокрема, там хочуть створити правила для адвокатів, які захищають військовозобов’язаних.
![Австралійські суди реагують на проблеми використання ШІ](/assets/uploads/news/za-kordonom/2025-02-10-sh_67a9cc254ad73.jpg)
За кордоном
Австралійські суди реагують на проблеми використання ШІ
Масштаб використання штучного інтелекту в юридичній професії наразі оцінити важко. Втім, суди вже занепокоєні залученням ШІ для заяв під присягою, свідчень та посилань на прецеденти. Австралійські судді переймаються проблемою достовірності доказів.
![Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?](/assets/uploads/news/navchannya/2025-02-07-veb-nar_67a62a8e1c590.jpg)
Навчання
Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?
Хоча адвокат у своїй професійній діяльності зобов'язаний виходити з переваги інтересів клієнта, цей пріоритет обмежений принципом законності. Ті адвокати, що заради свого клієнта намагаються обійти закон, можуть самі стати фігурантами кримінальної справи.
![Новий проект про захист бізнесу: плюси є, але не без мінусів](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-06-zp_67a4b5efab56f.jpg)
Законодавство
Новий проект про захист бізнесу: плюси є, але не без мінусів
Під час дії воєнного стану в Україні непоодинокими стали випадки тиску на субʼєктів господарювання з боку правоохоронних органів. Зловживання або бездіяльність з їх боку вимагали оперативного реагування військово-політичного керівництва держави.
![Проблеми зберігання речових доказів стороною обвинувачення окреслили в НААУ](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-06-zp_67a4984cbc869.jpg)
Законодавство
Проблеми зберігання речових доказів стороною обвинувачення…
Зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізація, технологічна переробка, знищення, здійснення витрат, пов’язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронність тимчасово вилученого майна та майна, на яке накладено арешт…