"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати експертизи, ніж обвинуваченню?

Ключовим принципом реформування судово-експертної діяльності в Україні має залишатися забезпечення незалежності експертів та рівності всіх учасників судового процесу.
Про це зазначив заступник голови Комітету НААУ з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності Юрій Григоренко під час I Міжнародної науково-практичної конференції Науково-дослідного центру незалежних судових експертиз, присвяченої актуальним питанням розвитку українського простору судово-експертної діяльності.
Представник НААУ окреслив ключові проблеми судово-експертної діяльності. Зокрема, звернув увагу на законодавчі прогалини, які перешкоджають нормальному функціонуванню судово-експертної діяльності. На його думку, поняття «експерт» і «судовий експерт» потребують конкретизації у процесуальних кодексах, оскільки сьогодні ці терміни не є тотожними.
Окремо Ю. Григоренко зупинився на проблемі нерівності між державними та приватними судовими експертами. «Приватні судові експерти часто стикаються з меншовартістю, що підтверджується їх відсутністю на таких форумах. Існує зневажливе ставлення учасників судових проваджень до висновків незалежних, приватних судових експертів, що є серйозною проблемою для забезпечення справедливості», - наголосив він.
Представник НААУ також підняв питання цифровізації експертної діяльності. Адже попри наявність підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» інструкція щодо діяльності експертних установ досі не передбачає можливості направлення й отримання процесуальних документів через цю систему. Натомість експерти вимушені обмінюватися документами із судами виключно в паперовому вигляді.
Особливу увагу адвокат приділив проблемі, повʼязаній з процесуальними нерівностями. Чинна система створює суттєві переваги для сторони обвинувачення при призначенні експертиз. «Представники обвинувачення мають значно ширші можливості для попередньої комунікації з експертами державних установ щодо обрання виду експертизи, формулювання питань та визначення обсягу матеріалів для дослідження. Це дозволяє їм оптимізувати як часові, так і фінансові витрати на проведення експертизи. Натомість сторона захисту часто стикається з формальними перешкодами при спробі провести попередні консультації з експертами, особливо коли йдеться про «державних» експертів», – наголосив представник НААУ.
Така ситуація, За словами Ю.Григоренка, призводить до того, що захисники змушені діяти навмання при формулюванні експертних питань та визначенні обсягу матеріалів для дослідження. Це не лише може негативно впливати на якість та повноту експертного дослідження, а й на часте повернення ухвал про призначення експертизи без виконання. Запровадження прозорого механізму попередніх консультацій допомогло б вирівняти можливості сторін у кримінальному процесі та підвищити ефективність експертних досліджень.
Звернув увагу адвокат і на перешкоди, які виникають при проходженні стажування для осіб, які прагнуть стати судовими експертами. Він вважає, що існуюча модель підготовки судових експертів на базі НДІСЕ Міністерства юстиції потребує перегляду для покращення якості підготовки та забезпечення більш ефективного залучення кадрів до цієї важливої сфери.
Окрім цього, наявність саморегуляції в експертній спільноті є запорукою їх незалежності. Експерт, як і суд, не має виступати на боці будь-якої зі сторін судового провадження, оскільки згідно із законом про судову експертизу повинен бути незалежним. Способом досягнення такої незалежності мають стати гарантії незалежності, обмеження щодо тиску на судового експерта, що передбачені профільним законом.
Конференція зібрала провідних експертів, науковців та представників урядових і міжнародних організацій.
Програма конференції включала панельні дискусії, під час яких обговорювалися питання підвищення ефективності взаємодії між суб'єктами судово-експертної діяльності та сектором безпеки й оборони України, а також роль судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та демократичних цінностей.
Учасники також мали можливість ознайомитися з науковим журналом «Forensic Science» та обговорити важливі питання розвитку судово-експертної практики на національному та міжнародному рівнях.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…
Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Законодавство
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…
Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.