Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду

Гарантії діяльності
16:57 Пт 16.05.25 2812 Переглядів
Версія для друку

Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Про один із таких випадків Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України повідомив Офіс Генерального прокурора. У відповідь процесуальний керівник пообіцяв, що усі слідчі (розшукові) дії будуть проводитися всебічно, повно і неупереджено, а також зауважив, що взяв до уваги надану інформацію і врахує її під час досудового розслідування кримінального провадження.

В рамках цього провадження слідчий СБУ здійснив обшук за адресою місця проживання адвоката. Слідча дія проводилася без ухвали слідчого судді. За її результатами було вилучене майно, зокрема носії інформації, що містили адвокатську таємницю.

З проханням посприяти у захисті гарантій діяльності адвокат через свого представника звернувся до НААУ. У профільному комітеті дослідили обставини справи та побачили ознаки порушень.

За загальним правилом ч. 2 ст. 234 КПК обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді. А відповідно до ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» проведення стосовно адвоката слідчих дій, що можуть проводитись виключно з дозволу суду, здійснюються на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та м. Севастополя. При цьому у разі проведення обшуку житла адвоката, слідчий суддя у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії, а також враховує при цьому гарантії захисту адвокатської таємниці.

Отже, для проведення обшуку у житлі адвоката необхідна сукупність двох умов:

  • ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук;
  • спеціальний суб’єкт подання клопотання про проведення обшуку.

Ч. 3 ст. 30 Конституції та ч. 3 ст. 233 КПК дозволяють слідчому увійти до житла чи іншого володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді лише у невідкладних випадках, пов’язаних з врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. У такому разі прокурор зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутись до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку.

Проте ці невідкладні випадки у справі були відсутні і слідчий не надав жодних обґрунтованих пояснень щодо невідкладності обшуку. Адже не існувало навіть ризиків знищення чи пошкодження майна, оскільки адвокат навіть надав слідчому доступ до свого ноутбуку з метою огляду. При цьому нікого не було затримано та нікому - не повідомлено про підозру.

Верховний Суд наголошував, що невідкладні обставини, на які посилаються органи влади, вирішивши провести обшук без рішення суду, мають дійсно підтверджувалися матеріалами справи та конкретними обставинами. Також вони повинні в цілому виправдовувати терміновість з боку правоохоронних органів (постанова Об’єднаної палати ККС ВС від 07.10.2024 у справі № 466/525/22).

Європейський суд з прав людини, аналізуючи випадки обшуків у адвокатів та вилучення кореспонденції, підкреслював, що такі дії становлять серйозне втручання в права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тож мають ґрунтуватися на особливо точному законі. Вкрай важливо, щоб існували чіткі та детальні правила з цього питання, які встановлюють гарантії проти можливих зловживань або свавілля. І оскільки переслідування та утиски представників юридичної професії є загрозою самому осердю системи Конвенції, обшуки у приміщеннях адвокатів мають підлягати особливо суворому контролю (п. 43 рішення у справі «Хейно проти Фінляндії»). А недотримання процесуальних гарантій під час проведення обшуку і вилучення речей у помешканні адвоката чи іншому його володінні зумовлює порушення ст. 8 Конвенції (п.п.66-68 рішення у справі «Візер та Бікос Бетейлігунген ГмбХ проти Австрії»).

Отже, дійшли висновку у комітеті НААУ, аналіз норм законодавства та судової практики свідчить про те, що обшуки в адвокатів можуть відбуватися не лише із забезпеченням права особи на недоторканність житла, але й гарантій адвокатської діяльності. Така слідча дія має проводитися на підставі ухвали слідчого судді з переліком речей і документів, які необхідно відшукати.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 412
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 365
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 396
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 426
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 502
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 311
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування ВККС – круглий стіл

Дискусія

Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…

Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

9:57 Чт 10.07.25 466
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Законодавство

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.

10:23 Ср 09.07.25 257

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл