Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду

Гарантії діяльності
16:57 Пт 16.05.25 2648 Переглядів
Версія для друку

Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Про один із таких випадків Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України повідомив Офіс Генерального прокурора. У відповідь процесуальний керівник пообіцяв, що усі слідчі (розшукові) дії будуть проводитися всебічно, повно і неупереджено, а також зауважив, що взяв до уваги надану інформацію і врахує її під час досудового розслідування кримінального провадження.

В рамках цього провадження слідчий СБУ здійснив обшук за адресою місця проживання адвоката. Слідча дія проводилася без ухвали слідчого судді. За її результатами було вилучене майно, зокрема носії інформації, що містили адвокатську таємницю.

З проханням посприяти у захисті гарантій діяльності адвокат через свого представника звернувся до НААУ. У профільному комітеті дослідили обставини справи та побачили ознаки порушень.

За загальним правилом ч. 2 ст. 234 КПК обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді. А відповідно до ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» проведення стосовно адвоката слідчих дій, що можуть проводитись виключно з дозволу суду, здійснюються на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та м. Севастополя. При цьому у разі проведення обшуку житла адвоката, слідчий суддя у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії, а також враховує при цьому гарантії захисту адвокатської таємниці.

Отже, для проведення обшуку у житлі адвоката необхідна сукупність двох умов:

  • ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук;
  • спеціальний суб’єкт подання клопотання про проведення обшуку.

Ч. 3 ст. 30 Конституції та ч. 3 ст. 233 КПК дозволяють слідчому увійти до житла чи іншого володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді лише у невідкладних випадках, пов’язаних з врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. У такому разі прокурор зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутись до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку.

Проте ці невідкладні випадки у справі були відсутні і слідчий не надав жодних обґрунтованих пояснень щодо невідкладності обшуку. Адже не існувало навіть ризиків знищення чи пошкодження майна, оскільки адвокат навіть надав слідчому доступ до свого ноутбуку з метою огляду. При цьому нікого не було затримано та нікому - не повідомлено про підозру.

Верховний Суд наголошував, що невідкладні обставини, на які посилаються органи влади, вирішивши провести обшук без рішення суду, мають дійсно підтверджувалися матеріалами справи та конкретними обставинами. Також вони повинні в цілому виправдовувати терміновість з боку правоохоронних органів (постанова Об’єднаної палати ККС ВС від 07.10.2024 у справі № 466/525/22).

Європейський суд з прав людини, аналізуючи випадки обшуків у адвокатів та вилучення кореспонденції, підкреслював, що такі дії становлять серйозне втручання в права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тож мають ґрунтуватися на особливо точному законі. Вкрай важливо, щоб існували чіткі та детальні правила з цього питання, які встановлюють гарантії проти можливих зловживань або свавілля. І оскільки переслідування та утиски представників юридичної професії є загрозою самому осердю системи Конвенції, обшуки у приміщеннях адвокатів мають підлягати особливо суворому контролю (п. 43 рішення у справі «Хейно проти Фінляндії»). А недотримання процесуальних гарантій під час проведення обшуку і вилучення речей у помешканні адвоката чи іншому його володінні зумовлює порушення ст. 8 Конвенції (п.п.66-68 рішення у справі «Візер та Бікос Бетейлігунген ГмбХ проти Австрії»).

Отже, дійшли висновку у комітеті НААУ, аналіз норм законодавства та судової практики свідчить про те, що обшуки в адвокатів можуть відбуватися не лише із забезпеченням права особи на недоторканність житла, але й гарантій адвокатської діяльності. Така слідча дія має проводитися на підставі ухвали слідчого судді з переліком речей і документів, які необхідно відшукати.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Cудова практика

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

11:16 Вт 24.06.25 177
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної комісії ВККС

Самоврядування

ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…

Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

17:03 Пн 23.06.25 301
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни до СК

Законодавство

Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…

Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

11:56 Пн 23.06.25 244
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест судової практики

Cудова практика

Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…

Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

10:07 Пн 23.06.25 1947
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова діяла в межах закону

Дискусія

Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…

17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

16:45 Пт 20.06.25 1420
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

Гарантії діяльності

НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

14:16 Пт 20.06.25 735
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для правозастосування

Дискусія

Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…

Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

13:52 Пт 20.06.25 733
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт викинувся з вікна

Гарантії діяльності

Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…

19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.

13:10 Пт 20.06.25 46643

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл