Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати експертизи, ніж обвинуваченню? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати експертизи, ніж обвинуваченню?

Дискусія
16:37 Вт 11.02.25 5182 Переглядів
Версія для друку

Ключовим принципом реформування судово-експертної діяльності в Україні має залишатися забезпечення незалежності експертів та рівності всіх учасників судового процесу.

Про це зазначив заступник голови Комітету НААУ з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності Юрій Григоренко під час I Міжнародної науково-практичної конференції Науково-дослідного центру незалежних судових експертиз, присвяченої актуальним питанням розвитку українського простору судово-експертної діяльності.

Представник НААУ окреслив ключові проблеми судово-експертної діяльності. Зокрема, звернув увагу на законодавчі прогалини, які перешкоджають нормальному функціонуванню судово-експертної діяльності. На його думку, поняття «експерт» і «судовий експерт» потребують конкретизації у процесуальних кодексах, оскільки сьогодні ці терміни не є тотожними.

Окремо Ю. Григоренко зупинився на проблемі нерівності між державними та приватними судовими експертами. «Приватні судові експерти часто стикаються з меншовартістю, що підтверджується їх відсутністю на таких форумах. Існує зневажливе ставлення учасників судових проваджень до висновків незалежних, приватних судових експертів, що є серйозною проблемою для забезпечення справедливості», - наголосив він.

Представник НААУ також підняв питання цифровізації експертної діяльності. Адже попри наявність підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» інструкція щодо діяльності експертних установ досі не передбачає можливості направлення й отримання процесуальних документів через цю систему. Натомість експерти вимушені обмінюватися документами із судами виключно в паперовому вигляді.

Особливу увагу адвокат приділив проблемі, повʼязаній з процесуальними нерівностями. Чинна система створює суттєві переваги для сторони обвинувачення при призначенні експертиз. «Представники обвинувачення мають значно ширші можливості для попередньої комунікації з експертами державних установ щодо обрання виду експертизи, формулювання питань та визначення обсягу матеріалів для дослідження. Це дозволяє їм оптимізувати як часові, так і фінансові витрати на проведення експертизи. Натомість сторона захисту часто стикається з формальними перешкодами при спробі провести попередні консультації з експертами, особливо коли йдеться про «державних» експертів», – наголосив представник НААУ.

Така ситуація, За словами Ю.Григоренка, призводить до того, що захисники змушені діяти навмання при формулюванні експертних питань та визначенні обсягу матеріалів для дослідження. Це не лише може негативно впливати на якість та повноту експертного дослідження, а й на часте повернення ухвал про призначення експертизи без виконання. Запровадження прозорого механізму попередніх консультацій допомогло б вирівняти можливості сторін у кримінальному процесі та підвищити ефективність експертних досліджень.

Звернув увагу адвокат і на перешкоди, які виникають при проходженні стажування для осіб, які прагнуть стати судовими експертами. Він вважає, що існуюча модель підготовки судових експертів на базі НДІСЕ Міністерства юстиції потребує перегляду для покращення якості підготовки та забезпечення більш ефективного залучення кадрів до цієї важливої сфери.

Окрім цього, наявність саморегуляції в експертній спільноті є запорукою їх незалежності. Експерт, як і суд, не має виступати на боці будь-якої зі сторін судового провадження, оскільки згідно із законом про судову експертизу повинен бути незалежним. Способом досягнення такої незалежності мають стати гарантії незалежності, обмеження щодо тиску на судового експерта, що передбачені профільним законом.

Конференція зібрала провідних експертів, науковців та представників урядових і міжнародних організацій.

Програма конференції включала панельні дискусії, під час яких обговорювалися питання підвищення ефективності взаємодії між суб'єктами судово-експертної діяльності та сектором безпеки й оборони України, а також роль судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та демократичних цінностей.

Учасники також мали можливість ознайомитися з науковим журналом «Forensic Science» та обговорити важливі питання розвитку судово-експертної практики на національному та міжнародному рівнях.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 350
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 267
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 373
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 667
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 443
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 429
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 485
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 407

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл