"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У ТЦК і за їх межами Конституція однакова, - секретар РАУ про правила для адвокатів

В Сухопутних військах Збройних сил України працюють над усуненням недоліків в роботі територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Зокрема, там хочуть створити правила для адвокатів, які захищають військовозобов’язаних.
Такими планами в інтерв’ю «Громадському» поділився речник командування Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев.
«Ми, наприклад, зараз ініціюємо (і в нас уже була перша зустріч з Асоціацією адвокатів України) вироблення чітких правил для адвокатів і для військовослужбовців ТЦК», - зокрема заявив він, розповідаючи про налагодження діалогу між військовими та суспільством.
«Тут треба сказати, що є як певні зловживання з боку адвокатів, так і певне нерозуміння їхньої роботи представниками ТЦК, пояснив В.Саранцев. - Тому, щоб налагодити цей процес, ми зараз і розробляємо такі спільні зрозумілі для всіх правила. Але важливо наголосити, щоб цих правил дотримувались обидві сторони».
Також військовий чиновник повторив цю тезу і на «Радіо Свобода»: «Ми хочемо прописати також правила і для цієї категорії, які захищають права військовозобов’язаних з тих чи інших питань. В цьому потрібно теж наводити порядок, прописувати певний набір правил. І ці правила, звичайно, мають бути обов’язковими до виконання обома сторонами. Тому що є певні неприпустимі ситуації, які призводять, на жаль, до конфліктів. Вже були попередні зустрічі з представниками Національної спілки адвокатів. Там ми виявили своє бажання зробити ці кроки, ми отримали підтримку від них і зараз ми спільно розробляємо ці правила, які дозволять нам впорядкувати цей процес», - сказав він.
Але в Національній асоціації адвокатів України, яка за законом представляє адвокатуру України у відносинах з органами державної влади, про таку ініціативу не чули. Також не проводилося жодних зустрічей з цього питання.
«Відповідно до Конституції кожен має право на професійну правничу допомогу. І для її надання діє адвокатура. Це конституційне право людини не було обмежене і діє в повній мірі навіть під час воєнного стану, - звернув увагу секретар Ради адвокатів України Ігор Колесников. - І, наскільки мені відомо, у приміщенні будь-якого ТЦК і за його межами Конституція України, як і права, гарантовані нею, однакові».
Представник НААУ не вбачає необхідності у розроблені будь-яких додаткових правил поведінки для адвокатів. Адже все достатньою мірою врегульовано нормами законодавством, які необхідно просто виконувати.
«Робота адвоката, його права та обов’язки повною мірою регламентується Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Також чітко визначена дисциплінарна процедура на той випадок, коли адвокат порушує закон або Правила адвокатської етики, - зауважив І.Колесников. - За дотриманням загальних для всіх адвокатів правил сьогодні стежать кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури. І до них може звернутися будь-хто, кому відомі факти неетичної поведінки наших колег».
«Тож давайте просто виконувати чинні норми та поважати права і законні інтереси військовозобов’язаних», - резюмував секретар РАУ.
Відповідний лист-роз’яснення з цих питань також було направлено командуванню Сухопутних військ.
Нагадаємо, про проблеми діяльності адвокатів в умовах воєнного стану говорила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час виступу на Міжнародній правозахисній конференції «Десятиліття 2014-2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію». Вона розповідала про існуючу практику недопуску адвокатів до громадян у ТЦК або блокування їх роботи, затримання адвокатів, вручення повісток під час виконання професійних обов'язків, а також залякування. При цьому деякі ТЦК уважають себе «територіями без адвокатури», адже туди навіть не виїжджають поліцейські і слідчо-оперативні групи.
Проте у самих ТЦК взагалі відмовляються визнавати проблеми із наданням адвокатами правничої допомоги під час мобілізації.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.