"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать

Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
«Не завжди люди розуміють за що відповідає ТЦК, на що вони мають право, на що вони не мають права, які їх права, які їх обов'язки, де є порушення, а де немає порушення», - зауважила представниця Управління комунікацій командування Сухопутних військ Марина Голуб. Аби розʼяснити ці питання, і була організована прес-конференція «Права та обов'язки громадян в питаннях мобілізації».
Відповідаючи на запитання журналістів, заступник начальника Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник мобілізаційного відділення Голосіївського району міста Києва Лариса Козак заперечила, що ТЦК створюють якісь проблеми у спілкуванні військовозобовʼязаних.
«Навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний допуск, звичайно з урахуванням певних обмежень (режимів). Але туди прибувають і родичі, і знайомі, і навіть прибувають адвокати, і там надається повна фахова юридична допомога, - зауважила вона. - Якщо ми говоримо про цей етап, коли він на розподільчому пункті до моменту відправлення на базову загально військову підготовку, це не приміщення, де позбавляють волі або когось незаконно утримують і не допускають».
Серед інших питань, на які представниця ТЦК дала відповідь під час заходу, були законодавчі аспекти, процедури оповіщення, участь поліції у мобілізаційних заходах, проблеми так званої бусифікації та мобільних блокпостів. Також піднімалися теми захисту прав мобілізованих, зокрема щодо доступу до зв’язку та забезпечення побутових потреб. Крім цього пояснили особливості мобілізації для окремих категорій громадян, включно з тими, хто має бронювання, та осіб віком 50+. Окрему увагу приділили ролі рекрутингових центрів і можливостям призову напряму до військових частин, що дозволяє уникнути звернення до ТЦК.
Але схоже, що військова влада не бачить (або не хоче бачити) кричущі випадки порушення прав громадян під час мобілізації. В тому числі, коли йдеться про право на професійну правничу допомогу, гарантоване кожному Конституцією України.
Нещодавно ми згадували про інцидент у Харкові із адвокаткою Юлією Палагіною. Коли вона почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі.
Днями аналогічний випадок стався у м.Буча, що на Київщині. Марія Населенко прийшла до районного ТЦК, аби надати правничу допомогу військовозобовʼязаному, якого викликали для уточнення даних. Проте її не допустили до клієнта, перешкоджали конфіденційному спілкуванню. Адвокатка подала заяву про вчинення злочину, передбаченого ст. 397 (Втручання в діяльність захисника чи представника особи) Кримінального кодексу.
Коли на наступний день М.Неселенко повторно прибула до ТЦК, між нею та представниками ТЦК виник конфлікт. Один із посадовців, за словами адвокатки, почав викручувати їй руку, кричачи, що відеозйомка в ТЦК заборонена. Він штовхав жінку до стіни, завдаючи ударів спиною і головою об стіну.
Зрештою адвокатка була госпіталізована. Вона втратила можливість працювати, а її адвокатська діяльність тимчасово припинена через фізичний та емоційний стан.
У Раді адвокатів Київської області заявили про порушення прав колеги. У ситуації, що сталася, вбачаються ознаки таких кримінальних правопорушень:
- перешкоджання діяльності адвоката (ст. 397 КК), що проявилося у недопуску до клієнта, насильницьких дія та порушенні адвокатської таємниці;
- умисне завдання ударів і побоїв (ст. 126 КК);
- зловживання владою (ст. 364 КК).
Рада адвокатів регіону вже звернулася до Державного бюро розслідувань із закликом до негайного розслідування. Серед доказів — медичні довідки, заява самої адвокатки та свідчення про інші правопорушення з боку працівників ТЦК.
Докладніше про цю ситуацію - за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.