Деякі ТЦК стали «територіями без адвокатури», - Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Деякі ТЦК стали «територіями без адвокатури», - Лідія Ізовітова

Гарантії діяльності
12:52 Пн 09.12.24 14661 Переглядів
Версія для друку

Якщо позиція адвоката не подобається стороні обвинувачення, вона вдається до тиску, в тому числі через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Фізичний тиск, звинувачення у державній зраді, мобілізація, - все це може бути реакцією влади на активний захист.

Про проблеми діяльності адвокатів в умовах воєнного стану говорила голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова під час виступу на Міжнародній правозахисній конференції «Десятиліття 2014-2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію».

Зокрема, вона нагадала, що одночасно із уведенням воєнного стану (Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022) було запроваджено можливість обмеження низки конституційних прав людини. Але ці обмеження не торкнулися права на професійну правничу допомогу, права підозрюваного, обвинуваченого на захист (ст. 59, 63 Конституції). І забезпечення реалізації цих прав покладено на адвокатуру (ст. 131-2 Конституції).

Водночас, існує практика недопуску адвокатів до громадян у ТЦК або блокування їх роботи. Зокрема, очільниця НААУ повідомила про факти численних випадків затримання адвокатів, вручення повісток під час виконання професійних обов'язків, а також залякування.  Вона навела нещодавній приклад, коли столичного адвоката, який надавав правничу допомогу клієнту у ТЦК, не випускали з приміщення, почали морально тиснути. Ситуацію вдалося виправити після втручання ради адвокатів та поліції.

За словами Л.Ізовітової, деякі ТЦК уважають себе «територіями без адвокатури», адже туди навіть не виїжджають поліцейські і слідчо-оперативні групи.

Випадки порушення прав адвокатів з боку службових осіб ТЦК набули системного характеру. Адвокатів часто зустрічають врученням  повістки для уточнення облікових даних або проходження ВЛК, що по суті є прихованим способом перешкоджання професійній діяльності.

Також схоже, що «послугами» ТЦК іноді користується сторона обвинувачення. Адже представники військових структур приходять  на обшуки чи до залів судових засідань і там вручають повістки адвокатам.

Окрему проблему становить захист військовослужбовців у тих справах, де необхідний доступ до інформації, що становить державну таємницю, у зв’язку з чим адвокатам відмовляють  як у наданні допуску  так і в наданні доступу.

Голова НААУ, РАУ звернула  також увагу, що адвокати, які сумлінно виконують свої професійні обов’язки, сьогодні зазнають осуду, несправедливої критики, ненависті й цькування.  Бо в суспільстві сформоване очікування, що воєнні та інші неприйнятні злочинці не заслуговують на захист та правничу допомогу. Вважають, що патріотично налаштований адвокат не повинен  захищати таких людей, інакше він стає таким самим.

Національна асоціації адвокатів України протягом багатьох років захищає своїх членів, коли вони стають об'єктами ототожнення з їхніми клієнтами у публікаціях, під час політичних дебатів та дискусій, - відзначила Л.Ізовітова. Позиція Національної асоціації адвокатів України, попри всі обставини, залишається непохитною: верховенство права має дотримуватись.

Участь конференції, яка була присвячена Дню прав людини, взяли представники державних органів, міжнародних організацій, правозахисники та омбудсмани з усього світу. Українських адвокатів на заході представляли секретар РАУ Ігор Колесников, член РАУ Ганна Лазарчук, голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков, голова Комітету НААУ з питань адвокатської практики Богдан Кушнір та керівник секретаріату НААУ Вадим Красник.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокатська діяльність і ФОП: податкові ризики пояснили на вебінарі

Навчання

Адвокатська діяльність і ФОП: податкові ризики пояснили на вебінарі

Адвокатська діяльність і підприємницька діяльність із надання юридичних чи консультаційних послуг мають різні податкові режими. Тому акти, рахунки, призначення платежів і облік доходів мають відповідати статусу, в межах якого фактично отримуються кошти.

17:35 Чт 21.05.26 584
Юрій Григоренко очолив комітет НААУ щодо правопорушень проти адвокатів

Призначення

Юрій Григоренко очолив комітет НААУ щодо правопорушень проти…

Відповідно до рекомендацій Ради адвокатів України щодо керівника комітету та у зв’язку з розпорядженням голови НААУ, РАУ, адвоката Юрія Григоренка призначено головою Комітету з питань запобігання адміністративним правопорушенням.

15:14 Чт 21.05.26 248
Звітність цифрових платформ не має розкривати адвокатську таємницю – НААУ

Законодавство

Звітність цифрових платформ не має розкривати адвокатську таємницю…

Запровадження автоматичного обміну інформацією про доходи через цифрові платформи пов’язане з виконанням Україною міжнародних зобов’язань та наближенням законодавства до правил ЄС. Утім, новий податковий режим не повинен створювати механізм, через який податкові органи отримуватимуть дані про звернення клієнтів до адвокатів.

9:38 Чт 21.05.26 336
Спільне виховання дитини не має зводитися до формули 50/50, — круглий стіл

Дискусія

Спільне виховання дитини не має зводитися до формули 50/50, — круглий…

Після розлучення батьків спільне виховання дитини може стати механізмом реалізації рівності батьківських прав. Але така модель потребує чітких критеріїв і не може застосовуватися автоматично, без урахування віку дитини, рівня конфлікту між батьками, ризиків насильства та можливості виконання майбутнього рішення.

11:18 Ср 20.05.26 469
Земельні спори: огляд практики Верховного Суду підготував Комітет НААУ

Cудова практика

Земельні спори: огляд практики Верховного Суду підготував Комітет…

Спосіб захисту, статус земельної ділянки, межі користування водними об’єктами, емфітевзис, самочинне будівництво та нормативна грошова оцінка землі залишаються ключовими питаннями у земельних спорах. Новий огляд практики Верховного Суду допоможе адвокатам швидко відстежити актуальні підходи суду до цих категорій справ.

9:22 Ср 20.05.26 609
Межі експертизи: що встановлює експерт, а що доводить сторона

Дискусія

Межі експертизи: що встановлює експерт, а що доводить сторона

Експертний висновок може бути дієвим інструментом доказування лише тоді, коли адвокат правильно формулює питання, надає належні матеріали і розуміє межі компетенції експерта.

15:17 Вт 19.05.26 1099
Тимчасовий захист у ЄС: адвокати підготували методичний матеріал

Видання

Тимчасовий захист у ЄС: адвокати підготували методичний матеріал

Після кількох років вимушеного перебування значної кількості українців у країнах Європейського Союзу тимчасовий захист став правовою основою довгострокового проживання, роботи, отримання соціальної допомоги та взаємодії з українським законодавством.

12:36 Вт 19.05.26 1289
Штрафи за помилки у військовому обліку потребують чітких правил, — НААУ

Законодавство

Штрафи за помилки у військовому обліку потребують чітких правил, —…

Відповідальність службових осіб за порушення правил військового обліку має бути юридично визначеною, пропорційною і реально застосовною. Інакше нові штрафи не захистять громадян від помилок в обліку, але створять додаткові ризики.

17:18 Пн 18.05.26 513

Вестник:№4 квітень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл