Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?

Навчання
17:43 Пт 07.02.25 10731 Переглядів
Версія для друку

Хоча адвокат у своїй професійній діяльності зобов'язаний виходити з переваги інтересів клієнта, цей пріоритет обмежений принципом законності. Ті адвокати, що заради свого клієнта намагаються обійти закон, можуть самі стати фігурантами кримінальної справи.

Про типові кримінальні правопорушення, які адвокати можуть учиняти в інтересах клієнтів, розповів заступник голови Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу Олексій Горох під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, який нещодавно відбувся у Вищій школі адвокатури.

Такими спеціальними кримінальними правопорушеннями він назвав:

  • розголошення комерційної або банківської таємниці (ст. 232 КК);
  • незаконне використання інсайдерської інформації (ст. 232-1 КК);
  • підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут чи використання (ст. 358 КК);
  • втручання в діяльність судових органів (ст. 376 КК);
  • втручанні в роботу автоматизованої системи документообігу суду (ч. 2 ст. 376-1 КК).
  • розголошення відомостей про заходи безпеки щодо особи, взятої під захист (ст. 381 КК);
  • невиконання судового рішення (ст. 382 КК);
  • завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення (ст. 383 КК);
  • введення в оману суду або іншого уповноваженого органу (ст. 384 КК);
  • перешкоджання з’явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку (ст. 386 КК);
  • розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування (ст. 387 КК);
  • незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації (ст. 388 КК);
  • приховування злочину (ст. 396 КК).

Окремо О.Горох виділив спеціальні кримінальні правопорушення, спрямовані на передачу неправомірної вигоди службовим особам. Як приклад він навів вирок Вищого антикорупційного суду від 24.04.2024 у справі № 991/2024/24, за ст. 369 (Підбурювання до надання неправомірної вигоди) КК, де адвокат запевнив клієнта про існування попередньої домовленості з суддею районного суду у позитивному вирішенні питання про закриття відносно нього двох справ про адміністративні правопорушення. Клієнт же, діючи під контролем правоохоронних органів адвокату імітаційні кошти.

Також представник НААУ назвав злочин зловживання впливом (ст. 369-2 КК). Згідно з позицією Касаційного кримінального суду ВС (постанова ОП у справі № 554/5090/16-к) диспозиція статті не конкретизує характеру впливу на особу, тож поняттям впливу охоплюється в тому числі використання дружніх, родинних, особистих стосунків з особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

А от представництво в суді без повноважень (ст. 400-1 КК), що полягає у завідомо неправдивому повідомленні суду про повноваження представляти іншу особу в суді, або в умисному невнесенні адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, встановлених договором про надання правничої допомоги, є спеціальною нормою щодо ст. 358 (Підроблення документів) КК. Тому, готовить адвокат, для подолання конкуренції загальної та спеціальної правових норм вчинене суспільно небезпечне діяння слід кваліфікувати за спеціальною нормою. О.Горох нагадав і про дисциплінарну відповідальність. Як приклад він навів рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, яким адвокату зупинили право на зайняття адвокатською діяльністю за звернення як представника скаржника до суду із заявою без укладання договору про надання правничої допомоги, на підставі ордеру, де юрист указав неправдиві відомості про наявність договору та його реквізити.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Помер Ярослав-Міклош Зейкан

Сумна звістка

Помер Ярослав-Міклош Зейкан

Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

14:28 Ср 16.04.25 1128
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та розгляне можливість звернення до ВР

Гарантії діяльності

РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…

Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

12:57 Ср 16.04.25 318
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю

Взаємодія

Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю

Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

9:43 Ср 16.04.25 154
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки в Одесі

Анонс

РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…

Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

15:31 Вт 15.04.25 1817
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, – голова комітету НААУ

Дискусія

Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…

Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

14:57 Вт 15.04.25 204
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат

Законодавство

У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат

Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

9:58 Вт 15.04.25 463
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР рекомендував проект

БПД

Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…

Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

17:56 Пн 14.04.25 433
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для атак, – В.Гвоздій

Гарантії діяльності

Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…

Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.

16:46 Пн 14.04.25 462

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл