"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?

Хоча адвокат у своїй професійній діяльності зобов'язаний виходити з переваги інтересів клієнта, цей пріоритет обмежений принципом законності. Ті адвокати, що заради свого клієнта намагаються обійти закон, можуть самі стати фігурантами кримінальної справи.
Про типові кримінальні правопорушення, які адвокати можуть учиняти в інтересах клієнтів, розповів заступник голови Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу Олексій Горох під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, який нещодавно відбувся у Вищій школі адвокатури.
Такими спеціальними кримінальними правопорушеннями він назвав:
- розголошення комерційної або банківської таємниці (ст. 232 КК);
- незаконне використання інсайдерської інформації (ст. 232-1 КК);
- підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут чи використання (ст. 358 КК);
- втручання в діяльність судових органів (ст. 376 КК);
- втручанні в роботу автоматизованої системи документообігу суду (ч. 2 ст. 376-1 КК).
- розголошення відомостей про заходи безпеки щодо особи, взятої під захист (ст. 381 КК);
- невиконання судового рішення (ст. 382 КК);
- завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення (ст. 383 КК);
- введення в оману суду або іншого уповноваженого органу (ст. 384 КК);
- перешкоджання з’явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку (ст. 386 КК);
- розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування (ст. 387 КК);
- незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації (ст. 388 КК);
- приховування злочину (ст. 396 КК).
Окремо О.Горох виділив спеціальні кримінальні правопорушення, спрямовані на передачу неправомірної вигоди службовим особам. Як приклад він навів вирок Вищого антикорупційного суду від 24.04.2024 у справі № 991/2024/24, за ст. 369 (Підбурювання до надання неправомірної вигоди) КК, де адвокат запевнив клієнта про існування попередньої домовленості з суддею районного суду у позитивному вирішенні питання про закриття відносно нього двох справ про адміністративні правопорушення. Клієнт же, діючи під контролем правоохоронних органів адвокату імітаційні кошти.
Також представник НААУ назвав злочин зловживання впливом (ст. 369-2 КК). Згідно з позицією Касаційного кримінального суду ВС (постанова ОП у справі № 554/5090/16-к) диспозиція статті не конкретизує характеру впливу на особу, тож поняттям впливу охоплюється в тому числі використання дружніх, родинних, особистих стосунків з особою, уповноваженою на виконання функцій держави.
А от представництво в суді без повноважень (ст. 400-1 КК), що полягає у завідомо неправдивому повідомленні суду про повноваження представляти іншу особу в суді, або в умисному невнесенні адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, встановлених договором про надання правничої допомоги, є спеціальною нормою щодо ст. 358 (Підроблення документів) КК. Тому, готовить адвокат, для подолання конкуренції загальної та спеціальної правових норм вчинене суспільно небезпечне діяння слід кваліфікувати за спеціальною нормою. О.Горох нагадав і про дисциплінарну відповідальність. Як приклад він навів рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, яким адвокату зупинили право на зайняття адвокатською діяльністю за звернення як представника скаржника до суду із заявою без укладання договору про надання правничої допомоги, на підставі ордеру, де юрист указав неправдиві відомості про наявність договору та його реквізити.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання
Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

Дискусія
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…
Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

Взаємодія
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ
Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

Взаємодія
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…
Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

Гарантії діяльності
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…
Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

Гарантії діяльності
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…
Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

Анонс
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…
Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

Гарантії діяльності
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи
Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).