Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати? | НААУ

Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?

Навчання
17:43 Пт 07.02.25 2145 Переглядів
Версія для друку

Хоча адвокат у своїй професійній діяльності зобов'язаний виходити з переваги інтересів клієнта, цей пріоритет обмежений принципом законності. Ті адвокати, що заради свого клієнта намагаються обійти закон, можуть самі стати фігурантами кримінальної справи.

Про типові кримінальні правопорушення, які адвокати можуть учиняти в інтересах клієнтів, розповів заступник голови Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу Олексій Горох під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, який нещодавно відбувся у Вищій школі адвокатури.

Такими спеціальними кримінальними правопорушеннями він назвав:

  • розголошення комерційної або банківської таємниці (ст. 232 КК);
  • незаконне використання інсайдерської інформації (ст. 232-1 КК);
  • підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут чи використання (ст. 358 КК);
  • втручання в діяльність судових органів (ст. 376 КК);
  • втручанні в роботу автоматизованої системи документообігу суду (ч. 2 ст. 376-1 КК).
  • розголошення відомостей про заходи безпеки щодо особи, взятої під захист (ст. 381 КК);
  • невиконання судового рішення (ст. 382 КК);
  • завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення (ст. 383 КК);
  • введення в оману суду або іншого уповноваженого органу (ст. 384 КК);
  • перешкоджання з’явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку (ст. 386 КК);
  • розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування (ст. 387 КК);
  • незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації (ст. 388 КК);
  • приховування злочину (ст. 396 КК).

Окремо О.Горох виділив спеціальні кримінальні правопорушення, спрямовані на передачу неправомірної вигоди службовим особам. Як приклад він навів вирок Вищого антикорупційного суду від 24.04.2024 у справі № 991/2024/24, за ст. 369 (Підбурювання до надання неправомірної вигоди) КК, де адвокат запевнив клієнта про існування попередньої домовленості з суддею районного суду у позитивному вирішенні питання про закриття відносно нього двох справ про адміністративні правопорушення. Клієнт же, діючи під контролем правоохоронних органів адвокату імітаційні кошти.

Також представник НААУ назвав злочин зловживання впливом (ст. 369-2 КК). Згідно з позицією Касаційного кримінального суду ВС (постанова ОП у справі № 554/5090/16-к) диспозиція статті не конкретизує характеру впливу на особу, тож поняттям впливу охоплюється в тому числі використання дружніх, родинних, особистих стосунків з особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

А от представництво в суді без повноважень (ст. 400-1 КК), що полягає у завідомо неправдивому повідомленні суду про повноваження представляти іншу особу в суді, або в умисному невнесенні адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, встановлених договором про надання правничої допомоги, є спеціальною нормою щодо ст. 358 (Підроблення документів) КК. Тому, готовить адвокат, для подолання конкуренції загальної та спеціальної правових норм вчинене суспільно небезпечне діяння слід кваліфікувати за спеціальною нормою. О.Горох нагадав і про дисциплінарну відповідальність. Як приклад він навів рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, яким адвокату зупинили право на зайняття адвокатською діяльністю за звернення як представника скаржника до суду із заявою без укладання договору про надання правничої допомоги, на підставі ордеру, де юрист указав неправдиві відомості про наявність договору та його реквізити.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?

Навчання

Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?

Хоча адвокат у своїй професійній діяльності зобов'язаний виходити з переваги інтересів клієнта, цей пріоритет обмежений принципом законності. Ті адвокати, що заради свого клієнта намагаються обійти закон, можуть самі стати фігурантами кримінальної справи.

17:43 Пт 07.02.25 2146
Новий проект про захист бізнесу: плюси є, але не без мінусів

Законодавство

Новий проект про захист бізнесу: плюси є, але не без мінусів

Під час дії воєнного стану в Україні непоодинокими стали випадки тиску на субʼєктів господарювання з боку правоохоронних органів. Зловживання або бездіяльність з їх боку вимагали оперативного реагування військово-політичного керівництва держави.

15:43 Чт 06.02.25 3470
Проблеми зберігання речових доказів стороною обвинувачення окреслили в НААУ

Законодавство

Проблеми зберігання речових доказів стороною обвинувачення…

Зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізація, технологічна переробка, знищення, здійснення витрат, пов’язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронність тимчасово вилученого майна та майна, на яке накладено арешт…

13:08 Чт 06.02.25 3653
Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Законодавство

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.

17:52 Ср 05.02.25 4813
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного комітету НААУ

БПД

Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…

У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.

17:18 Ср 05.02.25 4914
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 7080
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 4630
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 5835

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл